forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 23:02

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lateralizacja rzepki
PostNapisane: 8 mar 2013, o 15:55 
Offline

Dołączył(a): 8 mar 2013, o 15:52
Posty: 1
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: Lateralizacja rzepki
Witam Wszystkich,

Jestem osobą dość aktywną od wielu lat, w szkole podstawowej i liceum trenowałem łyżwiarstwo szybkie oraz kolarstwo szosowe.
W latach studiów była przerwa od sportu, do którego bardzo aktywnie powróciłem 6 lat temu. Od tego czasu regularnie amatorsko trenuję kolarstwo szosowe, jeżdżę na nartach i biegam (głównie zima).

Zeson kolarski zakończyłem w październiku 2012, kilka tygodni przerwy i zaczęły się przygotowania do nowego sezonu 2013, głównie bieganie (3-4 razy w tyg po 35-40 min dystans 6 km). Z końcem lutego 2013 byłem 7 dni na nartach dość dająć sobie w kość.

Po powrocie, rozpakowując torbę, wstająć z pozycji kucania usłyszałem, że mam trzaski w prawym kolanie podczas podnoszenia się. Jak przyłoże rękę do kolana wchodząc po schodach trzasków w kolanie nie słychać, ale czuć pod ręką, że coś mi się w tym kolanie przesuwa. Dodam, że nie miałem żadnego urazu/kontuzji na nartach. Kolano mnie także nie boli ani nie puchnie.

Poszedłem do ortopedy, stwierdził, że mam stan zapalny (przeciążenie kolana), dał lek przeciwzapalny + skierowanie na USG.
W USG wyszło mi, że mam lateralizację rzepki, która podczas napięcia mięśnia zwiększa się o 6mm (co jest ponoć u mnie przez zbyt silny mięsieć czworogłowy na prawym udzie).

1. Cóż to takiego ta lateralizacja ?
2. Czy można z tym biegać ?
3. Czy można z tym jeździć na rowerze (sezon się zaczyna) ?
4. Czy można z tym jeździć na nartach ?
5. Czy czeka mnie długa przewa od sportu, czego sobie nie wyobrażam, czy też nadal można trenować ?

Wiem, że jest w interencie pełno informacji, ale częstos przecznych (np. dotyczących jazdy na rowerze), wizytę kolejną u ortopedy mam dopiero 13.03 wieczorem, ale może ktos z Was zna to z praktyki lub wie cos więcej z tym związanego ?

Z góry dziękuję za pomoc i Wasze opinie :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lateralizacja rzepki
PostNapisane: 8 mar 2013, o 16:09 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Witaj,

wpisz w wyszukiwanie na forum "boczne przyparcie rzepki" i uzyskasz pewien obraz tego, co to jest lateralizacja ;)

Poza tym jeśli chodzi o sporty itd. to musisz skonsultować to ze swoim ortopedą, a najlepiej ortopedą, który zajmuje się też osobami aktywnie uprawiającymi sport ;) I zapewne przydałaby Ci się wizyta u fizjoterapeuty, które powie Ci jak możesz dbać o swoje kolana ;)

Pozdrawiam,
P.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lateralizacja rzepki
PostNapisane: 22 sie 2013, o 02:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2013, o 03:04
Posty: 10
Lokalizacja: Woj. Pomorskie
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Lateralizacja Rzepki
Napisz mi proszę Rafale czego się dowiedziałeś od ortopedy? Czy wiesz już co to dokładnie jest? Jakie leczenie podjąłeś?
Mam podobny problem :cry:

A chciałbym ponownie pograć w piłkę i wrócić na rower!

_________________
Ro­wer nie tru­je, lecz ratuje. A ja chcę dalej jeździć!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL