forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 11:31

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Diagnostyka RTG - zdjęcia osiowe rzepek
PostNapisane: 2 mar 2010, o 13:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
W diagnozie bocznego przyparcia lub lateralizacji rzepki używa się tzw. zdjęć osiowych, w szczególności w tzw. pozycji Merchanta. Nie znalazłam przystępnego opisu po polsku - w każdym razie opisałabym to ogólnie tak, że nogi są ugięte w kolanach (najczęstsze kąty, które znalazłam w opisach to 30, 45, 60 st), promień rentgenowski biegnie (prawie) równolegle do podudzi i pada na prostopadle ustawioną kliszę. Pozycję Merchanta łatwo jest rozpoznać bo podudzia "wystają" poza stół RTG i spoczywają na dodatkowym blacie/podporze opadającym pod odpowiednim kątem. Ale stosowane są też inne pozycje pacjenta.

Tutaj krótki i prosty artykuł z KneeGuru: X-ray Imaging for Patellar Malalignment - niestety bez poglądowych obrazków.

Tutaj fragment poważniejszego dzieła dotyczący zdjęć osiowych z Google Books. Dla nas może trochę zbyt skomplikowany, ale na stronie 92-93 zobrazowane są podstawowe pozycje do tego typu zdjęć.

Niestety pisaliśmy już o tym, że w praktyce często są trudności z właściwym wykonaniem takiego zdjęcia. Ja sama w centrum medycznym AVI miałam robione zdjęcie osiowe w rodzaju półprzysiadu, które potem przez lekarzy było określane jako "dziwne" i w Carolinie wysłali mnie jeszcze raz na Merchanta.

Jeśli znacie w swoich miastach ośrodki, gdzie robią sprawdzone tego typu zdjęcia umieśćcie je proszę koniecznie w dziale "Gdzie się leczyć".

Inna sprawa, że jak niektórzy z nas przekonują się na własnej skórze, mimo braku ewidentnych cech przyparcia lub lateralizacji na takich zdjęciach lekarze często stwierdzają te problemy na podstawie badań klinicznych lub USG, czy wreszcie dopiero w czasie zabiegu chirurgicznego. Może kiedyś to zrozumiemy ;-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Diagnostyka RTG - zdjęcia osiowe rzepek
PostNapisane: 3 mar 2010, o 00:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Wow :!: Ale trudne zadanie rozszyfrować te zagadki matematyczne. Trzeba być naprawdę doświadczonym ortopedą.
Na str. 18 zdj.2.11 zobaczyłam siły, które oddziaływują na moją nogę, tak to właśnie czuję.
Rzeczywiście miałam robione takie zdjęcia jak na str. 84 czyli: w pozycji stojącej, w leżeniu na boku i na brzuchu z nogami ugiętymi w kierunku pośladków. Aby wykonać te ostatnie musiałam przytrzymać nogi jakimś paskiem i pod ręką była tylko moja zawieszka na kluczyk od rowerowego przypinaka. Wykonująca rtg była zadowolona.
Te zdjęcia na następnych stronach to chyba poważne patologie rzepki.
:mrgreen: Dokonać oceny rtg przy małych odstępstwach od prawidłowego kąta jest pewnie niezwykle trudne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Diagnostyka RTG - zdjęcia osiowe rzepek
PostNapisane: 5 mar 2010, o 21:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Hmmm... Aniu, te ujęcia, które Ty opisujesz to są standardowe robione u nas. Nie wiem, czy to z maksymalnym zdjęciem kolan nazywane jest jeszcze osiowym, czy inaczej, ale raczej nie jest powszechnie zalecane do oceny lateralizacji/przyparcia rzepek (przynajmniej w internecie i w Caroliny i paru innych specjalistów). Na pewno nie jest to Merchant. Masz go na str. 92.
No, ale spokojnie odwiedź dra Janusza - na pewno warto wysłuchać, co ma do powiedzenia.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Diagnostyka RTG - zdjęcia osiowe rzepek
PostNapisane: 6 mar 2010, o 02:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Takie zdjęcie zlecił dr Janusz i jako osiowe rzepek wykonano je w przychodni Nowy Dwór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL