forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 10:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Obciążenie stawu rzepkowo-udowego w czasie różnych ćwiczeń (nieizometrycznych)
PostNapisane: 30 mar 2010, o 23:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Zainteresowałam się tematem, bo rehabilitant zachęca mnie do robienia ćwiczeń nieizometrycznych - są one bardziej efektywne jeśli chodzi o odbudowę masy mięśniowej, no i w ogóle lepiej ćwiczą mięśnie niż "izometryki". Problem w tym, że są mniej bezpieczne dla stawu udowo-rzepkowego - szczególnie te wymagające zginania i prostowania kolana. Powstaje więc problem, jak ćwiczyć, aby sobie nie zaszkodzić.

Najpierw napiszę, jakie informacje znalazłam w internecie, a potem o ćwiczeniach, które próbuję wykonywać w czasie mojej rehabilitacji po zabiegu (chyba już lżejszych nie ma ;-)).
Moniko, będę wdzięczna za rzucenie fachowymi okiem i skorygowanie możliwych błędów lub uzupełnienie :-).

Killer, suwnica, przysiady - kiedy bardziej dają w kość kolanom

Znalazłam ciekawe informacje dotyczące obciążenia SRU (taki uroczy skrót od stawu rzepkowo-udowego) w 2 popularnych ćwiczeniach - prostowanie nogi w kolanie z wolną stopą (czyli np. killerze) i prostowanie nogi z podpartą stopą (np. na suwnicy). Te pierwsze należą do tzw. otwartych łańcuchów kinematycznych, drugie zamkniętych. Powszechnie przyjmuje się, że ćwiczenia w zamkniętych łańcuchach są bezpieczniejsze dla stawów od tych w otwartych. No, ale jak to w życiu wszystko zależy, oto czego się dowiedziałam:
  • ćwiczenia na suwnicy najbezpieczniejsze są dla zgięcia kolana 0-45 stopni (największe obcsiążenia 60-90 stopni)
    • podobna zasada dotyczy przysiadów, które również należą do CKC
    • gdy stawy rzepkowo-udowe są zdrowe można z powodzeniem robić przysiady do 90 stopni, ale nie więcej (ze względu na duże obciażenie - nawet do 20x ciężar ciała)
    • gdy robimy przysiad z plecami opartymi przy ścianie, obciążenie stawu jest tym większe im stopy ustawimy blizej ściany.
  • ćwiczenia typu killer najbezpieczniejsze są dla zgięcia kolana 90-60 stopni (największe obciążenia 0-30 stopni). Zaskoczenie? Dla mie tak :-).
  • dodatkowa ciekawostka - gdy mamy do czynienia z niestabilnością rzepki bardziej wskazane mogą być ćwiczenia z większymi kątami ugięcia, gdyż rzepka jest wtedy lepiej stabilizowana przez kłykcie. W zmianach zwyrodnieniowych SRU najbardziej wskazane wydają się ćwiczenia z niewielkimi kątami ugięcia - te które najmniej obciążają staw.

Być może te informacje przydadzą się na siłowni i nie tylko. Oczywiście, gdy jesteśmy pod opieką rehabilitanta, czynników, które zdecydują o doborze ćwiczeń będzie więcej, ale podstawową zasadą, którą każdy z nas powinien stosować są własne odczucia i tolerancja poszczególnych ćwiczeń.
No i gdy kolana są w złym stanie, lepiej mimo wszystko nie próbować tych ćwiczeń na własną rękę, zwłaszcza jak dołożymy ciężaru to już żaden kąt nam nie pomoże ;-).

Źródła tych informacji (i o wiele więcej innych):
http://www.drlintner.com/PFPrehab.htm
http://stanford.wellsphere.com/endurance-training-article/biomechanics-of-patellofemoral-rehabilitation/730353
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8346760?ordinalpos=1itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVLinkOut
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11194098?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_SingleItemSupl.Pubmed_Discovery_RA&linkpos=4log$=relatedreviews&logdbfrom=pubmed
http://zatoka.icm.edu.pl/acclin/vol_1_issue_3/acclin3_05_manka231-237.pdf
http://www.synapsamed.pl/index.php?page=4e&mainMenuItemToSlide=4e

Ciąg dalszy zapewne nastąpi :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Obciążenie stawu rzepkowo-udowego w czasie różnych ćwiczeń (nieizometrycznych)
PostNapisane: 1 kwi 2010, o 02:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Ewo, jak zwykle postarałaś się. Wydrukuję i będę się szkolić. Jestem na razie w rehabilitacji zdana na siebie ale myślę, że wielu forumowiczów mocno poturbowanych kontuzjami i operacjami takiej wiedzy potrzebuje.
Suwnicy i killerowi mówię jednak na razie nie.W trakcie ostrożnie wykonywanych ćwiczeń, w pozycjach jakie opisujesz nie czułam bólu i przeciążenia ale post factum była masakra.;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Obciążenie stawu rzepkowo-udowego w czasie różnych ćwiczeń (nieizometrycznych)
PostNapisane: 20 kwi 2010, o 11:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
No a teraz zgodnie z zapowiedzią ćwiczenia na odbudowę czworogłowego, możliwie najbezpieczniejsze dla stawu udowo-rzepkowego, choć nie wiem, czy można je nazwać w pełni nieizometrycznymi. W sumie mam wrażenie, że próba wdrożenia ćwiczeń z bardziej dynamiczną zmianą długości mięśnia czworogłowego czyli (numery 4 i 5), które najlepiej rozbudowują mięsień, nie bardzo się u mnie powiodła i najlepiej ciągle toleruję takie, w których staw pozostaje możliwie nieruchomy. No, ale prezentowany zestaw był chyba jakimś wypracowanym kompromisem. Jeśli staw rzepkowo-udowy jest w lepszym stanie możliwości się na pewno zwiększają.

Ich wykonywanie rozpoczęłam jakieś 3-4 tyg. po zabiegu, w czasie gdy nie mogłam jeszcze obciążać kolana (stawać na noge) i kontynuuję, gdy już zaczynam chodzić.

Gdy się zastanowię to z różnych ćwiczeń, najważniejsze wydają się 1 i 2, a niemal wszystkie przewinęły się już na naszym forum, głownie w poście madn3ss1916 i w ćwiczeniach dla weteranów.

1. W leżeniu na plecach (lub siedzeniu na krześle) podnoszenie prostej nogi, opisane przez madn3ss1916.
Przez jakiś czas było to dla mnie bardzo bolesne, więc podnosiłam nogę lekko ugiętą w kolanie.
Dodatkowo także wykonywałam 2 warianty:
- podnoszenie nogi z palcami skierowanymi do zewnątrz
- uniesienie prostej nogi, odwiedzenie w górze, przywiedzenie, opuszczenie.
Są to ćwiczenia, których mi nigdy rehabilitant nie odpuszcza :-), choć pamiętam, że nie wszyscy fachowcy są ich fanami, a ja czuję, że trochę nadwerężają mi okolice biodra i pachwiny.
Te warianty które nie były bolesne od początku wykonywałam z obciążeniem ok. 1.5kg na kostce, teraz już przy wszystkich mam ciężarek.
Proste podnoszenie nogi rozwija mięsień prosty uda, z palcami na zewnątrz bardziej głowę przyśrodkową.

1a. W leżeniu na boku chorej nogi podnoszenie chorej prostej nogi z ciężarkiem (przywodziciele, ważne dla głowy przyśrodkowej).

2. Inny wariant powyższego ćwiczenia - na stojąco z taśma zaczepioną wokół kostki (tak jak w ćwiczeniach dla weteranów). To też punkt obowiązkowy mojej rehabilitacji od dobrych kilku tygodni.
Gdy można już obciążać nogę, robimy to ćwiczenie dla obu nóg, ta która stoi na podłożu też intensywnie ćwiczy.

3. W siedzeniu na krześle:
- noga w kolanie lekko ugięta lub wyprostowana
- pięta na podłodze, palce zadarte
- pod palcami przeciągamy taśme albo umieszczamy piłkę.
- dociskamy palce w kierunku podłoża, czyli naciągamy taśmę lub dociskamy piłke (piłka musi być jednocześnie pod ścianą aby nie uciekła)

4. Na stojąco, gdy już można obciążać nogę (początkowo wykonywałam je w podwieszeniu, ale w domu raczej o to trudno).
- stopa na podłodze
- kolano lekko ugięte
- taśma pod kolanem
- prostowanie kolna przeciwko oporowi taśmy
To jednak robię dużo rzadziej. Przez jakiś czas rehabilitant mocno mnie do niego zachęcał - jednak moje doświadczenia nie były zbyt dobre (zarówno przed zabiegiem, jak i już po). Myślę jednak, że warto je wypróbować.

5. W siedzeniu ze zgiętymi nogami, prostowanie nogi w kolanie - BEZ obciążenia. Jednak z tej pozycji trudno jest mi doprostować nogę do końca i raczej unikam podobnie jak nru 4. Rehabilitant, choć je zalecał, nie kładzie na nie specjalnego nacisku.

Ćwiczenia te uzupełnianie były ćwiczeniami izometrycznymi:
1. dociskanie piłki pod kolanem
2. w leżeniu na brzuchu kolana lekko ugięte, dolna część podudzi oparta na wałku lub innej wyższej podporze, dociskanie podudzi do wałka czyli próba prostowania nóg. Mnie to ćwiczenie wydaje się szczególnie dobre i jest wariantem ćw. 1.3.3 z ćwiczeń dla weteranów (http://www.kolana.hg.pl/PFPS_cwiczenia_ ... eranow.pdf) .

oraz elektrostymulacją głowy przyśrodkowej. Należy podkreślić, odbudowa czworogłowego choć jest bardzo ważnym to nie jedynym elementem rehabilitacji. No i wraz z poprawą stanu kolana dołączane są oczywiście inne ćwiczenia.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Obciążenie stawu rzepkowo-udowego w czasie różnych ćwiczeń (nieizometrycznych)
PostNapisane: 20 kwi 2010, o 16:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Przypomniały mi się jeszcze 2 ćwiczenia, ważne szczególnie gdy nie mogłam obciążać nogi:
1. w siedzeniu na krześle, z dmuchanym wałkiem pod stopami (w warunkach domowych może być coś gąbczastego), po prostu depczemy wałek przez 2-3 minuty.

2. nr. 1.3.1 z ćwiczeń dla weteranów czyli:
"Siad na podłodze z wyprostowanymi nogami (można podeprzeć się rękami z tyłu)
niewielka piłka (ok. 30 cm średnicy) między nogami na wysokości kolan
jedna noga nieruchoma, drugą dociskamy piłkę do środka z lekkim uniesieniem nogi."

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Obciążenie stawu rzepkowo-udowego w czasie różnych ćwiczeń (nieizometrycznych)
PostNapisane: 10 sie 2014, o 14:48 
Offline

Dołączył(a): 10 sie 2014, o 13:39
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: od 9 lat skręcenie stawu kilka zwichnięć rzepki
2 artroskopie przycięcie troczków rzepki
uszkodzenia chrząstki, do translokacji
prawe nawykowe wypadanie rzepki, do
translokacji. Od 9 lat nawracające urazy
Pani Ewo jest Pani dobrym duchem tego forum z tego co widzę:). Chyba ratuje mi pani życie, bo w lewej nodze mam spory zanik 4 głowego, nie mogłem go odbudować przez powtarzające się urazy i źle prowadzoną rehabilitację, zupełnie zwątpiłem, a dzięki Pani wskazówkom i dokładnym instrukcjom zaczynam wierzyć, że może mi się uda właściwie przygotować mięśnie na operację translokacji ścięgna rzepki:).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL