forum o naszych kolanach

Teraz jest 26 kwi 2024, o 21:00

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 31 mar 2011, o 20:37 
Offline

Dołączył(a): 1 mar 2011, o 17:43
Posty: 18
Lokalizacja: Olecko
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Początkowa Chondromalacja i możliwe przyparcie rzepek w wieku 15 lat
Witam !
A jak Ty się leczysz ?

Jak wczoraj jak byłem na treningu to dostałem 3 razy w lewe kolano strasznie
zabolało. Potem cały wieczór nasilał się ból. Nie mogłem całej nogi
zgiąć, tylko do 90 stopni ;/ teraz jest trochę lepiej. Mam nałożony
stabilizator. Ale taki mi w tym kolanie strzeliło tak jakby coś pękło
taki hałas był ;/ aż mi się nie dobrze zrobiło i to jest to czego
obawiam się najbardziej czy to możliwe żeby ta chrząstka pękła i
przeszło na II stopień chondromalacji ???? Bardzo proszę o poradę. Nie
wiem co robić ;/ jak się leczyć ;/ ma przestać ćwiczyć ? brać te
zastrzyki ? jeden lekarz mi nawet polecił żebym kolano na 2 - 3 tygodnie
w szynę dal i wybrał cisze ruchowa. Co mam robić ??? Bardzo proszę o
poradę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 31 mar 2011, o 23:43 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2010, o 03:53
Posty: 16
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja I-II stopień, przyparta rzepka
mi lekarz tez na podstawie badania fizykalnego <ruszajac noga> stwierdzil chondromalacje, ktora mialam popartą badaniem usg, natomiast w rezonansie nic nie widać było, niestety nie zawsze widać chondromalację w tych badaniach obrazowych, ale myślę że jak masz owo strzykanie i ból to z dużym prawdopodobienstwem można stwierdić ze to masz... jeśli tak to wyjście jest takie że albo leki doustne <mi np lekarz zalecil litozin razem z piascledine>, lub zastrzyki w kolano, które też miałam, i one bardziej pomagają, z tym że są trochę nieprzyjemne, ale też jakoś bardzo nie bolą. Do tego radzę zrobić rtg osiowe rzepek pod kątem konfliktu udowo -rzepkowego <tzw przyparte rzepki> a co do blokady w kolanie to nic nie wiem w tym temacie więc nie poradzę... jeśli chodzi o aktywność, to z ograniczeniem czynności wymagających kucania zginania i przeciążania kolan <np snowboard, czy jazda na nartach, chodzenie po schodach, górach, rower wskazany na małych obciążeniach>, zresztą sam będziesz widział po czym kolana Cię bardziej bolą, skąd jesteś? polecam zbigniewa rusina w warszawie w centrum medycyny sportowej, facet na emeryturze ale zna się na rzeczy, swego czasu był ponoć najlepszy w polsce...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 1 kwi 2011, o 07:28 
Offline

Dołączył(a): 1 mar 2011, o 17:43
Posty: 18
Lokalizacja: Olecko
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Początkowa Chondromalacja i możliwe przyparcie rzepek w wieku 15 lat
Czesc
Jestem z Olecka 30 km od elku do warszawy mam sporo mi lekarz stwierdzil poczatkowa chodromalacje ;/ wiem co to za choroba... Ale powiedz czy Ci te zastrzyki wyleczły bo mi powiedzial ze tylko zastrzyki wystarcza ale ja w to watpie ;/ ostatnio bylem na treningu dostalem 3 razy w kolano mocno mnie potem bolalo ;/ a bardzo glosno potem strzelilo a nawet natkie nie "chrupanie" a jakby cos "peklo" czy to molo sie wtedy przejawic w II stopien ??a Ty jakiego masz stopnia ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 1 kwi 2011, o 21:36 
Offline

Dołączył(a): 24 kwi 2010, o 21:32
Posty: 178
Lokalizacja: warszawa
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Pęknięta łąkotka przyśrodkowa w kolanie lewym, przerosnieta blona maziowa w obu kolanach, przyparcie rzepki w prawym kolanie. (Wyleczone)
Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów
Inne informacje: 3 dawki Synviscu
11.2010- artroskopia prawego stawu kolanowego (podcięcie troczków, wycięcie fałdu i shaving błony maziowej)
10.2012- artroskopia lewego stawu kolanowego (zszycie łąkotki przyśrodkowej, wycięcie fałdu błony maziowej)
jestem od cb rok starsza i tez mam stwierdzona chondromalacje. Poki ci tylko strzela i nic nie boli nic sie nie dzieje. W momencie jak przy strzynieciu cos sie boli to mozesz sie martwic. Ja tez mialam zastrzyki i mi z kolei one nie pomogly :] Mam boczne przyparcie rzepek i na prawe kolanko mialam zastrzyki i operacje na podciecie troczkow (i wyciecie faldu) i nadal mnie boli :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 1 kwi 2011, o 22:29 
Offline

Dołączył(a): 1 mar 2011, o 17:43
Posty: 18
Lokalizacja: Olecko
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Początkowa Chondromalacja i możliwe przyparcie rzepek w wieku 15 lat
Mnie nei boli ;o heh chaciłbym... Strasznei mnei bolą kolana obydwa ;/;/ dzis siedzialem 30 min przy kompie to tak mnie bolaly ze musialem sie polozyc zeby przeszlo ;/ nie wiem co leczy bardziej te kolana ;/ duzo tego jest i nie wiem co wybrac co wy bierzecie ???


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 1 kwi 2011, o 23:04 
Offline

Dołączył(a): 24 kwi 2010, o 21:32
Posty: 178
Lokalizacja: warszawa
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Pęknięta łąkotka przyśrodkowa w kolanie lewym, przerosnieta blona maziowa w obu kolanach, przyparcie rzepki w prawym kolanie. (Wyleczone)
Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów
Inne informacje: 3 dawki Synviscu
11.2010- artroskopia prawego stawu kolanowego (podcięcie troczków, wycięcie fałdu i shaving błony maziowej)
10.2012- artroskopia lewego stawu kolanowego (zszycie łąkotki przyśrodkowej, wycięcie fałdu błony maziowej)
Zastrzyki sa do zniesienia i nektorym pomagaja wiec warto sprobowac. Ja mialam podawany synvisc. Co do tabletek to prawie wszystkie na chrzastke maja glukozamine a z tego co wiem to szybko ona nie dziala (podobno po jakis 200latach xD) :P polecam wizyte u paru lekarzy (i prywatnych i nfz). Ulatwia to zawsze podjecie decyzji co do drogi leczenia. (np mi jak panstwowo i prywatnie powiedzieli ze operacja no to duzych dylematow nie mialam ;))


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 04:44 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2010, o 03:53
Posty: 16
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja I-II stopień, przyparta rzepka
jakubmr napisał(a):
Czesc
Jestem z Olecka 30 km od elku do warszawy mam sporo mi lekarz stwierdzil poczatkowa chodromalacje ;/ wiem co to za choroba... Ale powiedz czy Ci te zastrzyki wyleczły bo mi powiedzial ze tylko zastrzyki wystarcza ale ja w to watpie ;/ ostatnio bylem na treningu dostalem 3 razy w kolano mocno mnie potem bolalo ;/ a bardzo glosno potem strzelilo a nawet natkie nie "chrupanie" a jakby cos "peklo" czy to molo sie wtedy przejawic w II stopien ??a Ty jakiego masz stopnia ?


1. szczerze mówiąc nie wiem co znaczy to "chrupnięcie" ale myślę że na pewno powinieneś powiedzieć o tym lekarzowi i zrobić jakieś badania diagnostyczne <choćby usg> . JA mam chondromalację 1-2 stop

2. najlepiej zrób wywiad na temat tego jaki jest dobry lekarz w Twoim regionie, bo ja np jestem z mniejszego miasta i tutaj leczenie kolan to tylko strata czasu, więc lepiej odrazu do jakiegoś konkretnego fachowca, to ma też znaczenie w przypadku usg ,kto je wykonuje, bo każdy lekarz co innego może zobacyzć, i jeśli o usg chodzi to mi lekarz powiedzial ze nikt nie zrobi tego za darmo więc musisz się przygotow3ać na koszt ok 150-300 zł:/

3. jeśli chodzi o wybór metody leczenia to wg mnie skuteczniejsze są zastrzyki, bo są podawane bezpośrednio w kolano, osobiście polecam synvisc one lub monovisc, ponieważ mają one większą gęstość tego preparatu i zawierają tak jakby 3 zastrzyki w 1 więc zamiast 3 iniekcji jest 1, ponoc te leki niektórym pomagają w całkowitej eliminacji bólu na pół roku lub więcej,z tym że te wymienione przeze mnie są akurat dość drogie bo jeden zastrzyk kosztuje ok 600 zł dla monovisc oraz 1200zl za synvisc. U mnie nie było wielkiej poprawy ponieważ ja się zmagam dodatkowo z inną chorobą stawów < prawdop borelioza> więc póki tego nie wyelimnuję to trudno oceniać efekty leczenia chondroprotekcyjnego. Preparaty z glukozaminą bądź te któe wymieniłam (litozin i piascledine- litozn polecano mi już z kilku źródeł, a co do piascledine tyo nie daj się namówić na branie TYLKO tego leku bo ponoć działa w połaczeniu z innymi lekami, więc branie go jako jedynego leku to strata pieniedzy a trochę kosztuje) nie zaszkodzi pobrać raz na jakiś czas, jesli nie pomogą to nie zaszkodzą, poza tym że możesz mieć podczas kuracji podwyższone próby wątrobowe <zresztą jak przy innych lekach>. No chyba że masz nietolerancję na glukozaminę, to wtedy możesz mieć biegunkę i wtedy nie pownieneś brać preparatów zawierajacych glukozaminę:P

4. co WAŻNE na koniec , jeśli chodzi o ból podczas siedzenia ze zgiętymi kolanami, np przy komputerze, to mi "pachnie" przyparciem rzepek(kości płaskie które osłaniają kolana z przodu).... zresztą przyparcie rzepek "koleguje" się z chondromalacją bo gdy kolano jest zbyt "ciasne" to rzepki uciskają chrząstkę i w efekcie ją wycierają...dlatego b. ważne jest zdiagnozowanie tego, bo inaczej efekty leczenia chondromalacji mogą być mało skuteczne. a w tym celu wykonuje się rtg osiowe rzepek(takie zdjęcie robione z góry w pozycji jak jesteś w przysiadzie), jeśli okaże się że to masz, to lekarz powinien zalecić odpowiednią rehabilitację, a jeśli to dalej nie pomaga to być może konieczne będzie "podcięcie troczków"-troczki to więzadła które są przykurczone i "ciągną" rzepkę powodując jej przyparcie, można to zrobić przez artroskopię,tzn ten zabieg,aha z tym że jest ryzyko ze po takim zabiegu kolano moze przejsc w niestabilność.... to śa inf któe co wiem od mojego lekarza, ja się na ten zabieg póki co nie nadaje,więc nie poprę doświadczeniami.

5. To co sam możesz zrobić w kwestii przyparcia i chondromalacji to:
- nie przeciążać kolan
-siedzieć z nogami jak najbardziej wyprostowanymi,unikać kucania i w żadnym wypadku nie siedzieć po turecku,nie podkulać ich.
-zrezygnować na razie z intensywnego sportu, polecam pływanie<ponoć zwłaszcza na plecach wskazane> bo to nie obciąża kolan
- możesz wykonywać pewne ćwiczenia które wzmacniają głowe przyśrodkową mięśnia czworogłowego co jest zalecane w przypadku przyparcia rzepek, ale to napiszę innym razem, bo trochę późno już :)

Poza tym parę słów otuchy na koniec -do głowa do góry chłopaku, bo szkoda zdrowia na denerwowanie się, choć wiem że brzmi to wszystko przerażająco, ale medycyna idzie cały czas do przodu i na pewno znajdzie się jakiś sposób który może nie wyleczy całkowicie ale Ci pomoże! trzymam kciuki :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 09:01 
Offline

Dołączył(a): 1 mar 2011, o 17:43
Posty: 18
Lokalizacja: Olecko
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Początkowa Chondromalacja i możliwe przyparcie rzepek w wieku 15 lat
Dzięki Izolda widzę że sie na tym znasz lepiej ode mnie ;d tak wiem ze musze zmienic lekarza bo zastrzyki podawac tylko na sprawdzeniu dotyku kolan to cos nie tak ;/ chyba sam wybiore sie do rodzinego po skierowanie na RTG a potem do szpitala zeby mi te zdjecia zrobili i albo mu pokaze albo wysle je mailem do innego learza specjalisty. Zanalazlem 2 na stronach internetowych o chodromalacji. Podam 2 linki moze komus sie przydadza ;p http://www.rehabilitacjadomowa.pl/artykul.php?a=10 i drugi http://www.krajewski-ortopeda.pl/o_autorze.htm moze mi cos doradza. Ciesze sie ze zanlazlem takie forum na ktorym kazdy mi poradzi. A co do przyparcioa rzepek to troche sie zmartwilem ;/ jak pojde na RTG to co mam dla nich powiedziec zeby mi dobrze zrobili te zdjecia ?? o tej chondromalacji i przyparciu rzepek tak ??

Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 17:59 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2010, o 03:53
Posty: 16
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja I-II stopień, przyparta rzepka
jakubmr napisał(a):
Dzięki Izolda widzę że sie na tym znasz lepiej ode mnie ;d tak wiem ze musze zmienic lekarza bo zastrzyki podawac tylko na sprawdzeniu dotyku kolan to cos nie tak ;/ chyba sam wybiore sie do rodzinego po skierowanie na RTG a potem do szpitala zeby mi te zdjecia zrobili i albo mu pokaze albo wysle je mailem do innego learza specjalisty. Zanalazlem 2 na stronach internetowych o chodromalacji. Podam 2 linki moze komus sie przydadza ;p http://www.rehabilitacjadomowa.pl/artykul.php?a=10 i drugi http://www.krajewski-ortopeda.pl/o_autorze.htm moze mi cos doradza. Ciesze sie ze zanlazlem takie forum na ktorym kazdy mi poradzi. A co do przyparcioa rzepek to troche sie zmartwilem ;/ jak pojde na RTG to co mam dla nich powiedziec zeby mi dobrze zrobili te zdjecia ?? o tej chondromalacji i przyparciu rzepek tak ??

Pozdrawiam
Kuba


To ja znów napisze w punktach co by było bardziej czytelnie:

1. nie wiem czy lekarz rodzinny może zlecić takie prześwietlenie, bo on się na tym nie zna, nie wiem też czy w każdym zakładzie rtg osoby wykonujące będą wiedziały jak to dobrze zrobić, np mój lekarz z warszawy powiedział, że nie wszędzie umieją

2. jeśli chodzi o stwierdzanie chondromalacji jak to napisałeś "po dotyku" to chyba Cię nie pocieszę bo choć badanie to nie daje to 100% pewności to dużo można z niego wywnioskować<ponoć dobry specjalista po samym takim badaniu powie co Ci dolega i z jakimi dolegliwościami będzie się to wiązać> i podobnie jest w przypadku chondromalacji - charakterystyczne strzykanie w kolanie podczas "przesuwania" rzepki z dużym prawdopod. przemawia za chondromalacją...natomiast nie powinno to być jedyne badanie i jako uzupełnienie lekarz powinien usg kolan< nieraz nie widać w usg tych zmian, zwłaszcza jeżeli chondr. dotyczy chrząstki pod rzepką, zależy to od sprzętu i umiejętności radiologa wykonującego badanie- u mnie np np raz było widać a raz nie,w zależności od tego gdzie to badanie robiłam>. Wracając do badania fizykalnego to u mnie wyglądało tak że jak poszłam 1 raz do lekarza w lublinie to po samym badaniu wstępnym wyglądał na dość przekonanego o chondromalacji ale kazał jeszcze zrobić usg, polecił mi gdzie zostanie to dobrze zrobione i faktycznie chondromalacja się potwierdzila.

3. jeszcze mi się pryzpomniało o zastrzykach - po dwóch zastrzykach w kolano <raz synvisc ,raz monovisc> i następnie fizykoterapii <taka jest kolejnośc - najpierw zastrzyki, potem rehabilitacja>, kolano zdecydowanie mniej strzyka, jeśli chodzi o dolegliwości bólowe to trudno mi oceniać, na pewno mnie mniej boli ale myślę to nie jest wyznacznik skuteczności mojego leczenia ponieważ tak jak wcześniej wspominałam mam też podejrzenie boreliozy i myślę że gdyby nie to odczułabym znacznie większą poprawę. Poza tym lekarz zrobił mi usg i tu też widoczna była poprawa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 19:16 
Offline

Dołączył(a): 1 mar 2011, o 17:43
Posty: 18
Lokalizacja: Olecko
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Początkowa Chondromalacja i możliwe przyparcie rzepek w wieku 15 lat
Ja mieszkam w malym miescie okolo 20.000 tys mieszkancow ale ono staje sie coraz lepsze. ;p Mamy tu bardzo dobry szpital i chyba oni beda wiedzieli co zrobic przynajmniej jestem w dobrej mysli ;d u rodzinnego juz bylem z wieloma urazami stopy, reki zbitego palca itp. i zawsze mi dawal skierowanie na RTG wiec teraz tez mysle ze chyba da ;p Najbardziej sie boje ze moge miec te przyparcie rzepek. Bo chondromalacje to mam. Dwoch lekarzy mi to potwierdzilo i wlasnie najlatwiejszym sposobem sprawdzenia chondromalacji jest przylozenie ręki do kolana i poruszanie nim zgiac wyprostowac i tak ok. 3 razy i jak sie czuje takie "chrupanie" (lub strzykanie to to samo) to wlasnie na tym sie sprawdza. Tak mi stwierdzil ten lekarz u ktorgeo bylem podobno specjalista no ale nie zalecil zadnego RTG ani USG tylko odrazu zastrzyki moim zdanime powinien chociaz dla pewnosci sprawdzic ktorego to jest stopnia a nie odrazu ingerowac w kolano. ;| a drugi to taki z warszawy internetowo mi wlasnie ta metode opisal jak sprawdzic wiec chondromalacje to raczej mam ale te przyparcie rzepek ;/ chcialbym sie z tego szybko wyleczyc ale to chyba nie jest mozliwe tak szybko ;/ Słyszalem ze podobno w Grajewie to jest pare kilometrow od Białegostoku tam robia operacje kolan i oni sa chyba specjalistami bo jak wiedza co robic na operacji to i powinni mi doradzic w tych sprawach. Ja mam miec te zastrzyki "SUMPASYM" ale one drgie sa 110 zł jeden i mam miec 3 w jedno a potem 3 w drugie ;/ widzialem ze pisalas ze jest jeden zastrzyk w jedno kolano lepiej ale za drogo za 600 zł to ja kupie te 6 nie wiem co robic. Chyba zeby brac te zastrzyki musze sie wybrac jeszcze do jednego lekarza i na te RTG. A w szpitalu za USG sie placi ??

Musze spadac z kompa. Na razie koncze.
Pozdr. Kuba


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL