forum o naszych kolanach

Teraz jest 20 kwi 2024, o 10:08

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 19:19 
Offline

Dołączył(a): 1 mar 2011, o 17:43
Posty: 18
Lokalizacja: Olecko
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Początkowa Chondromalacja i możliwe przyparcie rzepek w wieku 15 lat
Sorry tam zle podalem ten zastrzyk to powinno byc SUPLASYM


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 20:15 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2010, o 03:53
Posty: 16
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja I-II stopień, przyparta rzepka
[quote="jakubmr"]Ja mieszkam w malym miescie okolo 20.000 tys mieszkancow ale ono staje sie coraz lepsze. ;p Mamy tu bardzo dobry szpital i chyba oni beda wiedzieli co zrobic przynajmniej jestem w dobrej mysli ;d u rodzinnego juz bylem z wieloma urazami stopy, reki zbitego palca itp. i zawsze mi dawal skierowanie na RTG wiec teraz tez mysle ze chyba da ;p Najbardziej sie boje ze moge miec te przyparcie rzepek. Bo chondromalacje to mam. Dwoch lekarzy mi to potwierdzilo i wlasnie najlatwiejszym sposobem sprawdzenia chondromalacji jest przylozenie ręki do kolana i poruszanie nim zgiac wyprostowac i tak ok. 3 razy i jak sie czuje takie "chrupanie" (lub strzykanie to to samo) to wlasnie na tym sie sprawdza. Tak mi stwierdzil ten lekarz u ktorgeo bylem podobno specjalista no ale nie zalecil zadnego RTG ani USG tylko odrazu zastrzyki moim zdanime powinien chociaz dla pewnosci sprawdzic ktorego to jest stopnia a nie odrazu ingerowac w kolano. ;| a drugi to taki z warszawy internetowo mi wlasnie ta metode opisal jak sprawdzic wiec chondromalacje to raczej mam ale te przyparcie rzepek ;/ chcialbym sie z tego szybko wyleczyc ale to chyba nie jest mozliwe tak szybko ;/ Słyszalem ze podobno w Grajewie to jest pare kilometrow od Białegostoku tam robia operacje kolan i oni sa chyba specjalistami bo jak wiedza co robic na operacji to i powinni mi doradzic w tych sprawach. Ja mam miec te zastrzyki "SUMPASYM" ale one drgie sa 110 zł jeden i mam miec 3 w jedno a potem 3 w drugie ;/ widzialem ze pisalas ze jest jeden zastrzyk w jedno kolano lepiej ale za drogo za 600 zł to ja kupie te 6 nie wiem co robic. Chyba zeby brac te zastrzyki musze sie wybrac jeszcze do jednego lekarza i na te RTG. A w szpitalu za USG sie placi ??

chyba lubię pisać w punktach;) a więc:

1. Skierowanie na zwykłe rtg, np w przypadku urazów, na pewno może lekarz rodzinny przepisać, ale nie wiem jak z osiowym, bo żeby dać skierowanie na takie prześwietlenie to lekarz musi to uzasadnić, a żeby to uzasadnić to musi się trochę znać na ortopedii i wiedzieć co to przyparcie rzepek;) a lekarze rodzinni naprawdę mało wiedzą, nam się wydaje że lekarz to autorytet i wie wszystko, a g...prawda, wiem coś o tym bo oprócz tego że mam doświadczenie jako pacjent to jestem pielęgniarką. Poza tym lekarz każdej specjalności ma jasno określone w swoich kompetencjach, na któe badania może kierować a na które nie, np lekarz rodzinny przepisuje skierowania na bad krwi ale tylko na niektore, te najbardziej podstawowe. Na koniec dodam, że lekarz rodzinny marudzi jeśli może coś wypisać ale NIE MUSI <bo np nie ma stanu ostrego wymagającego szybkiej reakcji + takie badanie może i powinien zlecić lekarz specjalista>. Ale oczywiście zapytać nie zaszkodzi;)

2. jeśli chodzi o leczenie chondromalacji, to oczywiście możesz żądać dodatkowego badania, ale ja tam wychodzę z założenia, że "nasmarować" nie zaszkodzi, a leki doustne na odbudowę chrząstki tak naprawdę nie mają potwierdzonego działania...a na to się składa parę rzeczy, m.in . to że chrząstka nie jest ukrwiona więc odżywianie jej nie zachodzi przez krew i jest o tyle trudniejsze

3. chrząstka raz uszkodzona nigdy nie wróci do pierwotnej postaci, tzn. w miejscu jej uszkodzenia nie powstaje taka sama struktura tylko podobna do niej ale mniej doskonała, a zastrzyki oraz te substancje które znajd się w lekach doustnych mają na celu jakby "nasmarowanie"chrząstki, jak paznokcie lakierem, ochronę "od zewnątrz"

4. jest coś takiego jak przeszczep chrząstki, ale to się robi w bardziej zaawansowanym stadium

5. nie martw się pryzpartymi rzepkami- dość dobre efekty daje rehabilitacja, zabieg podcięcia troczków w ostatecnzosci, w pryzpadku braku efektów rehabilitacji

aha poczytaj o chrząstce, budowie i mechanice kolana żebyś był świadomym pacjentem i nie dał sobie kitu wcisnąć:)

Coś jeszcze miałam pisac ale zapomniałam, jak sobie przypomnę to dodam, pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 21:18 
Offline

Dołączył(a): 1 mar 2011, o 17:43
Posty: 18
Lokalizacja: Olecko
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Początkowa Chondromalacja i możliwe przyparcie rzepek w wieku 15 lat
Jednak chyba wybiore tez zastrzyki ;/ Rodzice juz sa zalamani caly czas dzien w dzien mowie o nowych informacjach i oni juz sami nei wiedza co robic i nawet chyba mysle ze troche mysla ze ja wyolbrzymiam ;/ ale tak jest prawda ze naprawde boli ;/ jeszcze raz wybiore sie do tego lekarza w elku i mu powiem o tym ze bola mnie tez kolana jak siedze i sa zgiete tylko w 90 stopniach a nadal nasila sie bol i sie spytam czy bede mial robione USG albo RTG i czy mam prawdobodobienstwo przyparcia rzepek. moze w tym tygodniu pojade i zobaczymy co bedzie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 23:11 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2010, o 03:53
Posty: 16
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja I-II stopień, przyparta rzepka
jakubmr napisał(a):
Jednak chyba wybiore tez zastrzyki ;/ Rodzice juz sa zalamani caly czas dzien w dzien mowie o nowych informacjach i oni juz sami nei wiedza co robic i nawet chyba mysle ze troche mysla ze ja wyolbrzymiam ;/ ale tak jest prawda ze naprawde boli ;/ jeszcze raz wybiore sie do tego lekarza w elku i mu powiem o tym ze bola mnie tez kolana jak siedze i sa zgiete tylko w 90 stopniach a nadal nasila sie bol i sie spytam czy bede mial robione USG albo RTG i czy mam prawdobodobienstwo przyparcia rzepek. moze w tym tygodniu pojade i zobaczymy co bedzie.


no nie są to ciekawe sprawy, także dla rodziców:/ ale jak boli to boli i na pewno nie przesadzasz...to oszczędzaj się i działaj z lekarzami, powodzenia!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 23:26 
Offline

Dołączył(a): 1 mar 2011, o 17:43
Posty: 18
Lokalizacja: Olecko
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Początkowa Chondromalacja i możliwe przyparcie rzepek w wieku 15 lat
Dzięki za wszystkie rady i jak bedziesz miała ich troche więcej to pisz moze cos zadziała
życze zdrowia !


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 20 kwi 2011, o 20:23 
Offline

Dołączył(a): 1 mar 2011, o 17:43
Posty: 18
Lokalizacja: Olecko
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Początkowa Chondromalacja i możliwe przyparcie rzepek w wieku 15 lat
Witam !

To znowu Ja ;D

chciałbym zebyscie mi cos doradzili. Z tymi moimi kolanami, to zaczelo sie 2 miesiace temu w polowie lutego jak mi strzelalo w kolanach i nasilal się ból. W polowie Marca poszedlem do ortopedy i stwierdzil mi poczatkowa chondromalacje na podstawie przylozenia reki do kolana i poruszaniu nim to slychac takie strzelanie i tylko na tym badaniu to stwierdzil i zalecil mi 3 zastrzyki w jedno kolano pozniej 3 w drugie jeden kosztuje 110zł wiec wybralem sie dzis do drugiego specjalisty ortopeedy zrobil mi zdjecie RTG i tam nic nie wskazalo powiedzial mi ze NIE MAM ZADEJ CHONDROMALACJI i mam kolana tylko po obijane, dlatego mnie bolą , poniewaz tak jak juz wczesniej wspominalem uczeszczam na treningi KARATE KYOKUSHIN zabronil mi cwiczyc zalecil zel REPARIL GEL N taka nazwa mam go stosowac 3xdziennie. i mam pytanie kogo w tej sytuacji mam slychac pierwszego czy drugieo doktora ? PROSZĘ O PORADE ! JAK NAJSZYBCIEJ !!!!!!!!!!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 20 kwi 2011, o 21:49 
Offline

Dołączył(a): 24 kwi 2010, o 21:32
Posty: 178
Lokalizacja: warszawa
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Pęknięta łąkotka przyśrodkowa w kolanie lewym, przerosnieta blona maziowa w obu kolanach, przyparcie rzepki w prawym kolanie. (Wyleczone)
Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów
Inne informacje: 3 dawki Synviscu
11.2010- artroskopia prawego stawu kolanowego (podcięcie troczków, wycięcie fałdu i shaving błony maziowej)
10.2012- artroskopia lewego stawu kolanowego (zszycie łąkotki przyśrodkowej, wycięcie fałdu błony maziowej)
Ja polecam odwiedzic trzeciego ;] zeby ci jaki kolqiwk preperat na chondro zadzialal potrEba ok 200lat. Poderzewam ze tylu nawet nie dorzyjesz :P ale niektorym pomagaja zastrzyki wiec jezeli cie stac to moze warto sprobowac? Najperw jedno kolano, jak pomoze to dopiero pocisnac z drugim. Zastanawiam sie jak drugi po rtg stwierdzil czy jest czy nie chondro... Mozesz jeszcze sprobowac znalezc prywatnego dobrego, najlepiej sprawdzonego, z polecenia lekarza ktory ci porzadnie usg zrobi ;) ja mialam 2 usg i na jednym lekarz wykonujacy badanie stwierdzil chondro co ortopeda potwierdzil a z kolei na drugim lekarz napisal w opisie wszystko w normie a rehabilitantka jak zobaczyla wyniki to po obejrzeniu zdjecia stwierdzila ze w normie to by bylo jak bym byla troche starsza ;]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 21 kwi 2011, o 07:14 
Offline

Dołączył(a): 1 mar 2011, o 17:43
Posty: 18
Lokalizacja: Olecko
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Początkowa Chondromalacja i możliwe przyparcie rzepek w wieku 15 lat
No chyba musze sie wybrac do tego trzeciego. Ale z tymi kolanami jest u mnie bardzo ciezko gdzies sie dostac jak sie dostanie ktos to jest cud.
Bo dostalem 2 tygodnie temu od rodzinnego skierowanie na USG w przychodni i sie 3 razy pytalem czy zrobia mi tu bo nie wszyscy umieja robic USG kolan. Ale mowili ze tak wiec mialaem wizyte tydzien temu. Poszedlem na ta wizyte, a tam sie wkurzylem, bo powiedzieli mi ze oni kolan nie robia bo robia tylko USG brzucha i odeslali mnie do szpitala. Nazajutrz poszedelem do szpitala i powiedzieli mi ze do oertopedy zapisza na 29 kwietnia, a USG mi nie zrobia bo nie umija ;/ Ja mieszkam w OLECKU i napoczatku bylem w Ełku podobno spec w moim takim okregu, a wczoraj bylem w BIAŁYMSTOKU w http://spdsk.amb.edu.pl/najlepszy ! w bialym. Ale tam mi zrobili RTG i nic nie wskazalo. Chociaz moim zdaniem RTG wskazuje polamane kosci itp a nie Chondromalacje, to powinno wskazac USG. Wiec to nie jest takie proste zapisac sie na USG i znalezsc dobrego lekarza. ;/ chociaz wolalbym miec tylko poobijane bo chondro jest czasem na cale zycie ;/ a ja watpie w te poobijane. Bo jak np.: siedze w szkole i nogi mam zgiete w 90 stopniach to po 30 min nasila sie bol kolan. jak przyloze reke do kolana i poruszam nim to wszystko mi w nim chodzi i strzela wiec watpie zeby byly tylko poobijane. a jak nie mam pewnosci ze to chondro to nie moge brac zastrzykow.

Sorry ze tak duzo
Pzdr


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 21 kwi 2011, o 07:51 
Offline

Dołączył(a): 24 kwi 2010, o 21:32
Posty: 178
Lokalizacja: warszawa
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Pęknięta łąkotka przyśrodkowa w kolanie lewym, przerosnieta blona maziowa w obu kolanach, przyparcie rzepki w prawym kolanie. (Wyleczone)
Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów
Inne informacje: 3 dawki Synviscu
11.2010- artroskopia prawego stawu kolanowego (podcięcie troczków, wycięcie fałdu i shaving błony maziowej)
10.2012- artroskopia lewego stawu kolanowego (zszycie łąkotki przyśrodkowej, wycięcie fałdu błony maziowej)
Na usg mozesz zapisac sie prywatnie bez zadnego skierowania. I nie musi to cb kosztowac 300zl jak to niwktorzy placa (no chyba ze innego nie znajdziesz...). Jak zaplacilam chyba 120-140 zl i mi wyszlo. Ale ja jestem z warszawy wiec tutaj mam duzo wieksze pole do popisu bo jest masa prywatnych szpitali, klinik, wszystkiego + mam pod nosem szpital ktory nazywaja "centrum artroskopii dzieciecej" a ja cale szczescie 18stki jeszcze nie skonczylam :)
A chondro nie czasem tylko zawsze jest na cale zycie ;]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 21 kwi 2011, o 12:26 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2010, o 03:53
Posty: 16
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja I-II stopień, przyparta rzepka
jakubmr napisał(a):
No chyba musze sie wybrac do tego trzeciego. Ale z tymi kolanami jest u mnie bardzo ciezko gdzies sie dostac jak sie dostanie ktos to jest cud.
Bo dostalem 2 tygodnie temu od rodzinnego skierowanie na USG w przychodni i sie 3 razy pytalem czy zrobia mi tu bo nie wszyscy umieja robic USG kolan. Ale mowili ze tak wiec mialaem wizyte tydzien temu. Poszedlem na ta wizyte, a tam sie wkurzylem, bo powiedzieli mi ze oni kolan nie robia bo robia tylko USG brzucha i odeslali mnie do szpitala. Nazajutrz poszedelem do szpitala i powiedzieli mi ze do oertopedy zapisza na 29 kwietnia, a USG mi nie zrobia bo nie umija ;/ Ja mieszkam w OLECKU i napoczatku bylem w Ełku podobno spec w moim takim okregu, a wczoraj bylem w BIAŁYMSTOKU w http://spdsk.amb.edu.pl/najlepszy ! w bialym. Ale tam mi zrobili RTG i nic nie wskazalo. Chociaz moim zdaniem RTG wskazuje polamane kosci itp a nie Chondromalacje, to powinno wskazac USG. Wiec to nie jest takie proste zapisac sie na USG i znalezsc dobrego lekarza. ;/ chociaz wolalbym miec tylko poobijane bo chondro jest czasem na cale zycie ;/ a ja watpie w te poobijane. Bo jak np.: siedze w szkole i nogi mam zgiete w 90 stopniach to po 30 min nasila sie bol kolan. jak przyloze reke do kolana i poruszam nim to wszystko mi w nim chodzi i strzela wiec watpie zeby byly tylko poobijane. a jak nie mam pewnosci ze to chondro to nie moge brac zastrzykow.

Sorry ze tak duzo
Pzdr


Hej Kuba, współczuję Ci że masz taki problem ze znalezieniem lekarza który zrobi usg kolan :( masz rację, rtg nie wykaże chondromalacji,problem jest taki, że usg też może nie wykazać (zależy jaki sprzęt, gdzie ta chondromalacja jest umiejscowiona no i oczywiście zależy od oka wykonującego) więc ja osobiście bym się zdecydowała na te zastrzyki, bo wszystko na to wskazuje że masz tą chondromalację i jeśli zastrzyki nie pomogą to też nie zaszkodzą, tyle, że kieszeń opróżnią, ale zdrowie najważniejsze...dalej masz nogę w stabilizatorze? poprawiło się trochę?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL