forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 22:38

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: co robic po zwichnięciu rzepki
PostNapisane: 25 mar 2014, o 07:51 
Offline

Dołączył(a): 24 mar 2014, o 21:59
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
cześć, niestety wypadła mi rzepka i wskoczyła. kiedyś miałem już tak w 2 kolanie i się "naprawiło", nie pamiętam już po jakim czasie.

Niestety spieszy mi się ze zdrowieniem, bo w lipcu mam testy sprawnościowe , więc pojechałem do szpitala, zrobiono mi zdjęcie, itd.
lekarz stwierdził, że to nic powaznego - zwichnięcie rzepki - byc może po 3 tygodniach dojdę do pełnej sprawności.
zalecił mi chodzenie na kulach i w stabilizatorze, oszczedzać się, maści przeciwzapalne, itd.
do tego jakiś lek celebrex, oraz zastrzyki przeciwzakeprzowe podskórne. co prawda nic mi nie boli i mogę jakoś się poruszać po domu w tym stabilizatorze (a nawet bez), ale wolę oszczędzać tą nogę i na kulach trochę poskakać

dziś jest 4 dzień po.
czy wykonywać jakieś mini cwiczenia na tę nogę? próbowałem dziś zgiąć i z bandażem elastycznym w jakiś 80-90 % zgiąłem. ale nie wiem czy powinienem cokolwiek robić z tą nogą, czy dać jej odpocząć?

czy warto zainwestować w jakieś suplementy typu odnovit, czy coś podobnego? niestety zależy mi na czasie, a wiem, żę nawet po tych 3 tygodniach nie będę mógł ćwiczyć na maxa.
czy jakieś specjalne potrawy mogą pomóc ? (podobno kasza jaglana pomaga jako tako na stawy) mogę nawet zainwestować w te mniej legalne środki, o ile jakiś by mi mógł pomóc....


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: co robic po zwichnięciu rzepki
PostNapisane: 25 mar 2014, o 13:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2011, o 23:57
Posty: 51
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: rekonstrukcja chrząstki
polecam krioterapię bardzo pomaga uraz jest świeży i raczej ćwiczenia nie są wskazane daj nodze dojść do siebie bo możesz zaszkodzić a do lipca jeszcze trochę czasu zdążysz poćwiczyć powodzenia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: co robic po zwichnięciu rzepki
PostNapisane: 31 mar 2014, o 05:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 gru 2013, o 16:04
Posty: 32
Lokalizacja: Chorzów
Typ użytkownika: Profesjonalista
Witam.

Myślę, że warto skonsultować temat z fizjoterapeutą, który będzie mógł stwierdzić jaki jest obecny stan kolana, jaka jest ruchomość rzepki i czy żadne z jej torów nie jest utrudniony, warto również podczas takich dolegliwości zaobserować w jaki sposób porusza się rzepka podczas aktywności fizycznej i każdego rodzaju ćwiczeń , jak również skupić uwagę na stabilność kolana (w głównej mierze głowę przyśrodkowa i boczna mięśnia czworogłowego uda , które są jej głównymi stabilizatorami).
Bardzo istotne jest abyś podczas wykonywanej przez Ciebie aktywności skupił uwagę na poprawność wykonywania ćwiczeń, prawidłowe ustawieniu kończyny dolnej , zmianę schematów ruchowych. Niewłaściwe obciążanie danych struktur w kolanie może być przyczyną wielu dolegliwości.Oś kończyny dolnej oznacza utrzymanie kd w trzech punktach : kolec biodrowy przedni górny - środek rzepki - 2 palce stopy. Stopy powinny byś ustawione na szerokość bioder, równolegle do podłoża. (zasady, których powinniśmy się trzymać podczas każdej aktywności). Myślę, że w tym przypadku warto zastanowić się na treningiem stabilizacji centralnej i obwodowej pod okiem specjalisty. Na Śląsku polecam Centrum - Synergia Chorzów.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL