forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rehabilitacja
PostNapisane: 19 lip 2009, o 18:42 
Offline

Dołączył(a): 19 lip 2009, o 18:21
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Nie wiem czy to odpowiedni dział, ale chciałabym krótko opisać moje doświadczenia związane z rehabilitacją.
W związku z brakiem poprawy po leczeniu farmakologicznym (zastrzyki, glukozamina, itp.) zdecydowałam się na rehabilitację pod okiem fachowców. Plan był następujący:
I faza: elektrostymulacja głowy przyśrodkowej m. czworogłowego i ćwiczenia oporowe wzmacniające głównie mm. czworogłowy i dwugłowy uda, taping;
II faza: masaż izometryczny, ćwiczenia oporowe + ćwiczenia równoważne, taping;
III faza: stretching, ćwiczenia z obciążeniem wzmacniające mm. czworogłowy i dwugłowy, przywodziciele i odwodziciele.
Rehabilitacja trwała 6 miesięcy i mimo tak długiego czasu niestety rzepka nadal jest niestabilna i podwicha się niemal przy każdym zgięciu kolana. Lekarz proponuje przecięcie troczków bocznych rzepki i przeszycie troczków przyśrodkowych, jedocześnie ostrzegając, że efekt zabiegu jest niepewny i może być gorzej niż obecnie. Jaka była moja odpowiedź, chyba nie muszę mówić ;) W związku z tym jestem ciekawa jakie efekty przyniosła Wasza rehabilitacja, zapraszam do podzielenia się osiągnięciami :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 19 lip 2009, o 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Farfalla :-)

Myślę, że dział jest super, ale jeszcze utworzę link do niego w dziale Rehabilitacja. To jest bardzo interesujący temat.
Twój problem jest chyba poważniejszy niż samo boczne przyparcie rzepki, bo tak jak piszesz jest to już podwichnięcie i niestabilność. Ja mam raczej samo przyparcie (choć nie wiadomo czy boczne :-)), ale w każdym razie pani Ewa Witek z Ortorehu mówiła mi, że to lepsze niż niestabilność rzepki, która jest jeszcze trudniejsza do wyleczenia... :-(.

Mnie ćwiczenia, które opisujesz BARDZO pomogły, choć mnie całkiem nie wyleczyły, ale napiszę o tym więcej może troszkę później (trzeba w końcu kiedyś wstać od komputera).

Twój problem to jest kolejny temat, który warto poruszyć na tym forum. Fajnie byłoby gdybyś podzieliła się z nami swoimi wiadomościami na ten temat. Może wątek w dziale "Co to jest, czy ja to mam"? (lub każdym innym, który Ci się spodoba :-))

Sądząc po programie ćwiczeń, który opisałaś jesteś pod dobrą opieką (zapraszam do zdradzenia pod czyją...) ale może warto się skonsultować również z innymi fachowcami (patrz dział Gdzie się leczyć?). Zwłaszcza jeśli chodzi o zabiegi chirurgiczne, chyba warto poszukać tych NAJLEPSZYCH fachowców - wtedy prawdopodobieństwo sukcesu jest znacznie większe... Tacy są chyba w Warszawie i w Żorach...

Swoją drogą to jestem w podobnej sytuacji, mam propozycję dość inwazyjnej operacji, czyli osteotomii piszczelowej :o z innymi jeszcze cudami i na razie też chowam głowę w piasek i z uporem staram się rehabilitować...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 19 lip 2009, o 20:31 
Offline

Dołączył(a): 19 lip 2009, o 18:21
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
No cóż z podwichnięciami da się żyć, gorsze byłoby zwichnięcie, aczkolwiek jest to bardzo denerwujące, czasem bolesne i na pewno nieprzyjemne akustycznie ;) Liczyłam, że problem uda się rozwiązać albo przynajmniej zmniejszyć rehabilitacją, ale niestety okazało się, że to tylko pobożne życzenie. Podobno więcej się już zrobić nie da, pozostaje pogodzić się z faktem albo w ruch pójdzie skalpel...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 20 lip 2009, o 13:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
A jak wyglądają perspektywy kolanka z takim problemem? Czy nie wda się w końcu jakieś poważniejsze uszkodzenie?
Czy Twoja sprawność jest w jakiś sposób ograniczona?

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 20 lip 2009, o 13:53 
Offline

Dołączył(a): 19 lip 2009, o 18:21
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Istnieje zwiększone ryzyko zwichnięcia rzepki i rozwoju chondromalacji, którą zresztą już mam. Funkcjonuje z tym w miare normalnie, nawet rekreacyjnie uprawiam sport, więc nie jest źle :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 20 lip 2009, o 17:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
No to rzeczywiście chyba nie jest źle i oby tak dalej pozostalo :-).
Aaaa... tak mi coś chodzi po głowie, że widziałam kiedyś opaski blokujące rzepkę z boku, aby zapobiegać tego typu sytuacjom. Próbowałaś czegoś takiego?

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 20 lip 2009, o 18:02 
Offline

Dołączył(a): 19 lip 2009, o 18:21
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Próbowałam tapingu, ale nie bardzo się sprawdza, oprócz tego że trochę odciąża staw rzepkowo-udowy to mimo wszystko u mnie nie stabilizuje toru ruchu rzepki, ale to już inna historia ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 24 sie 2009, o 19:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
Już się rozjaśniło i ...obrzydziło zarazem ;/ : p

Dzięki ; )

...a tak wracając do taping'u (co mnie b. zainteresowało), to proponowałabym założyć nowy wątek na ten temat i poszerzyć informacje.

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 24 sie 2009, o 21:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Na razie wydzieliłam 2 wątki (dla tych, którym ostatni komentarz Pauliny wydaje się dziwny - dotyczy on osteotomii :-)).
viewtopic.php?f=55&t=107
viewtopic.php?f=55&t=106

O ile taping nie jest chyba tematem specjalnie skomplikowanym i chyba po prostu najprościej udać się do terapeuty, który go stosuje (oczywiście nie przeszkadza to poszerzaniu wiadomości), o tyle temat osteotomii przydałoby się naprawdę dokładniej rozpoznać i opracować. Wasza pomoc, będzie bardzo mile widziana.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja
PostNapisane: 6 gru 2009, o 21:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 07:07
Posty: 181
Lokalizacja: Łódź
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: 17.04.07r- artroskopia kolana prawego- chondromalacja
11.06.08r.- artroskopia kolana lewego- chondromalacja
06.11.09r.- przeciecie troczkow rzepki lewej na otwarto - podwichniecie rzepki
21.01.10r.- przeciecie troczkow rzepki prawej na otwarto - podwichniecie rzepki
27.01.11r.- artroskopia kolana lewego- Przerosniety fald blony maziowej
Ja mam takie pytanie w sprawie rehabilitacji. Piszę tutaj bo na wypisie mam stwierdzone podwichnięcie rzepki (chociaż lekarze mówili o konflikcie rzepkowo-udowym i bocznym przyparciu ale to pewnie się ze sobą jakoś łączy. Tak przy okazji może mógłby mi ktoś wytłumaczyć róznicę miedzy bocznym przyparcie, podwichnięciem, a zwichnięciem bo dużo czytałam ale w sumie nie jestem w stanie tego tak dobrze ogarnąć) ale piszę dlatego bo mam pytanie. Czy ktoś zna jakieś ćwiczenia na zgięcie kolana po operacji przecięcia troczków bocznych rzepki i torby włóknistej po stronie bocznej? Bo noga zgina się ładnie, jest sporo ponad 90st. ale nie mogę dalej jej zgiąć bo boli i tak jakby nie chciała (pewnie to przez ból nie chce się dalej zgiąć).

_________________
"(...) tego co nam zapisane nie da zmienić się
widzisz tylko jedną z dróg, jedną chwytasz nić
dobrze wiem, że już tak miało być (...)"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL