forum o naszych kolanach

Teraz jest 19 mar 2024, o 08:19

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: konsultacja u lekarza za granicą
PostNapisane: 25 lip 2015, o 09:03 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2013, o 14:23
Posty: 19
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: nieznane bóle kolana i nogi po rekonstrukcji acl
To jest cytat z podtytułu tego działu :"Zespół bólowy przedniego przedziału kolana a w szczególności boczne przyparcie rzepki to zmora osób aktywnych.Zmora-dlatego, że w Polsce ciągle trudno o prawidłową diagnozę, a jeszcze trudniej o leczenie".
Jestem na forum 2 lata i trochę się naczytałem o problemach forumowiczów i przez ten okres odwiedziłem też kilku specjalistów.
Zarówno ja jak i inni wydaliśmy sporo kasy, dostaliśmy kilka różnych diagnoz a problemy są dalej. No i co najgorsze, przed niektórymi perspektywa endoprotezy.
Dlatego też pomyślałem o konsultacji u lekarza leczącego kolana sportowców za granicą. Wizyta kosztuje 200e, to znacznie mniej niż niektórzy wydali na jakieś zastrzyki, rehabilitację itp, a wszystko to zaordynowano najprawdopodobniej w ciemno.
Co prawda większości z nas raczej nie stać na leczenie w prywatnej klinice za granicą ale może chociaż uda się uzyskać trafną diagnozę i otrzymać wskazówki jak dalej postępować
Oczywiście nie ma żadnej pewności, że wizyta tam przyniesie lepszy skutek niż w Polsce, ale dla mnie warto spróbować.
Jeśli ktoś chciałby też spróbować to proszę o kontakt.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: konsultacja u lekarza za granicą
PostNapisane: 31 sie 2015, o 12:12 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2013, o 14:23
Posty: 19
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: nieznane bóle kolana i nogi po rekonstrukcji acl
Odnawiam temat.
Po ilości odwiedzin widzę, że jakieś małe zainteresowanie jest. Piszcie proszę co o tym myślicie.
A jeśli ktoś rozważa moją propozycję to dodam, że klinika jest w Rzymie i chciałbym połączyć wizytę w klinice ze zwiedzaniem tego cudownego miasta. No i jestem w kontakcie z polką pracującą w klinice.
Szukam przynajmniej jednej osoby, żeby było razniej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: konsultacja u lekarza za granicą
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 23:19 
Offline

Dołączył(a): 23 kwi 2013, o 21:07
Posty: 54
Lokalizacja: Kraków
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Kolano lewe: Nawracające bóle i podrażnianie ciała Hoffa w stawie rzepkowo-udowym, o nieznanej bliżej przyczynie, chondromalacja I-II, zanik VMO i trudności z odbudową. Kolano prawe: pobolewa, ale według badań całkiem zdrowe, ostatnio zniknęła nawet chondromalacja...
Próba zdiagnozowania i leczenia utknęła w martwym punkcie. Walka nadal trwa...
A masz na myśli jakiegoś konkretnego specjalistę? Jakieś rekomendacje potwierdzające, że jest naprawdę dobry? Bo zastanawiam się, czy fakt, że lekarz jest z zagranicy sprawi, że postawi diagnozę lepiej, niż polski lekarz?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: konsultacja u lekarza za granicą
PostNapisane: 11 wrz 2015, o 17:04 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2013, o 14:23
Posty: 19
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: nieznane bóle kolana i nogi po rekonstrukcji acl
"...w Polsce ciągle trudno o prawidłową diagnozę, a jeszcze trudniej o leczenie"-przytoczyłem ten cytat z forum bo coś w tym jest.
Nie ma żadnej pewności, że postawi diagnozę lepiej bo kolano to bardzo skomplikowany element naszego ciała. Idąc do każdego jednego lekarza nie ma pewności. Jedno jest dla mnie pewne- ten lekarz (prof. Mariani) zna się na swojej robocie wyśmienicie.Jest lekarzem AS Romy, ale leczą się u niego piłkarze z Juve, Lazio i innych wielkich klubów oraz cała rzesza polskich piłkarzy.
Ja zainteresowałem się tym lekarzem, gdy mój ulubiony piłkarz zerwał więzadło poboczne i był na konsultacjach w dwóch najlepszych klinikach w Polsce- w Poznaniu i Bieruniu. Ostatecznie pojechał do Rzymu gdzie został zoperowany. Ja tłumaczę to sobie tak, że lekarze w Polsce (można śmiało powiedzieć elita wśród ortopedów) nie byli zgodni co do diagnozy lub sposobu leczenia.
Uważam, że lekarze w Polsce są bardzo dobrzy, niestety wznoszą się na wyżyny wtedy gdy chodzi o znane osoby bo to prestiż wyleczyć kogoś takiego.
Ty z racji miejsca zamieszkania masz lepiej bo na południu jest bardzo dużo świetnych lekarzy. Ja jednak rozgraniczyłbym dwie kwestie- pierwsza to dobry lekarz w operowaniu (w tym znaczna większość jest dobra). druga to lekarz diagnosta (po lekturze tego forum oraz swoich doświadczeniach wiem, że z tym jest gorzej) więc liczę, że prof. Mariani z racji doświadczenia, umiejętności i serdeczności(bo z tym w Polsce też jest nie najlepiej), będzie umiał pomóc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: konsultacja u lekarza za granicą
PostNapisane: 11 wrz 2015, o 19:11 
Offline

Dołączył(a): 23 kwi 2013, o 21:07
Posty: 54
Lokalizacja: Kraków
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Kolano lewe: Nawracające bóle i podrażnianie ciała Hoffa w stawie rzepkowo-udowym, o nieznanej bliżej przyczynie, chondromalacja I-II, zanik VMO i trudności z odbudową. Kolano prawe: pobolewa, ale według badań całkiem zdrowe, ostatnio zniknęła nawet chondromalacja...
Próba zdiagnozowania i leczenia utknęła w martwym punkcie. Walka nadal trwa...
To daj znać, jak Ci poszło. 200 euro to straszna kupa szmalu, a i językowo trzeba temat jakoś ogarnąć; chyba, ze to oczywiste, że lekarz tej klasy świetnie mówi po angielsku, albo może Ty mówisz pon włosku lub masz tłumacza. Kiedyś czytala w necie artykuły o sukcesach dr Johna Hardy'ego z Londynu w leczeniu mojej przypadłości i przez chwilę się zastanawiałam, po czym okazało się, że to, co uważałam za swoją przypadłość być może wcale nią nie jest... I tak samo rozbijam się o kwestie trafnej diagnozy. I niekiedy zachodzę w głowę, jak to jest, że tych ludzi z pierwszych stron gazet składają spektakularnie i szybko, a taki zwykły człowiek buja się latami od Annasza do Kajfasza. W każdym razie jeżeli ten włoski lekarz miałby pomóc, to pewnie warto tyle wydać :) A Rzym jest piękny, więc i skorzystać można. Polecam przy okazji Neapol :D A swoją drogą, jakich świetnych lekarzy masz na myśli na południu Polski? Ja znam tylko jednego, u którego zresztą się leczę, ale również z nim osiągnęłam stadium impasu - po 2,5 roku leczenia już dwa razy miał mnie kroić, po ostatnim rezonansie jednak ostatecznie nie wie, co mi jest i co ze mną zrobić ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: konsultacja u lekarza za granicą
PostNapisane: 25 wrz 2015, o 09:34 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2013, o 14:23
Posty: 19
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: nieznane bóle kolana i nogi po rekonstrukcji acl
Więc po kolei. Co do kasy to zapewne w rok więcej wydajesz (i nie tylko Ty) na kosmetyki, przyjemności, podróże, siłownie, gadżety itp. a przyjmując optymistyczną wersję to jest wydatek na całe życie i chyba nie musze tu przytaczać oczywistej oczywistości :-) że zdrowie ma się jedno. Dalej- w klinice pracuje polka więc jest tłumacz a i lekarz zapewne zna angielski.
Polecani lekarze z Twojej okolicy: znany na świecie dr Ficek (wspomniany wcześniej Bieruń), dr Sadlik z Bielska, dr Chomicki-Bindas Kraków. Jeśli chcesz to tak z ciekawości możesz wpisać w wyszukiwarkę hasło "lekarze bogów"-znajdziesz artykuł o czołówce światowej ortopedów. Wymieniono tam bodajże jedynie 4 a wśród nich prof Mariani więc wydaje mi się że ktoś taki mógłby kasować znacznie więcej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: konsultacja u lekarza za granicą
PostNapisane: 25 wrz 2015, o 10:05 
Offline

Dołączył(a): 23 kwi 2013, o 21:07
Posty: 54
Lokalizacja: Kraków
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Kolano lewe: Nawracające bóle i podrażnianie ciała Hoffa w stawie rzepkowo-udowym, o nieznanej bliżej przyczynie, chondromalacja I-II, zanik VMO i trudności z odbudową. Kolano prawe: pobolewa, ale według badań całkiem zdrowe, ostatnio zniknęła nawet chondromalacja...
Próba zdiagnozowania i leczenia utknęła w martwym punkcie. Walka nadal trwa...
Jeżeli taka wizyta miałaby pomóc, to jasne, że nawet zapożyczyć się warto. Ja zawsze niestety zakładam taki pesymistyczny wariant, że konsultacja niewiele wniesie... Tak, jak miałam z konsultacją u super speca od kolan w Warszawie. Kasy dużo, a konstruktywnych wniosków brak. Czasami się zastanawiam, czy te wielkie sławy lekarskie, niewątpliwie świetni specjaliści w swoim fachu, mają wystarczającą ilość czasu i energii, by z równą mocą i uważnością, z którą traktują sportowe gwiazdy, podejść do zwykłego, "szarego" człowieka, który przychodzi z problemem. Ktoś podobnie tu kiedś pisał o doktorze Śmigielskim z Caroliny. Że nie ma on właściwie czasu dla zwykłych pacjentów. Co do lekarzy na południu Polski - u jednego z wymienionych przez Ciebie właśnie się leczę. I już innego pomysłu poza ewentualną artroskopią (która nie wiadomo, czy pomogłaby) nie ma. Choć lekarz ogólnie w porządku i bardzo rzetelny. Życzę Ci powodzenia w Rzymie i pomyślnego rozwiązania sprawy z kolanem. Daj znać, jak poszło. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: konsultacja u lekarza za granicą
PostNapisane: 28 paź 2015, o 22:06 
Offline

Dołączył(a): 3 lip 2014, o 20:38
Posty: 27
Typ użytkownika: Profesjonalista
Ja też obawiam się, że to nie będzie takie proste jak Ci się wydaje ... Problem jest dość skomplikowany i na jednej wizycie nic konkretnego ustalić się nie da. Wierz mi jest to zmora także lekarzy leczących.

Musisz wiedzieć, że coś takiego jak typowe boczne przyparcie rzepki nie jest częste, a raczej mówimy o "dyskinezie rzepki" nie wiem jak jest u Ciebie.

Diagnostyka powinna wyglądać tak:
- dokładny wywiad
- rtg (dobrze wykonane) z oceną rzepki
- dokładne badanie kolana
- dokładne badanie od kręgosłupa po stopy (długości, nierówności, odchylenia od normy)
- USG kolana celem oceny patologii okołorzepkowych - samego stawu rzepkowo-udowego nie widać
- MR kolana, ale 3,0T (skany PDW) - tylko ono pokazuje wszystkie niuanse uszkodzeń chrząstki
- badanie funkcjonalne przez fizjoterapeutę - praca mięśni, napięcie, przykurcze, chód itd.

Po tych wszystkich badaniach decyzja:
- są uszkodzenia strukturalne - duże zaburzenie osi, uszkodzenie chrząstki itd. operacja
- nie ma takowych - rehabilitacja, rehabilitacja, rehabilitacja u dobrego rehabilitanta który rozumie co robi

Zastrzyki w tej kwestii raczej nie leczą, blokady zmniejszaja ból czasowo, kw. hialuronowy nie ma udowodnionego żadnego działania, jak i czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste ...

Mimo, że jestem lekarzem samego boli mnie rzepka, więc wiem jak to jest upierdliwe ...

Pozdrawiam ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: konsultacja u lekarza za granicą
PostNapisane: 30 paź 2015, o 18:19 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2013, o 14:23
Posty: 19
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: nieznane bóle kolana i nogi po rekonstrukcji acl
biksiarz napisał(a):
Diagnostyka powinna wyglądać tak:
- dokładny wywiad
- rtg (dobrze wykonane) z oceną rzepki
- dokładne badanie kolana
- dokładne badanie od kręgosłupa po stopy (długości, nierówności, odchylenia od normy)
- USG kolana celem oceny patologii okołorzepkowych - samego stawu rzepkowo-udowego nie widać
- MR kolana, ale 3,0T (skany PDW) - tylko ono pokazuje wszystkie niuanse uszkodzeń chrząstki
- badanie funkcjonalne przez fizjoterapeutę - praca mięśni, napięcie, przykurcze, chód itd.



To jest oczywiście ideał. Jako lekarz zapewne wiesz, że wizyta składa się z pkt. 1 i 3 oraz diagnozy.
Myślę, że dla przeciętnego Kowalskiego mogą być trudne do zrealizowania zwłaszcza punkty 4 i 7.
Punkty 1 i 3 to norma, pkt.4 trzeba by dobrze poszukać, pkt.5 jest może 2 specjalistów (drogich) w W-wie, pkt.6 tu zdam się na zdanie specjalisty (ja miałem zrobione dwa rezonanse 1,5T z tą różnicą że drugi miał tzw cieńsze warstwy czyt.dokładniejszy i nawet ja widzę różnicę miedzy tymi dwoma)
Oczywiście biorę pod uwagę, że samo badanie przez profesora może nie być wystarczające (liczę jeszcze na spotkanie z fizjoterapeutą), ale bujam się z bólem 3 rok i w akcie desperacji liczę, że może akurat. Równie dobrze profesor może podjeść do sprawy lekceważąco bo nie jestem zawodowym sportowcem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL