forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 16:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Początek leczenia
PostNapisane: 30 mar 2016, o 21:43 
Offline

Dołączył(a): 30 mar 2016, o 21:21
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja rzepki
Witam, mam 32 lata i przez cały czas gram w kosza i skutkiem tego jest chondromalacja rzepki. Było to stwierdzone na usg, miałem robiony rtg, ale lekarz nic nie zalecił oprócz brania leków. Teraz parę miesięcy później ta noga zaczęła mnie boleć mocniej, to poszedłem do innego lekarza, a ten stwierdził, że to kolano jest chore, a drugie także (choć tutaj czuję się dużo lepiej). Czuję przeskakiwanie i strzelanie poniżej rzepki, czasami obok. Głównie prawa noga.

Postępowanie ma być takie, żeby odpuścić sobie zupełnie sport i zastrzyki z kwasu hialuronowego. Podobno przez 2 lata mam zapomnieć zupełnie o koszykówce. Nic lekarz nie powiedział o wzmacnianiu mięśni ud, w zasadzie musiałem wszystko z niego "wyciągać". Na pytanie o stabilizator odpowiedział, że odpada. Po 3 zastrzykach mam zrobić rezonans.

Miałem robioną falę uderzeniową i problemy zmalały praktycznie do zera, do momentu gdy zrobiłem przeprost niekontrolowany w prawej nodze, to wróciło. Lekarz mówi, że jakaś chrząstka się mogła odłamać.

To wszystko mi powiedział w oparciu o USG sprzed 2 miesięcy, bez aktualnych badań.

Dlatego prosiłbym o opinie osób doświadczonych tą przypadłością :

1) Czy jest sens robić rezonans, po pierwszej serii zastrzyków, jeśli mogło tam dojść do pęknięcia? Nie powinienem najpierw zrobić rezonansu, później artroskopii żeby wyciągnąć ten fragment, a dopiero później zastrzyki? Zakładając, że wogole do jakiegoś ułamania tam doszło.

2) Czy w ramach rezonansu można oba kolana prześwietlić, czy trzeba płacić osobno za każde? Wiadomo nie jest to tani zabieg.

3) Czy ta przerwa od sportu musi być aż tak długa ? Nie wystarczy np. pół roku odpuścić sobie skoki, poddać się leczeniu i później delikatnie raz na tydzień próbować bez szaleństw ? Teraz jak gram, to czasami mi strzela mocno, ale czasami czuję się super, dopiero po paru dniach od gry czuję ból. Jazda na rowerku trochę mi pomaga i tam bólu w 95% nie czuję zupełnie.

4) Gdybym musiał mieć artroskopię, to jaki jest czas dochodzenia do sprawności? Zakładając tylko wyciągnięcie domniemanego pęknięcia i nie robienia nic więcej? Chyba, że tak nie można.

5) Czy ktoś miałby jakieś wskazówki dla mnie ?

Będę wdzieczny za Wasze opinie, bo sam nie wiem co o tym myśleć. Są dni dobre, są dni , że mnie boli, ale nie ma jakiegoś dramatu, że jestem sparaliżowany czy coś takiego, dlatego prosiłbym o wskazówki.

Thx.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Początek leczenia
PostNapisane: 31 mar 2016, o 10:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2011, o 23:57
Posty: 51
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: rekonstrukcja chrząstki
Witam :) przeczytaj moje posty dowiesz się z nich gdzie warto się leczyć. Wg mnie najpierw powinno się zrobić rezonans niestety każde kolano osobno a potem reszta leczenia. Życzę powodzenia ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Początek leczenia
PostNapisane: 1 kwi 2016, o 00:42 
Offline

Dołączył(a): 30 mar 2016, o 21:21
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja rzepki
Witam,

Czytałem, mam diagnozę i jeszcze jedno pytanie. Mianowicie jakie ćwiczenia mogę wykonywać z czymś takim - oprócz rowerka? Czy mogę wzmacniać uda na jakimiś minimalnym ciężarze?

Diagnoza :

Od 2 miesięcy bóle kolana prawego, nasilające się po treningach. Badanie USG kolana prawego - staw bez wysięku, cechy chondromalacji III/IV punktowo w czesci udowej stawu rzepkowo-udowego, zmiana przemawaia za przebytą chondrofracturą. Cechy przebytegi zestarzałego naderwania więżadła właściwego rzepki w przeczypie bliższym, pozostały aparat więzadłowy bez cech uszkodzenia.

Rozpoznanie kliniczne - przebyta chondrofractura chrząstki w częsci udowej stawu rzepkowo-udowego prawego.

Zalecenia : Wskazana wiskosuplementacja dostawowa.

Po zastrzyku, mam obserwować, ale raczej jak jest to zlamane, to nie pomoze, wiec pozniej MRI i artroskopia.

Prosiłbym o informację jakie ćwiczenia są dozwolone. Chciałbym właśnie wzmonić uda, ale jak sobie nie zaszkodzić przy okazji ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Początek leczenia
PostNapisane: 5 kwi 2016, o 22:11 
Offline

Dołączył(a): 23 kwi 2013, o 21:07
Posty: 54
Lokalizacja: Kraków
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Kolano lewe: Nawracające bóle i podrażnianie ciała Hoffa w stawie rzepkowo-udowym, o nieznanej bliżej przyczynie, chondromalacja I-II, zanik VMO i trudności z odbudową. Kolano prawe: pobolewa, ale według badań całkiem zdrowe, ostatnio zniknęła nawet chondromalacja...
Próba zdiagnozowania i leczenia utknęła w martwym punkcie. Walka nadal trwa...
Może to mało odkrywcze, co napiszę, ale musisz przede wszystkim znaleźć dobrych specjalistów. Dobrego lekarza, który właściwie oceni, czy potrzebna jest Ci artroskopia, czy wystarczy rehabilitacja (chondro III/IV brzmi poważnie, ale pytanie, na jakim jest obszarze, jak rozległe itp.; mój rehabilitant np. ma dziurę w chrząstce wielkości 5-złotówki i normalnie z tym żyje, uczestniczy w biegach wysokogórskich itp). Z doświadczenia mogę powiedzieć, że lekarz, który zaleca tylko medykamenty i zastrzyki to raczej nie jest najlepszy lekarz. W tym przypadku warto zainwestować i nawet przejechać się gdzieś dalej do specjalisty z prawdziwego zdarzenia. Potrzebujesz też dobrego rehabilitanta. Oczywiście, są pewne ogólne zalecenia w kwestii rehabilitowania kolan (i mnóstwo wskazówek do ćwiczeń znajdziesz na tym forum), konkretne zalecenia jednak muszą być dobierane indywidualnie.
Naprawdę nie warto zwlekać z konsultacją u dobrego specjalisty. Wydaje mi się, że u Ciebie trzeba szczególnie starannie rozważyć kwestię, na ile konieczna jest artroskopia i jak miałby wyglądać ewentualny zabieg. Czytając różne historie na tym forum (i nie tylko) mam wrażenie, że zabiegi typu czyszczenie stawu czy mikrozłamania mają ograniczoną skuteczność i niekoniecznie kończą się sukcesem. Obiecujące są dużo bardziej zabiegi rekonstruujące chrząstkę (tu poczytaj choćby historie właśnie kuternogi albo Khabibulina), ale te z kolei, o ile się orientuję, nie są refundowane i kosztują bardzo dużo kasy. A może u Ciebie da się utrzymać sprawność samą rehabilitacją... Ale musisz mieć fachowe wskazówki, nie ma innej rady.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Początek leczenia
PostNapisane: 5 kwi 2016, o 22:14 
Offline

Dołączył(a): 30 mar 2016, o 21:21
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja rzepki
Dzięki za odpowiedź, na pewno wezmę pod uwagę.

Mam jeszcze pytanie odnosnie stabilizatora - czy ktoś z moim uszkodzeniem uzywal, uzywa ?
Pojechalem do sklepu to sa opaski podrzepkowe, ktore niewiele daja i taki juz dosc rozbudowany stabilizator, ale kosztuje 400 zl, jest niewygodny i tez uciska.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL