forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 11:05

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Konrad
PostNapisane: 4 lut 2010, o 17:28 
Offline

Dołączył(a): 4 lut 2010, o 16:43
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam wszystkich. Rok temu w marcu, tancząc na parkiecie skręciłem kolano, W wyniku tego musialem podac sie artroskopii. Mialem kolano pełne krwi, szczególnie na kosci udowej, nad rzepka, taką dużą poduszczke. W zasadzie po samej artroskopii niewiele sie dowiedziałem. Opis na karcie wypisowej : "Urozowe uszkodzenie kłykcia bocznego kości udowej, usunięcie uszkodzonego fragmentu chrząstki 1x0,5 cm metodą Becka Shaving". Z rozmowy z lekarzem który wykonał zabieg, dowiedzialem sie ze usunął ten kawałek chrząstki "az do warstwy pod chrzestnej" i wykonał kilka nawierceń. Wnioskuje wiec, że zabieg metodą mikrozłamań.
Nie dowiedziałem sie natomiast jakie jest to uszkodzenie chodzi o stopnie I - IV. Czy jest ktoś w stanie określić to z mojego opisu? Czy wielkość uszkodzenia jest poważna?
Po około 4ech miesiącach wróciłem do pracy. Praca niezbyt sprzyjająca mojej dolegliwości, ale większego wyboru nie miałem. Dodam, że po operacji odbyłem rehabilitację. W trakcie trwania pracy chodziłem jeszcze na zabiegi polem magnetycznym oraz przyjmowałem glutozamine. Mogę stwierdzić, ze wiele razy odczuwałem ból w kolanie w trakcie pracy. Praca polega głównie na chodzeniu po 10 godzin z 1 godzina przerwy i często przesuwaniu/pchaniu pewnych rzeczy. W okresie swiątecznym bóle sie natężyły, na początku stycznia poszedłem na zwolnienie lekarskie. Wizyta u ortopedy, który zalecił mi 5 zastrzyków, każdy jeden co 2 tygodnie, branie glutozaminy oraz wapna z witamina D, oraz skierował na badania rezonansem. Oto wyniki:

"Wysokie ustawienie rzepki z zaznaczoną jej niewielką lateralizacją. Oba
więzadła krzyżowe, więzadła poboczne, obie łękotki prawidłowe w
badaniu. Powierzchnie stawowe gładkie. Ilość płynu w jamie stawowej
fizjologiczna."

Chciałbym dodac, ze od około maja tamtego roku, po lewej stronie, przy zgięciu,czy najczęściej kucnięciu odczuwam przeskakiwanie pod rzepką, bezbolesne. Pomijam juz znane wszystkim chrupanie, najlepiej słyszalne w nocy, szczególnie przy zginaniu i prostowaniu. Przeskok pod rzepka z biegiem czasu zaczął byc coraz bardziej odczuwalny i głośniejszy ale nadal bez bólu. Za to często dokuczał mi ból po lewej stronie kolana, w okolicach miejsca urazu który zaczął sie nasilać,nie tylko podczas pracy ale równiez w spoczynku, dlatego przestraszyłem się i poszedłem na zwolnienie lekarskie obawiając sie, ze ból spowodowany jest dalszą degradacja chrzastki i odslonieciu kosci udowej, Prosiłbym o jakąś interpretacje wyniku reznoansu, zanim odwiedzę ortopedę. Chciałbym wiedzieć, czy uraz ten sie pogłebia/polepsza i czy jest na tyle powazny by zrezygnowac z tego typu pracy oraz tanca. Oraz co dalej robić. Tancze od czasu do czasu, zazwyczaj na jakies imprezie+ czasem cwicze w domu. Dodam jeszcze, że od 7go roku zycia grałem w piłkę. Obeznie mam 22 lata, od czasu operacji, zawiesiłem buty na "piłkarskim kołku"...
Dzięki za jakakolwiek pomoc. Nie wiedziałem, że aż tylu nas jest. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Konrad
PostNapisane: 6 lut 2010, o 21:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Konrad,

nie potrafię odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, ale:
- jeśli lekarz zastosował metodę mikrozłamań, to znaczy, że ubytek chrząstki był głęboki - III lub IV stopień.
- mikrozłamania nie odtwarzają chrząstki tylko tworzą rodzaj blizny - wydaje mi się, że to miejsce powinno być widoczne na rezonansie.
- jeśli chodzi o rodzaj pracy, taniec, to cóż chyba najlepszą wskazówką jest ból (i tak często radzą lekarze). Skoro widzisz, że praca powoduje komplikacje, na pewno trzeba się liczyć z koniecznością jej zmiany... przynajmniej na czas leczenia, które w przypadku kolan bywa długie i żmudne. Co do ćwiczeń tanecznych, to chyba lepiej się postarać o odpowiednie ćwiczenia dla Ciebie od dobrego rehabilitanta. Gdy nabierzesz więcej doświadczenia ze swoim kolanem i podleczysz je trochę, będziesz ewentualnie mógł spróbować wrócić do tańca.

Co dalej robić? Przepraszam za banalną odpowiedź, ale przede wszystkim poszukać dobrego specjalisty - ortopedy i rehabilitanta. Gdy poczytasz to forum, szczególnie wątki dotyczące rehabilitacji (najwięcej w dziale "Boczne przyparcie rzepki"), zorientujesz się mniej więcej na czym powinna polegać dobra, nowoczesna rehabilitacja. Nie znaczy to, że ćwiczenia, które tam polecamy są dokładnie dla Ciebie (oprócz lateralizacji rzepki masz również inne problemy), ale zorientujesz się ogólnie o co chodzi.

W dziale "Gdzie się leczyć" polecamy trochę, (ale ciągle jeszcze niewielu) dobrych specjalistów, pozostaje internet, poczta pantoflowa i dużo wytrwałości. Daj znać, jak Ci leci, będzie naprawdę fajnie, jeśli podzielisz się z nami swoimi doświadczeniami.

Pozdrawiam,

Ewa

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL