forum o naszych kolanach

Teraz jest 19 mar 2024, o 05:54

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: operacja? nie wiem co robić...
PostNapisane: 3 gru 2014, o 14:20 
Offline

Dołączył(a): 11 wrz 2014, o 22:47
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondromalacja, lakotka, nisko ustawiona rzepka
witam
mam 27 lat.12 lat temu miałam artroskopie lewego kolana
-przecięcie fałdu przyśrodkowego i nadrzepkowego z częściową ich resekcją
-resekcja przerośniętego ciała nadrzepkowego
-zwolnienie troczka bocznego rzepki
-shaving uszkodzeń chrząstki II kłykcia przyśrodkowego uda.
Od ponad trzech lat mam ból w kolanach po okolicy przyśrodkowej (szczególnie kolana lewego). dwa miesiące temu kolano lewe zaczęło mi się blokować.
zrobiłam usg
opis:staw z miernie zwiększoną ilością płynu, bez cech przerostu błony maziowej. Ścięgno wspólne m. czworogłowego uda, wiązadło właściwe rzepki i troczki rzepki bez istotnych zmian. Ciało Hoffy o bardziej zbitej/włóknistej strukturze w części tylnej, z widocznym poszerzającym się zachyłkiem płynowym w części dolnej (w okolicy wiązadła poprzecznego), Kaletki aparatu wyprostowanego kolana nieposzerzone. Niewielka (<1cm) lateralizacja rzepki bez wysokiego ustawienia. Prawidłowe ukształtowanie powierzchni udowej SRU. Widoczne cechy ogniskowej chondromalacji II stopnia na powierzchnio-dolnym zarysie kłykcia przyśrodkowego uda. Wiązadła poboczne i pasmo biodrowo-piszczelowe niezmienione. Łąkotka przyśrodkowa z pełnej szerokości horyzontalnym rozwarstwieniem w strefie rogu tylnego. Łąkotka boczna w badanym zakresie bez uchwytnych zmian. Ścięgna gęsiej stopki, m.podkolanowego, dwugłowego uda, półbłoniastego bez uchwytnych zmian. Wiązadło krzyżowe tylne o typowym obrazie. Dół międzykłykciowy i podkolanowy bez zmian ogniskowych.
ortopeda po badaniu i obejrzeniu usg stwierdził pęknięcie łękotki zalecił artroskopie(szycie łąkotki)
po miesiącu udałam się do innego ortopedy. został mi wykonany rezonans magnetyczny
opis:
w badaniu uwidocznionoobecność śladowego wysięku, przerostu błony maziowej w stawie kolanowym lewym. Rzepka typu III ustawiona na promienentnej powierzchni rzepkowej kłykcia bocznego kości udowej. Pojedyńcze ogniska chondromalacji II stopnia w części centralnej stawu rzepkowo-udowego i na wewnętrznej powierzchni obciążanej kłykcia przyśrodkowego kości udowej. Poza tym chrząstka na powierzchni stawowej rzepki., kłykci kości udowej i piszczelowej bez cech ubytków. Blizny w troczkach rzepki i w ciele tłuszczowym Hoffy po dojściach artroskopowych, w rzucie fałdu przyśrodkowego oraz w miejscu przeciętych troczków bocznych(na długości około 25mm). Poza tym wiązadło rzepki, troczków rzepki, ścięgno m. czworogłowego uda bez cech patologii. Wiązadło poboczne piszczelowe, gęsia stopka bez cech patologii. Wiązadło poboczne strzałkowe, ścięgno m. podkolanowego, dwugłowego uda, pasmo biodrowo-piszczelowe bez cech patologii. Wiązadło krzyżowe przednie bez cech patologii wiązadło krzyżowe tylne bez cech patologii. Łąkotka przyśrodkowa z cechami zmian degeneracyjnych w rogu tylnym, bez widocznego obrzęku ani torbieli okołołąkotkowej. Pozatym bez cech patologii. Łąkotka boczna bez cech patologii. Dół podkolanowy bez cech patologii
Lekarz (drugi) po obejrzeniu wyników rezonansu a także po przeprowadzeniu badania zalecił artroskopie (usunięcie fałdu i szycie łąkotki)
po kilku tygodniach kolana zaczęły boleć coraz bardziej (czasem nie mogę ustać na nogach) kolana przeskakują blokują się
wybrałam się do jeszcze jednego lekarza aby skonsultować
diagnoza po badaniu:
łąkotka degradacja - nie ruszać
zapalenie gęsiej stopki - leczenie farmakologiczne i ćwiczenia
nastepny lekarz stwierdził boczne przyparcie rzepki i rehabilitacja. rehabilitacja nie przynosiła efektu.
Po roku wylądowałam u jeszcze jednego lekarza który po obejrzeniu badan zrobieniu nowego usg stwierdził degeneracje ląkotki, boczne przyparcie rzepki, przerosty w miejscach wprowadzenia artroskopu a także za nisko polożoną rzepkę. umówiona jestem na operacje lecz powiedzial zebym sie zastanowiła ponieważ kolano będzie otwierane będzie duża blizna duża praca nad tym kolanem i nie daje gwarancji ze bedzie lepiej ze sie poprawi a może być nawet gorzej jeśli chodzi o bol. operacja ma byc na przeciecie trocków bocznych a takze na podniesienie rzepki coś z kością gozowatowa piszczela. jeśli chodzi o lakotke nie wadomo czy bedzie wogole ja robił.
kolano boli bardzo coraz bardziej. z przodu kolana jest ból bardzo dziwny w rożnych miejscach a także z tylu kolana od przyśrodkowej strony. kolano puchnie czasem się blokuje ucieka...

nie wiem co mam robić


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL