forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 15:55

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: operacja obydwu kolan?
PostNapisane: 14 cze 2011, o 19:55 
Offline

Dołączył(a): 14 cze 2011, o 19:42
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: zwichnięcia rzepki
Witam, jestem tu nowa i trochę niezorientowana w temacie. Mój problem wygląda tak:
Mam na swoim koncie dwukrotne zwichnięcie lewej rzepki nastawiane przez lekarza, w międzyczasie kilka(naście) "przesunięć" (? nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa)w obu kolanach, kiedy to rzepka od razu sama wróciła na miejsce. Po ostatnim zwichnięciu lekarz po obejrzeniu kolana stwierdził, że konieczna jest operacja (DUŻA niestabilność). A żeby było ciekawiej, to wczoraj zwichnęłam sobie drugą rzepkę - na łóżku, podczas prostowania nogi :shock: Po wielkich bólach sama ją sobie nastawiłam.

I teraz prawdopodobnie czeka mnie operacje obydwu kolan... czy można to zrobić jednocześnie w czasie jednego zabiegu, czy w odstępach, najpierw jedno potem drugie? Po operacji nie można stawać na leczoną nogę, tak? Czyli byłabym wtedy przykuta do łóżka (pytanie jak długo).
A ile czasu zajęłoby leczenie każdego kolana osobno? Muszę liczyć się z tym, że moje 3-miesięczne wakacje zostaną w całości zmarnowane przez głupie kolana? :cry:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: operacja obydwu kolan?
PostNapisane: 14 cze 2011, o 22:29 
Offline

Dołączył(a): 4 kwi 2011, o 14:06
Posty: 165
Lokalizacja: woj.Ślaskie
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: boczne przyparcie-wyleczone
zwichniecia rzepe-wyleczone
chondromolacja
Witam

Mam podobny problem do twojego tzn nawykowe zwichanie rzepek.Tydzien temu mialem zabieg przyciecia troczkow bocznych i rekonstrukcji troczkow przysrodkowych w lewej nodze.Wiem ze mozna jeszcze zrobic zabieg przemieszczenie wiezadla rzepki do przysrodka.Nie wiem co twoj lekarz mial na mysli mowiac ze konieczna jest operacja.Raczej dwoch nog naraz sie nie robi bo musisz jakos funkcjonowac.

Po przycieciu troczkow trzeba obciazac operowana noge.Ciezko powiedziec ile czasu zajmie leczenie to wszystko zalezy od rehabilitacji o ktorej juz duzo pisalismy.Poszperaj na forum

pozdrawiam

_________________
Na zachodzie ludzie napoczątku chodzą do fizjoterapeutów i dopiero gdy fizjoterapeuta rozłoży recę wybierają sie do ortopedów. Lekarze kilka lat uczą się jak operować , a fizjoterapeuci jak usprawniać po operacjach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: operacja obydwu kolan?
PostNapisane: 15 cze 2011, o 08:21 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
sweptaway napisał(a):
A ile czasu zajęłoby leczenie każdego kolana osobno? Muszę liczyć się z tym, że moje 3-miesięczne wakacje zostaną w całości zmarnowane przez głupie kolana? :cry:


Obawiam się, że możesz tego nie załatwić w 3-miesięczne wakacje, bo z reguły terminy oczekiwania na wizyty u lekarza i badania niezbędne do zabiegu (jak np MRI) są znacznie dłuższe, nie mówiąc już o samym terminie zabiegu ;)

Ciężko jednoznacznie określić ile czasu zajmie leczenie jednego kolana, bo to zależy od cech indywidualnych każdego człowieka ;) Na pewno przed zabiegami musisz zadbać o prawidłową rehabilitację kolan, o odpowiednie ćwiczenia utrzymujące masę mięśniową, żeby po zabiegu "mieć z czego tracić". Ale to wszystko pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

I kolan z reguły nie leczy się równocześnie, bo musisz mieć na czym chodzić ;) Często noga operowana wymaga częściowego odciążenia, więc byłoby Ci bardzo ciężko funkcjonować.

Ale najważniejsze to nastaw się pozytywnie. Masz szansę na normalne aktywne funkcjonowanie. I to jest najważniejsze ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: operacja obydwu kolan?
PostNapisane: 15 cze 2011, o 09:13 
Offline

Dołączył(a): 14 cze 2011, o 19:42
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: zwichnięcia rzepki
no tak, badań nie uwzględniłam... więc trochę to potrwa.

W moim przypadku też chodzi o przycięcie troczków bocznych. Tylko na razie była mowa o jednej nodze, bo o drugiej mój lekarz jeszcze nie wie :roll:
O rehabilitacji już trochę czytałam, a że mam wrodzony zanik mięśni więc w moim przypadku to potrwa znacznie dłużej niż normalnie, o tym też wcześniej nie pomyślałam. Przy pierwszym zwichnięciu i 5 tygodniach w gipsie kilka miesięcy wracałam do jako takiej sprawności... czyli w 3 miesiące nie ma szans się wyrobić;P

Ale pocieszam się faktem, że po tych zabiegach wreszcie nie będę musiała myśleć przy każdym kroku "żeby tylko mi się teraz coś nie stało, bo jutro mam ważny egzamin" :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL