forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:15

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pamiętaj o reumatologu
PostNapisane: 27 gru 2009, o 18:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Najczęściej, gdy zaczyna boleć nas kolano/kolana lądujemy u ortopedy. W sytuacji urazu sprawa jest oczywista. Jednak jeśli nasze problemy nie są spowodowane urazem, a w dodatku pojawił się wysięk warto wybrać się do reumatologa. Zanim ja do niego dotarłam minęło sporo czasu. I potem nasłuchałam się uwag w stylu:
"Wielu pacjentów z problemami reumatologicznymi błąka się miesiącami u ortopedów zanim w końcu trafią do nas" (reumatologów)
albo
"Miała pani taki duży wysięk? To na pewno była robiona punkcja i badanie płynu stawowego",
Ja: "Nie, ortopeda stwierdził, że samo przejdzie za 2 tygodnie, ale chodziłam z tym ok. 3 miesięcy"
"Och, to szkoda, w takich sytuacjach badanie płynu stawowego może bardzo wiele wyjaśnić. Ale ortopedzi nawet jak zrobią punkcję ograniczają się do wzrokowego zbadania zawartości".

Cóż, każdy ma swoje racje. Ortopedzi czasem sami kierują do reumatologów, ale jak widać, robią to za rzadko, więc warto o tym pomyśleć samemu.
Na pierwszą wizytę warto zjawić się z podstawowymi badaniami - bez nich są duże szanse, że ograniczy się ona do wypisania odpowiedniego skierowania. Jeśli lekarz kierujący nam ich nie wypisze, znowu pomyślmy o tym sami. Są niedrogie, poza tym nie powinno być problemu ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu.
Są to:
Mocz, morfologia krwi, OB
CRP (wskaźnik stanów zapalnych), kwas moczowy, RF (czynnik reumatoidalny, może być oznaczany badaniem lateks lub Waalera-Rosego)

Potem oczywiście możemy dostać skierowania na inne badania (w szczególności pod kątem aktualnych lub przebytych infekcji pewnymi bakteriami i parę innych), ale te wymienione będą potrzebne na pewno.

Nasza dyskusja na ten temat: viewtopic.php?f=3&t=173#p696

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL