forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:38

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rehabilitacja - 2 błędy, których można uniknąć
PostNapisane: 11 lip 2009, o 21:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Być może przyda się Wam moje doświadczenie, aby uniknąć pewnych błędów w sposobie rehabilitacji. Mogą decydować o naszym wyleczeniu (w moim przypadku na pewno mocno je opóźniły).

Błąd 1. Zapisujemy się na rehabilitację 10-dniową, czyli wg. NFZtowskiego standardu.
Jednak w problemach typu PFPS lub ELPS rehabilitacja trwa od 6 tygodni do 3-4 miesięcy a czasami nawet dłużej.
Jak można się domyśleć szanse na osiągnięcie rezultatów w ciągu 10-dniowych NFZtowskich "turnusów" rehabilitacyjnych są co najmniej mizerne. Zresztą nie tylko NFZtowskich - wiele ośrodków prywatnych też stosuje 10 dniowe sesje rehabilitacyjne. Być może po 10 dniach odczujemy jakąś poprawę (trzeba mieć szczęście - mnie się niemal nigdy do nie zdarzało), ale na wyleczenie potrzeba tygodni i miesięcy czasem naprawdę żmudnej pracy. Oczywiście nie trzeba każdego dnia zjawiać się w ośrodku - wiele zależy tutaj od jego sposobu pracy. W niektórych po kilku sesjach pracy z rehabilitantem (terapia manualna plus instruktaż do ćwiczeń) pracujemy samodzielnie w domu, spotykając się z rehabilitantem nawet tak rzadko jak raz na miesiąc. W innych wizyty będą częstsze, np. 2-3 razy w tygodniu. W każdym razie, jeśli nie dysponujemy dużą gotówką warto postarać się o zestaw ćwiczeń domowych, które spełnią swoją rolę równie dobrze, jak bajeranckie urządzenia w ośrodku rehabilitacyjnym.

Błąd 2. Na którymś etapie naszej walki z problemem w końcu jedziemy ze swojego miejsca zamieszkania do dobrego i polecanego ośrodka (często jest nim słynna Carolina), tam dostajemy w końcu prawidłową diagnozę i zalecenia do rehabilitacji. Co za szczęście! Podejmujemy z nimi rehabilitację w swoim miejscowym ośrodku. Rehabilitacja się nie udaje (patrz choćby błąd 1) i... albo powtarzamy ja niepotrzebnie kilka razy albo wątpimy w diagnozę. Kombinujemy dalej wizyty u różnych magików, czy coraz bardziej wymyślne badania. Jednym słowem, nawet mimo dobrego początku idziemy w buraki zwane też malinami ;-). Ja przećwiczyłam ten scenariusz modelowo (byłam w Carolinie 4 lata temu) i następne 3 lata zmarnowałam próbując się rehabilitować we Wrocławiu i kombinując co jeszcze może mi być. Kilka dni temu natknęłam się na opis niemal dokładnie tej samej sytuacji na innym forum. Niestety z jakichś tajemniczych przyczyn nie mogę się tam zarejestrować i podpowiedzieć nieszczęśnikowi o co chodzi. W każdym razie Wy już tych błędów nie powtarzajcie.
Jeśli w Waszej okolicy nie ma właściwego ośrodka, niestety trzeba się leczyć na odległość. Kosztuje to czasem bardzo dużo wysiłku, kombinowania i pieniędzy. Na pewno jest też mniej efektywne niż leczenie na miejscu pod stałym nadzorem rehabilitanta, ale to i tak jest lepsze niż strata czasu w kiepskich ośrodkach. Czasu w czasie którego stan Waszych kolan będzie się pogarszał…

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja - 2 błędy, których można uniknąć
PostNapisane: 19 mar 2013, o 09:53 
Offline

Dołączył(a): 19 mar 2013, o 09:42
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: sd
"krzeselko" przy scianie- tylko kat ugiecia ma byc taki, zeby nie bolalo, i absolutnie mneijszy niz 90 stopni. wytrzymywac po 15 sek "tyle razy, az poczuje ze sie troche miesnie mecza" co oznacza raczej duzo

_________________
testking free testking questions
envisionwebhosting http://envisionwebhosting.com/
70-294 http://www.testking.com/70-294.htm
640-816 http://www.testking.com/640-816.htm
642-832 http://www.testking.com/642-832.htm


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja - 2 błędy, których można uniknąć
PostNapisane: 2 mar 2015, o 21:39 
Offline

Dołączył(a): 2 mar 2015, o 21:30
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Boczne przyparcie rzepek (kolano L i P), niestabilność rzepek, chondromalacja st. I/II, dwukrotne zwichnięcie rzepki w KL
Hej, stary już ten post, ale może autor jednak odpisze :)
Chciałam się upewnić czy dobrze rozumiem. Czy sugerujesz, drogi twórco forum, że lepiej trzymać się rehabilitacji zaleconej w Carolinie (też byłam tydzień temu, a teraz kontynuuję rehabilitację w Łodzi) niż praktykować ćwiczenia z nowym rehabilitantem?
Czy różnica może być aż tak istotna? Czy powinnam Twoim zdaniem pozostawać pod opieką rehabilitantów z Caroliny?

Fakt, zrobili na mnie dobre wrażenie, bardzo rozsądne i profesjonalne podejście, dbałość o technikę i szczegóły.
Ale choćby z podawanych przez Ciebie w innym wątku ćwiczeń, mam wrażenie że to jednak podobne ćwiczenia i wszędzie będą je przeprowadzać podobnie. Mylę się? Szczegóły mają aż takie znaczenie i powinnam zostać pod opieką Caroliny?

Kasia z koślawymi nóżkami :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL