forum o naszych kolanach

Teraz jest 8 gru 2019, o 20:13

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Szybkie sprawdzone metody na ból kolan
PostNapisane: 14 kwi 2012, o 04:06 

Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: 04.2011 chondro 2-3, od sportów deskowych
Inne informacje: 79
Myślę, że każdy z nas opracował w swoim własnym zakresie jakiś zestaw metod szybkiej ulgi na momenty większego bólu kolan i że fajnie by było zgromadzić je w jednym miejscu. Może będą pomocne również dla innych :)

W moim przypadku jest kilka takich rad:

- usiąść na stołku barowym / stoliku ze zwisającymi luźno nogami, i machać nimi tak, jak machało się w dzieciństwie na trzepaku; lepszy efekt uzyska się machając nogami z obciążeniem (cięższe buty, ciężarki na kostki) - wtedy do stawów dociera maksymalna ilość mazi, a ból powinien albo zniknąć, albo zdecydowanie się zmniejszyć;

- ciepła kąpiel - rozluźnia mięśnie i daje ulgę, jeśli przyczyną są jakieś przykurcze czy napięcia;

- Dip Rilif - chyba jedyna maść, która skutecznie daje mi błyskawiczną ulgę na długo i mocno chłodzi, co jest istotne przed snem - gdy pod kołdrą kolana się przegrzewają;

- rozciąganie - wygibasy nóg w różne strony (byle bez bólu), napinania i rozluźniania mięśni;

- "mobilizacja rzepki" - najlepiej, żeby robiła ją druga osoba, ale jeśli nie ma takiej opcji, a rzepka ma być luźna, to nie ma innej rady, jak leżąc luźno na plecach zrobić ją sobie samemu stopą drugiej nogi ;)

- lampy kolagenowe - obecne w wielu "salonach piękności", zwane też "collarium", zwiększają wytwarzanie kolagenu w organizmie, również w stawach (a chrząstka składa się przecież z kolagenu); seans 15-20 minutowy przynosił mi wyraźną 2-3 dniową ulgę po tygodniu spędzonym na stoku; podobno pomaga również w schorzeniach kręgosłupa

- szybki spacer w ciężkich, ale doskonale zamortyzowanych butach (np. z wkładkami silikonowymi) - mam wrażenie, że działa podobnie jak opcja ze stołkiem barowym - "rozluźnia" stawy (ale nie polecam przy stadiach bardzo zaawansowanych, bo to jednak jakoś tam chyba obciąża) - mi jednak wciąż robi dobrze, a do tego fajnie wzmacnia mięśnie ud :)

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Szybkie sprawdzone metody na ból kolan
PostNapisane: 20 kwi 2012, o 19:55 

Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Dzięki za ciekawe porady, nomeansno.

Pamiętajmy jednak o tym, że nie ma sposobów, które są dobre dla wszystkich. Każdy musi odnaleźć swoje.

Tak jest na przykład w przypadku działania ciepła i zimna. Niektórym pomoże ciepła kąpiel lub okłady, które działają dokładnie tak jak mówisz, czyli rozluźniająco. U innych jednak mogą wywołać problemy, szczególnie gdy w kolanach tli się stan zapalny. Moje kolana zdecydowanie należą do zimnolubnych, a na ciepło często reagują opuchlizną i pogorszeniem stanu. Najbardziej spektakularna była moja wizyta w beczce z gorącą borowiną, którą strzeliłam sobie w czasie pierwszego wyjazdu do sanatorium. Wyszłam z niej z kolanem jak bania i dopiero regularne prysznicowanie zimną, górską wodą pozwoliło mu wrócić do jakiej takiej normy :-).

Od znajomego słyszałam, że machanie nogami cieszy się dużą popularnością wśród niemieckich kolanowców :-). Wydaje się jednak, że to sposób do wypróbowania przy początkach kłopotów z kolanami i polecałabym aby te wymachy nie były zbyt energiczne, w szczególności aby nie doprowadzać do pełnego wyprostu kolana. Wszelkie ćwiczenia zamachowe są niebezpieczne dla stawów i warto o tym pamiętać nie tylko w przypadku kolan.

Mobilizacji rzepki, chyba dobrze się nauczyć od fizjoterapeuty i z powodzeniem można wykonywać ją rękami :-).

Ciężkie buty, tak jak napisałaś - trzeba uważać i wygląda to już na Twoją bardzo autorska metodę. Nie wiem, co by o tym powiedzieli fizjoterapeuci ;-), ale myślę, że ciężar na stopach może w pewnym stopniu rozluźniać ścięgna. Rehabilitanci stosują czasem obciążanie stóp, gdy pacjent siedzi na krawędzi stołu ze zwieszonymi nogami.

No, a przede wszystkim, myślę, że nie warto eksperymentować z kolanami na ślepo. Warto zasięgnąć porady rehabilitanta (możliwie najlepszego) i zacząć od stosowania jego zaleceń, a także nauczenia się jak najwięcej o kolanach od fachowca. Nie zawsze jest to łatwe - to fakt...

PostNapisane: 20 kwi 2012, o 21:19 

:) to fakt, Ewo, każdy ma swoje typy, dlatego od razu zachęciłam do komentarzy i dodawania swoich metod, aby można było sobie potestować i wyciągnąć stąd coś dla siebie ;)
Co do ciężkich butów, konsultowałam się w rehabilitantem i nie był przeciwny (takie spacery ładnie wyrabiają mięśnie łydek i nóg - z obydwu stron) - trzeba jednak pamiętać o mocnym napinaniu mięśni podczas stawiania kroków, żeby nie "puszczać" nóg siłą rozpędu, bo wtedy pewnie można sobie jakoś zaszkodzić. No i podkreślam, że moje akurat buty są maksymalnie zamortyzowane (same z siebie są sportowymi trekkingami z podeszwą air max, oprócz tego opatrzyłam je w silikonową wkładkę pochłaniającą 97% wstrząsów).
Machanie nogami jest dobre, jeśli mamy mocne czworogłowe uda. W innym razie rzepka jest za bardzo dociskana. Ustaliłam to z rehabilitantem ;)
Co do mobilizacji rzepki, rehab powiedział, że mięśnie nogi muszą być całkiem luźne (tak powiedział, ale może nie muszą), co nie ma miejsca, jeśli pochylamy się nad kolanem. Tym samym, jedyną możliwością poruszenia rzepki w leżeniu na plecach jest (jakkolwiek to może głupio brzmieć) użycie własnej drugiej stopy ;) Osobiście nie bardzo umiem drgnąć moją rzepkę za pomocą ręki, bo jest BARDZO stabilna ;) więc w ogóle jeśli to robię, to tylko stopą, i naprawdę bardzo sporadycznie.
Przypominam, że rehabilituję się u Krzysztofa Adamowicza, jest to wysokiej klasy fachowiec.
Jeśli dowiem się znów czegoś ciekawego, dodam do tematu. Ciekawe, czy dobrze robi kolanom chodzenie po domu z ciężarkami na nogach. Kiedyś latałam z nimi po schodach, ćwiczyłam z nimi skoki z obrotami - tak wzmacniałam mięśnie do moich sportów i dobrze mi działało... Dopytam ;)
Nadal zachęcam do dodawania swoich doświadczeń w zakresie tematu :)

PostNapisane: 5 maja 2012, o 21:40 

Mój problem: chondromalacja obu kolan II/III, nadmierna ruchomość stawów, boczne przyparcie rzepki, niezidentyfikowane bóle kręgosłupa
Zdecydowanie polecam taping, który cudów nie zdziała, ale potrafi naprawdę przynieść ulgę

Przede wszystkim jednak polecam systematyczą pracę ze świetnym rehabilitantem i ćwiczenia pod jego okiem

Mi też pomaga pilates oraz joga, polecam chociaż na pewno nie dla wszystkich

PostNapisane: 19 paź 2012, o 01:18 

Typ użytkownika: Sympatyk
Z joga trzeba ostrożnie, ale potrafi bardzo złagodzić ból. tylko że w domowych warunkach łatwo przesadzić z intensywnością ;) ciepłe kąpiele niestety, mimo że przyjemne, nigdy mi nie pomagają :(

PostNapisane: 19 paź 2012, o 10:49 

Kurcze, a ja sobie na kilka miesięcy odpuściłam wszystko - ćwiczenia, rehabilitacje, sport. I przestało boleć, tak po prostu. Jakby nigdy nic. Mam wrażenie, że zeszły mi mięśnie, i rzepka wróciła na swój stary, dobry, nieuszkodzony tor. Zwykłe aktywności jak chodzenie, podbiegnięcie do autobusu, siedzenie po turecku czy zwinięta w chińskie 9 nie wywoływały absolutnie żadnych dolegliwości bólowych. Jak zaczynam jakkolwiek ćwiczyć, obciążać stawy i wyrabiać mięśnie, choćby na rowerze, znów zaczyna boleć (szczypać). Ktoś tak miał??

PostNapisane: 6 lis 2012, o 13:03 

Mój problem: konflikt rzepkowo udowy
nomeansno napisał(a):
Jak zaczynam jakkolwiek ćwiczyć, obciążać stawy i wyrabiać mięśnie, choćby na rowerze, znów zaczyna boleć (szczypać). Ktoś tak miał??

Obkurczenie powięzi

PostNapisane: 7 lis 2012, o 13:13 

Czyli wynika z tego, że to daje pożądany efekt ;)

PostNapisane: 12 kwi 2019, o 09:08 

Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Głowa
Dzięki za przydatne rady :) Ostatnio zaczęło boleć mnie kolano więc wypróbuje któreś z nich :)

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]