forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 11:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ćwiczenia Michelle
PostNapisane: 19 lip 2009, o 14:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Inny zestaw, którym chyba warto się zainteresować, dostałam od p. Michelle Boiling, która jest pracownikiem Uniwersytetu Północnej Florydy, Wydziału Treningu Sportowego i Rehabilitacji (w luźnym tłumaczeniu :-)). Nazwałam go w skrócie ćwiczenia Michelle. Tu znajduje sie wersja oryginalna (angielska) a tu polski opis, który zawdzięczam mojej koleżance, Kasi :-).

Swego czasu natknęłam się na streszczenie artykułu amerykańskich rehabilitantów na temat opracowanego przez nich programu ćwiczeń i ich skuteczności w zespole bólowym przedniego przedziału kolana (PFPS). (Outcomes of a weight-bearing rehabilitation program for patients diagnosed with patellofemoral pain syndrome). Jedna z autorek, p. Michelle Boiling była tak uprzejma, że przesłała mi ten 6-tygodniowy program i pozwoliła na jego udostępnienie. Idea jest w sumie chyba podobna do tej w ćwiczeniach Kledzika, czyli wzmacnianie mięśnia czworogłowego i m. pośladkowych. O ile świadomość roli mięśnia czworogłowego a w szczególności jego głowy przyśrodkowej w zespole rzepkowo-udowym zaczyna się już u nas rozpowszechniać, to jeszcze ciągle mało mówi się o mięśniach pośladkowych, a są one równie ważne i często osłabione (zwłaszcza u kobiet). Ciekawe i dość przyjemne :-) w tym programie jest to, że co tydzień następuje pewne utrudnienie ćwiczeń.
Podobnie jak ćwiczenia Kledzika, są to ćwiczenia dla osób raczej na początkach problemów, bez stanów zapalnych i obrzęków (ja niestety nie mogę go w całości wykonywać i dlatego korzystam z niektórych ćwiczeń, jako urozmaicenie dla tego co mam teraz zadane przez panią rehabilitantkę).

Przy wykonywaniu tych ćwiczeń należy pamiętać, że:
- w czasie przysiadu na 1 nodze należy pilnować, aby nie skręcać kolana do środka, tylko utrzymywać je nad stopą.
- biodra należy utrzymywać na jednym poziomie (i tak samo barki), tzn. biodro nogi opuszczanej nie powinno opadać w dół. Takie są przynajmniej zalecenia rehabilitantów.
- jak zawsze ćwiczenia nie mogą wywoływać bólu!

Mam nadzieję, że wkrótce uda mi się zamieścić przetłumaczoną wersję artykułu. Teraz tylko uwaga dotycząca pianki ("foam") występującej w niektórych ćwiczeniach. Nie widziałam u nas takiego przyrządu rehabilitacyjnego, ale chodzi o niestabilne podłoże używane do ćwiczeń propriocepcji czyli równoważnych. Można z powodzeniem, użyć poduszki lub „beretu” wypełnionego powietrzem, które można kupić w sklepach rehabilitacyjnych. Lub spróbować je wykonywać na materacu łóżka, o ile jest dość twardy :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ćwiczenia Michelle
PostNapisane: 21 mar 2012, o 14:38 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2012, o 14:33
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
dziękuję bardzo za ćwiczenia. Szukałam ich od jakiegoś czasu i w końcu zupełnie przypadkiem udało mi sie trafić na to formum. Super że jest polska wersja :)

_________________
Stolica gór wiosną kusi a najlepsze apartamenty zakopane czekają :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ćwiczenia Michelle
PostNapisane: 1 cze 2014, o 20:53 
Offline

Dołączył(a): 30 maja 2014, o 09:20
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
To mój pierwszy post na forum, więc:
cześć wszystkim rzepkowcą-kolanowcą ;)

Po pierwsze chciałbym podziękować Ewie za kawał dobrej roboty, moje kolana będą Ci wdzięczne :)

Ćwiczenia Michelle wydają się świetne, właśnie czegoś takiego szukałem

Jak często powinienem je wykonywać, nigdzie w tekście nie ma o tym informacji?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ćwiczenia Michelle
PostNapisane: 10 mar 2015, o 17:05 
Offline

Dołączył(a): 8 lut 2015, o 15:57
Posty: 53
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Ból przedniego przedziału kolana(bez bocznego przyparcia), chondromalacja
A mnie interesuje ruch powrotny z przysiadu (ugięcia nóg, na książce i przy ścianie), jak to powinno się robić, zaangażować drugą nogę, czy wyprostować się na tej ćwiczonej,co chyba jest raczej ruchem obciążającym kolano ?.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ćwiczenia Michelle
PostNapisane: 13 gru 2018, o 13:33 
Offline

Dołączył(a): 13 gru 2018, o 13:32
Posty: 1
Typ użytkownika: Sympatyk
Zestaw ćwiczeń bardzo ciekawy, muszę koniecznie je przetestować.

__________________________________________
https://zakopaneapartamenty.net/blog/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL