forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 15:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Witam serdecznie, Iza z tej strony
PostNapisane: 16 gru 2009, o 19:04 
Offline

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 09:25
Posty: 11
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Ból kolan po wysiłku (np. na rowerze)
Chondromalacja
Iza, w słyszałam, że w Poznaniu bardzo dobrą opinią cieszy się dr Trzeciak i ma możliwość operowania na NFZ.
RTG nie bardzo sie nadaje do oceny stanu chrząstki - do tego służy rezonans. Szkoda się naświetlać. Ale rezonans rezonansowi nierowny, na pewno super dobry jest w Carolinie i na jego podstawie można bardzo dużo wyczytać, nawet to czy chrząstka ma szanse na regenerację (podobno jest to możliwe) - tak przynajmniej twierdzą Ci z Caroliny ;-). A np. mój lekarz mówił, że rezonas też potrafi "oszukać". Pewność daje tylko artroskopia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam serdecznie, Iza z tej strony
PostNapisane: 17 gru 2009, o 11:00 
Offline

Dołączył(a): 13 gru 2009, o 17:06
Posty: 6
Lokalizacja: Lubin, dolnośląskie
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Nawrotowe zwichnęcia rzepki (niestabilność), zmiany zwyrodnieniowe IV stopnia stawu rzepkowo-udowego.
Rezonans w ciągu ostatniego pół roku miałam dwa razy więc narazie chyba sobie odpuszczę... Badanie wykryło uszkodzenia chrząstki, ale I i II stopnia, a po artroskopii okazało się inaczej. Lekarz chyba nie miałby żadnej korzyści w tym by mówić mi, że uszkodzenia chrząstki są o wiele bardziej rozległe... ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam serdecznie, Iza z tej strony
PostNapisane: 17 gru 2009, o 19:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Tak, Izo, zgadzam się, że jeśli czyjejś ocenie można wierzyć, to chyba jednak przede wszystkim tego lekarza, który widział chrząstkę na własne oczy... Chyba masz jakiś wynik artroskopii z taką oceną na piśmie?
To z czym można ewentualnie dyskutować, to chyba to, że nic się już nie da zrobić - czyli, że jedynym wyjściem jest endoproteza, której w Twoim przypadku wyjściem zresztą nie jest.

Jeśli chodzi o konieczność naprawy chrząstki (oprócz zabiegu typu osteotomia lub przecięcie troczków), to mogę powiedzieć, że w moim przypadku (a mam podobno chondromalacje IV stopnia) kilku lekarzy proponowało sam zabieg bez bezpośredniego "łatania dziur" w chrząstce. Dwóch z nich wspominało, że jest szansa, że chrząstka jeszcze sama się odtworzy. dr Słynarski mówił, coś o zrobieniu łożyska, które to ułatwi. A jeśli to się nie uda to za kilka lat będzie można ewentualnie zrobić przeszczep - w obecnej chwili wycenił przeszczep u mnie na 40 tys - może za parę lat będzie to dużo prostsze?).
Inni proponowali mikrozłamania, ale tu znowu sprawa jest taka, że na rzepce ich efekty są dużo gorsze niż w innych miejscach, no i jeśli zniszczone są obie powierznie stawowe to zabieg robi się już skomplikowany. A dr Słynarski dodał jeszcze, że jeśli zrobię mikrozłamania to późniejszy przeszczep będzie niemożliwy.

Co lekarz to inna opinia (i ja też czuję się głupia), w każdym razie być może i w Twoim przypadku niekoniecznie trzeba naprawiać chrząstkę - zwłaszcza, że nie ma obecnie super dobrej metody, szczególnie w przypadku rzepki.

Prostej rady tutaj nie ma. Niestety koniec końców decyzję podejmuje pacjent, który najmniej sie na tym wszystkim zna. Ja też to musze zrobić :shock:

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL