forum o naszych kolanach

Teraz jest 19 mar 2024, o 09:16

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dysplazja rzepkowo udowa a rotacja piszczeli i kości udowej
PostNapisane: 13 mar 2018, o 17:37 
Offline

Dołączył(a): 23 paź 2017, o 22:26
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: dysplazja rzepkowo-udowa, boczne przyparcie rzepki
Witam,
Od roku zmagam się z dysplazją i bocznym przyparciem rzepki w obu kolanach. Ciągły ból obu kolan ale bez epizodów wyskakiwania rzepki

Opis ostatnio wykonanej tomografi
".Zaznaczona dysplazja kości udowej-przypłaszczony, mniejszy kłykieć przyśrodkowy kości udowej, spłycenie bruzdy między kłykciowej. Współczynnik TT-TG wynosi 16 mm. Subluksacyjne- boczne ustawienie rzepki - rzepka przyparta do kłykcia."

Od ponad pół roku intensywnie ćwiczę i chodzę na rehabilitacje, ale niestety bez większych zmian.
Moja rehabilitacja jest nakierowana głównie na wzmocnienie głowy przyśrodkowej mięśnia uda, rozciągniecie i rolowanie pasma bocznego i łydek, rozciągnie pasma przedniego i tylnego, wzmocnienie przywodzicieli. Początkowo głowa mięśnia nie reagowała na ćwiczenia i dopiero w ostatnich dwóch miesiącach przy połączaniu ćwiczeń i jednoczesnej elektrostymulacji coś ruszyło. Nogi mamteż już dość mocno porozciągane i dalej bez efektów.

Zaczynam się zastanawiać czy na pewno robie wszystko co trzeba a byłem już u 4 fizjoterapeutów i tylu samu ortopedów i jak na razie nikt nie zwrócił uwagę na rotacje wewnętrzna kości udowej i zewnętrzną piszczeli które też mogą być przyczyna złego ustawienia rzepki i tutaj pytanie do was forumowiczów czy miał ktoś podobny problem i czy da się skorygować te dwie rotacje poprzez ćwiczenia?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dysplazja rzepkowo udowa a rotacja piszczeli i kości udowej
PostNapisane: 14 mar 2018, o 21:42 
Offline

Dołączył(a): 9 maja 2017, o 06:45
Posty: 106
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mogłabyś mi na maila podesłać zdjęcia z tomografii? Mogłabym Ci coś więcej powiedzieć. W takim przypadku przydałoby się zrobić TK całych nóg, włączając miednicę i stawy skokowe- wtedy będzie można wyznaczyć torsję goleni, antetorsje/retrowersję kości udowej. Zewnętrzna torsja goleni może być przyczyną twi=oich dolegliwości, jeśli faktycznie ona jest. Wskaźnik TT-TG nie jest jakiś super duży, ale znam osoby, które miały 12 mm i miały to operowane. Operacja (Transpozycja guzowatości kości piszczelowej- polega na przesunięciu guzowatości, tak aby wskaźnik TT-TG się zmniejszył) przynosi bardzo dobre rezultaty. Miałeś robiony MRI- wiesz w jakim stanie jest chrząstka?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dysplazja rzepkowo udowa a rotacja piszczeli i kości udowej
PostNapisane: 14 mar 2018, o 23:01 
Offline

Dołączył(a): 23 paź 2017, o 22:26
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: dysplazja rzepkowo-udowa, boczne przyparcie rzepki
Dzięki za odpowiedź. Z wyników rezonansu i usg wychodzi że nie ma większych uszkodzeń, tylko chondromalacja II stopnia.
Na razie nie chcę poddawać się operacji puki nie wykorzystam wszystkich metod rehabilitacji. I dlatego szukam ćwiczeń na zmniejszenie torsji goleni. Na razie udało mi sie znaleźć tylko taka informacje
"Przy­kur­czony mię­sień biodrowo-lędźwiowy wyzwala zgię­ciowe usta­wie­nie w sta­wach bio­dro­wych, co kompensują kolana także usta­wie­niem w zgię­ciu. Dodat­kowo rotuje udo na, zewnątrz, co rów­nież utrud­nia pra­wi­dłowy ste­reo­typ chodu.
Grupa kulszowo-goleniowa, gdy jest mocno przy­kur­czona zwięk­sza rota­cję pod­udzia na zewnątrz i pro­na­cję stopy. Pod­wyż­szone napię­cie tej grupy mię­śni zwięk­sza także kokon­trak­cję mię­śnia czwo­ro­gło­wego w efek­cie, czego zwięk­szają się rów­nież obcią­że­nia w sta­wie kola­no­wym, a szcze­gól­nie w sta­wie rzepkowo-udowym."

Za chwilę podeśle ci na maila dokładny wynik z tomografi i rezonansu :)

Poniżej wklejam zdjęcie rezonansu wykonanego ponad pół roku temu i tomografi wykonanej w tym tygodniu ( strasznie kiepska jakość tomografi ale po nałożeniu na siebie widać jak rzepka zmieniła położenie po pół roku ćwiczeń)

Obrazek ObrazekObrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dysplazja rzepkowo udowa a rotacja piszczeli i kości udowej
PostNapisane: 15 mar 2018, o 16:14 
Offline

Dołączył(a): 9 maja 2017, o 06:45
Posty: 106
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Czasami torsja może być po prostu wrodzona (ułożenie kości)- tak jak w moim przypadku 😀


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dysplazja rzepkowo udowa a rotacja piszczeli i kości udowej
PostNapisane: 24 paź 2018, o 11:42 
Offline

Dołączył(a): 8 lut 2015, o 15:57
Posty: 53
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Ból przedniego przedziału kolana(bez bocznego przyparcia), chondromalacja
Nie wiem czy dobrze łapię,kolano skręca Ci się do środka a stopa na zewnątrz ?

Jak tak,to miałem identycznie,da się to spokojnie zrobi ćwiczeniami,głownie chodzi o mięsień pośladkowy średni ,ale ,żeby wykonać jakiekolwiek ćwiczenie na pośladek trzeba też wzmocnić mięśnie głębokie brzucha,
Ćwiczenia są dosyć proste ale trzeba je robić pod okiem fizjoterapeuty,znaczy dokładnie kierunkiem,nie ma sensu łazić co tydzień bo to dosyć długo trwa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL