forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 11:02

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: na powitanie
PostNapisane: 18 lis 2009, o 19:50 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2009, o 19:21
Posty: 48
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nadmierna lateralizacja oraz obustronne boczne przyparcie rzepek.
Witam wszystkich kolanowców:) cieszę się, że trafiłam na tę stronę. Chciałam się podzielić swoimi dolegliwościami i obawami.

Gdybym była świadoma wagi problemów z kolanami,odwiedziłabym specjalistę już prawie rok temu, kiedy podczas wygibasów na skakance zrobiłam sobie krzywdę. Bolało prawe kolano z lewej strony rzepki.Potem przeszlo, odzywalo sie czasem po basenie, ale przypomnialam sobie o tym na dobre po rozpoczęciu praktyki jogi (polowa wrzesnia tego roku). Rozbolało mocno i odwiedzilam w koncu ortopede-radiologa.
(wynik USG w skrócie: "w zachyłku nadrzepkowym nieznacznie zwiększona ilość płynu stawowego, grubość warstwy płynu ok 4mm, zawiera drobne echogenne wtręty - podobnie jak w krystalopatiach; pogrubiona błona maziowa głównie w zachyłku bocznym do ok 3 mm, w przyśrodkowym ok. 1 mm grubości (nie zachodzi nad powierzchnię stawową; więzadła:ACL słabiej niż po stronie przeciwnej napina się przy próbie wywołania objawu szufladowego przedniego - obraz odp, przebytemu rozciągnięciu więzadła (...) Łękotka (...) hypoechogeniczne ognisko w tylnej części MM odpowiadające zmianom degeneracyjnym. (...) Chrząstka stawowa kłykci udowej dostępna badaniu o nieco podwyższonej echogeniczności i niewyraźnej warstwie zewnętrznej na powierzchni obciążanej kłykcia przyśrodkowego - obraz odpowiada początkowej chondromalacji").
Teraz jestem na etapie oczekiwania na wizyte u ortopedy w NFZ (7 stycznia, szpital MSWiA, W-wa). Trochę to jeszcze potrwa, a ja 1) trochę się męczę 2) bardzo chcę chodzić na tę jogę.

Niepokoi mnie fakt, ze miejsce urazu sprzed roku boli mnie właściwie bez przerwy. Po ostatnim kursie na basen boli mnie analogiczne miejsce z drugiej strony. Poza tym kolana mrowieją, strzelają nawet jak stoję i zaczynam iść i mam wrażenie jakby takiej obręczy wokół całego stawu (niebolesna, takie lekkie ciągnięcie, dyskomfort). Zdaję sobie sprawę , że mięśnie i ścięgna mogły zareagować na nowy rodzaj aktywności fizycznej, ale nie wiem, ile z tego prawidłowej reakcji, a ile patologii.

Mam 33 lata, nigdy nie uprawiałam sportu wyczynowo, w większych ilościach tylko pływanie, nie lubie biegac ani jezdzic na rowerze, po górach chodziłam tylko w liceum i to raczej lajtowo:) Jestem ruchliwa, ale jak większość społeczeństwa czasem muszę ugrzęznąć przed monitorem na dłużej. Nie mam nadwagi, zawsze byłam tzw. chudzielcem (teraz juz mniej, ważę 60 kg/170 cm wzrostu). Nigdy nie chodziłam na obcasach, wyjąwszy rzadkie okazje wyjątkowe:)

Chciałam odwołać się do Waszych doświadczeń i poprosić o jakies sugestie. Poczytałam conieco o chondro- i wiem już, mniej więcej, czego powinnam unikać. Oczywiście łykam glukozaminę (siarczan gluk. 500mg, siarczan manganu 10mg + wypelniacze). Teraz, nim nadejdzie 7 stycznia, chciałam wiedzieć, czy wpadać w histerię i rzucać jogę , która zaczęła być mi potrzebna jak tlen...

pozdrawiam Was ciepło

agnieszka


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: na powitanie
PostNapisane: 19 lis 2009, o 19:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Witaj na Rzepce, Agnieszko :-)

Myślę, że mogę postawić pewną diagnozę: na pewno nie jesteś hipochondryczką :-). Jeśli ból kolana powraca i utrzymuje się dłużej, to jest to powód do niepokoju, a przede wszystkim leczenia.
No i ewidentnie USG potwierdza, że w kolanie jest trochę kłopotów. Sądząc z opisu byłaś u dobrego fachowca i to jest pierwszy słuszny krok :-). Chyba tylko lekarz a następnie rehabilitant będzie w stanie Ci powiedzieć, jaki powinien być dalszy tok postępowania - w zależności od tego, co okaże się głównym problem (nie musi to być chondromalacja - może to naciągnięte ACL albo łąkotka).
Wiesz, ja myślę, że jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić , nie warto czekać 1.5 miesiąca na wizytę u lekarza w NFZ, tylko wybrać się prywatnie (w Warszawie masz specjalistów do wyboru do koloru :-)). Zwłaszcza, że jeśli okaże się, że pomóc może Ci rehabilitacja, NFZ nie jest za dobrym wyborem (znowu będziesz długo czekać, poza tym tak jak pisałam w jednym z wątków 2 tygodnie są zazwyczaj dalece nie wystarczające viewtopic.php?f=47&t=32).

Jeśli chodzi o sporty i jogę, to ja bym się jednak wstrzymała - zwłaszcza, że jak piszesz, zaostrzyła objawy. Przynajmniej dopóki nie będziesz wiedziała co Ci jest, nie podreperujesz kolan i nie nauczysz się jak z nimi postępować - moim zdaniem nie warto ryzykować. No chyba, że masz doświadczonego instruktora, który będzie w stanie Ci pomóc w doborze ćwiczeń - Twoja decyzja. Osobiście radziłabym Ci się jednak najpierw podleczyć, dowiedzieć się dokładnie co wolno czego nie, a potem startować z jogą.

Zapraszam do udziału w forum :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: na powitanie
PostNapisane: 19 lis 2009, o 21:44 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2009, o 19:21
Posty: 48
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nadmierna lateralizacja oraz obustronne boczne przyparcie rzepek.
Dzień dobry, Ewo!
Bardzo jestem Ci wdzięczna za odpowiedź i to za taką odpowiedź. Lekarze na pytanie o jogę (radiolog od kolana i po drodze jeszcze ortopeda od bolącego nadgarstka, którego zmusilam do obejrzenia i skomentowania mojego usg kolana - "bo przeciez skierowanie jest na nadgarstek", nb. dostałam 10-dniowy turnus;)) mówią, że jak zaboli, to nie robić, albo że niczego nie mogą zabronić. A ponieważ byłam bardzo zdeterminowana, interpretowałam to na swoją korzyść. Po Twoich słowach - wszak słowach osoby, która przerobiła, niestety, kolanowy wątek, zrozumiałam, że mam zbyt wiele do stracenia. Nie ukrywam, że nie przygodę z prywatną praktyką chciałam ograniczyć tylko do USG, bo to zwykle nie kończy się na jednorazowym wydatku i az boje się pomyśleć o kosztach rehabilitacji.
Ale zdrowie nie jest czymś, na czym warto oszczędzać, prawda? Może odmówię sobie kilku atrakcji i odłożę na lekarza? W końcu tyle jest rzeczy, z których mogę zrezygnować,odłożyć na później,kupic tańsze zamienniki...

Zaskoczyło mnie pozytywnie Twoje zdanie nt radiologa. Mnie ta konsultacja nie powaliła na kolana;) i zorientowałam się, że ani słowa nie napisał o rzepce... Równie mnie cieszy wykluczenie z mojego przypadku hipochondrii:)

Teraz trudne pytanie. Zapoznałam się z rekomendacjami lekarzy i ośrodków na forum i wiem, że na Carolinę raczej sobie nie pozwolę. Chciałabym trafić na taką formę pomocy, w której wystarczy konsultacja raz w miesiącu, a reszta to praca własna. Czy odważyłabyś się wskazać mi bardziej konkretne ośrodki, ew. samodzielne gabinety?:) Sformułuję pytanie inaczej: do kogo Ty wybrałabyś się teraz w Warszawie?
Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za odpowiedź i pomoc w podjęciu decyzji.
pozdrawiam bardzo
aga


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: na powitanie
PostNapisane: 20 lis 2009, o 00:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Oj, to miałaś szczęście, że przy skierowaniu na nadgarstek lekarz popatrzył na kolano :-)!

No nie chciałabym posuwać się do orzekania o jakości USG, ale na pewno Twój opis jest znacznie bogatszy i bardziej szczegółowy od tych, które dostawałam we wrocławskich (podobno)super ośrodkach. Co do rzepki - to USG po prostu nie "widzi" jej powierzchni stawowej, więc nie jest to najmniejszy powód do zmartwienia. Natomiast gwarancję, że jest na pewno super miałabyś robiąc je u sław typu Carolina albo doktor Czyrny. Ja na swoim miałam też np. uwagi na temat położenia rzepki.

Niestety chyba obecnie nie mogę Ci polecić tego jednego jedynego lekarza (tak jak niedawno Elizce). Mam problem z przekonującym zdiagnozowaniem moich kolan i ustaleniem tego, co ma być zrobione na zabiegu - odwiedziłam kilku z tych wymienianych u nas na forum, koncepcje są różne a ja jeszcze nie zdecydowałam się komu uwierzyć i jeszcze nikt mnie nie wyleczył. Nie do końca jeszcze wiem, co z tym fantem zrobić... Powiem tylko, że miałam słaby kontakt z drem Koziełem (który jest bardzo chwalony) i z drem Rymarczykiem (jest chwalony jeszcze bardziej). Do tego drugiego już się raczej nie wybiorę, do pierwszego chcę spróbować uderzyć jeszcze raz (możliwość wykonania zabiegu na NFZ, choć w bliżej nie znanym terminie). Inne (bardziej pozytywne) doświadczenia opisałam w dziale "Gdzie się leczyć".

Na pewno Ci lekarze, którzy są wymienieni na forum należą do czołówki w Polsce i mam szczerą nadzieję, ze nie będziesz miała takich problemów jak ja.
Może spróbuj wybrać się do dra Świerczyńskiego, którego ostatnio odwiedza madn3ss1916 i jak można przeczytać jest bardzo zadowolona. Aaaaaa... no i może warto zainteresować się Attisem -tam sądząc z relacji Pauliny terminy na NFZ są znacznie krótsze, a wygląda, że to dobry ośrodek (viewtopic.php?f=47&t=86&start=20).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: na powitanie
PostNapisane: 20 lis 2009, o 21:55 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2009, o 19:21
Posty: 48
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nadmierna lateralizacja oraz obustronne boczne przyparcie rzepek.
to ja może przeniosę dyskusję do wątku "Gdzie się leczyć?"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: na powitanie
PostNapisane: 21 lis 2009, o 19:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Widzę, że już to zrobiłaś, Agnieszko :-). Dobry pomysł - zwłaszcza jeśli przybędą nam nowe doświadczenia. Ułatwi to innym ich znalezienie :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: dr Konrad Słynarski
PostNapisane: 22 lis 2009, o 18:53 
Offline

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 12:58
Posty: 24
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Boczne przyparcie rzepki oba kolana. Kolano Kinomana.
Agnieszka no to trzymamy kciuki!!! :) PS.podoba mi sie opis Twoich dolegliwości haha Chondromalacja i Hipochondria!! Bardzo dobrze Cię rozumiem. No ale lepiej chuchać na zimne. Zuzu


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: na powitanie
PostNapisane: 25 lis 2009, o 19:32 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2009, o 19:21
Posty: 48
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nadmierna lateralizacja oraz obustronne boczne przyparcie rzepek.
Poszło to wszystko w nieoczekiwanym kierunku. Kiedy w sobote zapisywałam się na USG na środę, to w poniedziałek dostałam takiego bólu obu kolan, że stał się nie do wytrzymania. Nie moglam usiedziec 1 minuty. Własciwie w każdej pozycji bolało, moze z wyjątkiem niezbyt długiego chodzenia. Przestraszyłam się, ze to jakiś stan zapalny i jestem na prostej drodze do chodzenia o kulach (por. hipochondria;)) Wzięłam silniejsze przeciwbólowe i dziś poszłam rano na to badanie. Zrobiłam tym razem drugie kolano. Lekarz uważa, ze ortopedycznie tam nie ma zmian, które mogłyby powodować aż taki ból. Sugeruje zrobienie badania krwi w kierunku obecności jakichś tam kwasów, żeby wykluczyć... podłoże reumatyczne!!! Wyobrażacie to sobie? Zbladłam po prostu. I co, okaże się że mam jakąś podagrę? Spróbuję wziąć jutro skierowanie u lekarza 1. kontaktu, żeby przynajmniej na laboratoria nie wydawać kasy. A potem Was zapytam o kontakt do dobrego reumatologa;) Do Słynarskiego wybieram się 7 grudnia tak, czy siak, bo musze skonsultować to prawe kolano po urazie.

No i co Wy na to?
P.S. W dziale "gdzie się leczyć => mazowieckie => dobre USG napiszę kilka słów na temat lekarza, który mnie badał (lek. med Tomasz Poboży).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: na powitanie
PostNapisane: 25 lis 2009, o 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Agnieszko, no rzeczywiście tak gwałtowny ból może zaniepokoić... Problemy reumatyczne to nie tylko podagra. Lekarz pewno będzie wiedział na co Cię skierować, ale w razie czego zwróć mu też uwagę na OB, CRP (stany zapalne ogólnie), czynnik reumatoidalny - RF (reumatoidalne zapalenie stawów). Może to być skutek jakiejś obecnej lub dawnej infekcji. No, a potem do reumatologa :-).
Jestem taka mądra, bo przeszłam przez to wszystko. Nie mam podagry ;-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: na powitanie
PostNapisane: 25 lis 2009, o 19:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Aaaa... jest jeszcze jedno badanie, przeciwciała anty-CCP - do wczesnego wykrywania RZS. Wydaje mi się, że warto je zrobić, aby mieć podstawowy komplet na wizytę do reumatologa. No i głowa do góry! Niekoniecznie zaraz musisz mieć te paskudztwa :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL