forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 20:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 21 cze 2012, o 11:32 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
ewusiek napisał(a):
...Pan polecił mi chodzenie o jednej kuli tak aby bardziej obciążać chorą nogę..mam tutaj mieszane uczucia.. bo wszyscy mówią aby chodzić o dwóch....

Tego akurat nie kumam, bo co za problem chodząc o 2 kulach dociążać chorą nogę? Przecież zawsze dochodzi się do etapu gdzie właściwie można odstawić kule ale służą one bardziej jako asekuracja w chodzeniu poza domem np. bo jest nierówno, śnieg itd.
A cała idea zakazu chodzenie o jednej kuli, żeby nie przenosić środka ciężkości na jedną stronę i nie koślawić stawu biodrowego.

Próbuję sobie to merytorycznie wytłumaczyć, może już masz jakąś wadę w poprawnej mechanice chodu i chodzenie o 1 kuli ma na Tobie wymusić korektę, ale to znów jest gdybanie.

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 7 wrz 2012, o 10:48 
Offline

Dołączył(a): 8 cze 2012, o 09:19
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: 25 luty 2012 - wieloodłamowe złamanie rzepki, założony popręg Webera
Cześć Ewa, długo się nie odzywałam. Chciałam do ciebie oddzwonić, ale w tamtym okresie wiele się działo u mnie i potem nie mogłam odnaleźć twojego numeru.
Ciekawa jestem jak tam funkcjonuje twoje kolanko. Mam nadzieje, że z kulami już dawno się pożegnałaś.
U mnie całkiem nieżle:
- jeśli chodzi o ruchomość kolana -to bezpośrednio po rozciąganiu potrafię (choć z wysiłkiem) dotknąć piętą pośladka;
- gorzej z chodzeniem po schodach i ćwiczeniami na wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda - kolana wtedy boli (wydaje mi się że głównie w miejscach gdzie wystają druty).
18 września mam kolejną wizytę kontrolną , podczas której będę miała ustalany termin usunięcia popręgu Webbera.
Jest prawdopodobne, że będzie to w październiku.
Trochę się boję, bo znowu będą ograniczenia ruchomości, i konieczna będzie szybko wdrożona intensywna rehabilitacja.

Pozdrawiam
Małgosia Z.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 8 wrz 2012, o 18:22 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2012, o 16:04
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: otwarte złamanie rzepki..operacja
Witaj Małgosiu!
Cieszę się, że masz takie postępy w rehabilitacji kolana.
U mnie nie jest jeszce tak dobrze..też wybieram się do lekarza na koniec września ale z tego co mi wcześniej powiedział to wyjęcie popręgu mam mieć dopiero po odbudowaniu mięśni oraz przy lepszym zgięciu. Myślę,że może to być wiosna.
W tej chwili jest lepiej, kolano zgina się na około 110 stopni,chodzę po mieście o kijkach, czuję się wtedy bezpieczniej.
A schody to jeszcze trochę mi zejdzie aby je opanować..w tej chwili schodzę na dostawkę :( niestety..a wchodzę trzymając się poręczy.. :( ale jakoś daje radę.Niedługo wybieram się do pracy, trochę mnie to przeraża ale myślę,że dam radę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówka :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 17 paź 2012, o 20:12 
Offline

Dołączył(a): 8 cze 2012, o 09:19
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: 25 luty 2012 - wieloodłamowe złamanie rzepki, założony popręg Webera
Hej,
własnie wyszłam ze szpitala. Miałam wyjmowany popręg z rzepki i robioną artroskopię.
Powodem artroskopii był stwierdzony na zdjęciu mały ubytek rzepki na powierzchni stawowej.
Jednak z rzepką w zasadzie wszystko w porządku, okazało się jednak że mam znacznie zniszczoną
chrząstkę na jednym z kłykci kości udowej. Ciężko stwierdzić co było tego przyczyną.
Operacja była 2 dni temu, czuje się całkiem dobrze. Co prawda teraz mam ograniczoną ruchomość kolana (do ok. 70*)
z powodu świeżej rany i szwów, które będą zdjęte za prawie dwa tygodnie. Wtedy zacznę pracować nad ponownym pogłębianiem zgięcia. Mam nadzieję, że przez ten czas nie potworzą się znowu jakieś makabryczne zrosty. Mam ruszać na razie nogą, w takim zakresie na jaki pozwala mi rana, ćwiczyć mięśnie (nie mogę obciążać nogi, mam nakaz używania dwóch kul przez okres 6-ciu tygodni).
A co tam u ciebie , wróciłaś już do pracy? Czy masz czas na ćwiczenia? Bo ja szczerze mówiąc gdy wróciłam do pracy to trudno mi było znaleźć czas na rehabilitację.

Pozdrawiam
Małgosia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 18 paź 2012, o 08:44 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2012, o 16:04
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: otwarte złamanie rzepki..operacja
Witaj Małgosiu!
Cieszę się,że jesteś już po operacji, masz to już z głowy...a ja jeszcze mam to przed sobą, nie wiem nawet gdzie będę miała tą operację..Gdy byłam niedawno u dr. Koziełła to mnie ochrzanił że wracam do pracy..stwierdził,że po 2 tyg. pójdę na zwolnienie bo nie dam rady.Stwierdził,że mam słabe zgięcie i słabe mięśnie, byłam tym zaszokowana,był nieprzyjemny ochrzanił mnie na samym wejściu że weszłam 15 min. wcześniej niż powinnam, także zastanawiam się aby znaleźć innego lekarza.W pracy ciężko mi wytrzymać 8 godzin ale jakoś daję radę,rano ćwiczę na rowerze i steperze i wieczorem też, jeżdżę raz w tyg. na rechabilitację.Chciałabym mieć tą operację za sobą ale jeszcze muszę się uzbroić w cierpliwość.
Wszystkiego dobrego Małgosiu życzę Ci powrotu do sprawności i pogody ducha.
Ściskam
Ewa


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 1 lis 2012, o 00:08 
Offline

Dołączył(a): 31 paź 2012, o 20:53
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: wieloodłamowe złamanie rzepki
Cześć bardzo miło się was czyta ;) tymbardziej żę mam identyczną sytuacje, dla waszego pocieszenia ja jestem jeszcze w gipsie z popręgiem(do 08-11-2012).Troszke mi wyjaśniłyscie co mnie czeka a jednocześnie dobrze nastraszyły, mam zamiar w styczniu wracać do pracy a tu takie problemy mnie czekają :oops: jestem bardzo niepocieszony bo przez kretynski wypadek w pracy wszystko mi sie zawaliło :evil: mam nadzieje że prętko pozbęde się żelastwa z nogi i odzyskam jakąś godną sprawność. A u was już dobrze? widze ze to ciągnie sie długimi miesiącami. pozdrawiam was serdecznie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 12 lis 2012, o 00:18 
Offline

Dołączył(a): 8 cze 2012, o 09:19
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: 25 luty 2012 - wieloodłamowe złamanie rzepki, założony popręg Webera
Witam kolegę.
Tu Małgosia. Jestem już po wyjęciu popręgu i artroskopii. Na ten moment a jest to prawie 4 tygodnie po operacji, mam zgięcie ok 120 stopni(ponoć to bardzo dobry stan w takim czasie po zabiegu). Jestem ciekawa ile zajmie mi powrót do pełnej sprawności, mam nadzieje że teraz to będzie szybciutko. Puki co mam jeszcze zakaz obciążania nogi (musiałam się przeprosić z kulami). Rozpoczełam rehabilitację (robię dużo ćwiczeń izometrycznych - napinających mięśnie, oraz ćwiczeń z piłkami, mających na celu poprawę ruchomości mojego kolana). Często robię "mobilizację rzepki" (przy płasko położonej, rozluźnionej nodze, przesuwanie rzepki najpierw na boki, a potem góra dół - obowiazkowe na każdym etapie leczenia złamań rzepki).
Wizytę kontrolną u lekarza mam 27 listopada i myśle że pożegnam się wreszcie z kulami, i będę mogła rozpocząć bardziej intensywne ćwiczenia mające na celu odbudowę czworogłowego. Wcześniej jeden z drutów z popręgu przeszkadzał mi we wzmacnianiu tego mięśnia - każde intensywniejsze ćwiczenie np. półprzysiady czy wypady, albo chodzenie po schodach - sprawiały mi duży ból, liczę że już nie będę miała tego typu problemów i moje uda wreszcie będą symetryczne względem siebie. Koniecznie udaj się do jakiegoś dobrego rehabilitanta i zabiesz się szybko do pracy nad swoja nogą. Życzę szybkich efektów, ale pamiętaj: żeby były szybkie i trwałe musisz systematycznie ćwiczyć.
Pozdrawiam
Małgosia :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 13 lis 2012, o 15:02 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2012, o 16:04
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: otwarte złamanie rzepki..operacja
Witaj Małgosiu!
Cieszę się,że u Ciebie coraz lepiej:) też chciałabym już mieć po wszystkim czyli po operacji.Małgosiu czy artroskopia to była przy tej operacji wyjęcia popręgu..? jakby dodatkowo tak to rozumiem..
Mam pytanie jak "mobilizujesz rzepkę" ? ..nogą czy rękoma? ja nie mam o tym pojęcia..Moja rzepka ciężko "chodzi".
Jestem w kropce, ponieważ teraz jestem na rehabilitacji na Banacha i tam stwierdzili,że moje kolano jest w kiepskim stanie i mam "łagodne" ćwiczenia bez przeciążania nogi i bez bólu czyli inaczej niż do tej pory..Nie wiem co o tym myśleć..Jak u Ciebie przebiega rehabilitacja czy bez bólu czy z bólem..?
Pozdrawiam serdecznie :)) :lol:
EWa


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 9 sty 2013, o 11:03 
Offline

Dołączył(a): 8 cze 2012, o 09:19
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: 25 luty 2012 - wieloodłamowe złamanie rzepki, założony popręg Webera
Witaj długo się nie odzywałam,
mam nawał zajęć. Wróciłam na pełne obroty: praca, dom.
I do tego staram się znaleźć czas na ćwiczenia.
A propo mobilizacji rzepki, obejrzyj sobie ten filmik: http://www.youtube.com/watch?v=BYdXOD3VrO8
jest w nim dokładnie opisana.
Jeśli chodzi o moje kolano: to jest bardzo dobrze!
Zakres ruchu prawie identyczny jak w drugiej nodze. Swobodnie dociągam stopę do pośladka, nawet bez rozgrzewki. Czasem czuje pewien dyskomfort w kolanie, obawiam się że to ma związek z uszkodzeniami chrząstki na kości udowej i że to może z czasem się nasilać, biorę więc preparat z glukozaminą (Odnovit) i Aflexin (chcę zrobić wszystko co możliwe, żeby moja chrząstka była w lepszej formie).
Ćwiczę codziennie min. pół godziny, przy czym 1/3 tego czasu poświęcam na rozciąganie mięśni.
To że jestem w tak dobrej formie zawdzięczam :
1. lekarzowi który zakładał popręg a potem go wyjmował i zrobił artroskopię.
2. długotrwałej pracy rehabilitacyjnej. (ważne abyś miała kontakt z profesjonalistami, anie tchórzami którzy boją się zaszkodzić, ale i pomóc nie potrafią, więc zalecają ćwiczenia bez obciążania i bez bólu, co da Ci co najwyżej utrzymanie obecnego stanu).
Jeśli mam być szczera uważam że powinnaś już mieć wyjęty popręg, przy okazji pousuwane zrosty wewnątrz kolana, i zacząć rehabilitację z porządnego zdarzenia.

Przy okazji życzę Ci Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2013,
szcześliwego finału z twoim kolankiem w roli głównej.

Pozdrawiam
Małgosia Z.


Ostatnio edytowano 14 sty 2013, o 17:44 przez Malagosia, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 7 maja 2014, o 09:08 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
fajny filmik, szkoda, że tylko jeden.

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL