forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zwichnięta i podwichnięta rzepka.
PostNapisane: 9 kwi 2012, o 18:17 
Offline

Dołączył(a): 9 kwi 2012, o 17:58
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: MCL po szyciu, problemy z rzepką, duży zanik czworogłowego, głębokie złamania chrząstki stawowej.
Witam wszystkich kolanowców ! Opiszę teraz swoją kontuzję. Otóż podczas gry w siatkę doznałem urazu kolana i zerwałem MCL oraz zwichnąłem rzepkę, podwichnąłem i zerwałem troczki przyśrodkowe rzepki. Było to w połowie stycznia tego roku. Po operacji tydzień później zostało mi wszystko przywrócone do porządku. Mianowicie doktor zszył mi MCL bo był bardzo rozciągnięcy i zerwany, ustawił poprawnie rzepkę i zszył troczki, ale lekarz powiedział że mam strasznie zniszczone to kolano( głównie mu pewnie chodziło o chrząstkę stawową- bo w karcie informacyjnej jest napisane głębokie złamania). Obecnie stabilność przyśrodkowa jest dość dobra, nie odczuwam bólu ani uciekania kolana do boku. Jedyne co mnie martwi to zanik mięśnia czworogłowego. Spadło mi aż 6 cm w obowdzie względem drugiego uda :(. Ale nad tym pracuje. Ogólnie jestem już po rehabilitacji 2 tyg. i teraz zapiszę się na kolejne 2 tyg bo narazie brak terminów : )

A teraz najważniejsze czyli moja rzepka. Lekarz po operacji mi powiedział , że to własnie z nią miał najwięcej problemów, bo nie mógł jej dobrze ustawić, ale zrobił to najlepiej jak tylko mógł. Teraz przy zginaniu kolana gdy siedzę (nie zginam go w powietrzu bo czworogłowy jest za słaby) rzepka mi strasznie przeskakuje i strzela. Gdy robię ćwiczenia na mobilizację rzepki to czuję pod ręką że nie chodzi ona tak gładko i prawidłowo jak powinna. I tu moje pytanie , czy jest to spowodowane tym że mam słaby czworogłowy i nie stabilizuje jej tak dobrze, czy też tym że jest zniszczona chrząstka stawowa. Jak myślicie czy jest możliwość , aby to wyeliminować ? Dodam że jestem sportowcem i chciałbym wrócić do gry. Narazie jedynie mogę jeździć na rowerku i pływać na basenie.

Ps. Wesołych Świąt i Mokrego Dyngusa !


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięta i podwichnięta rzepka.
PostNapisane: 9 kwi 2012, o 21:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Nie sposób podać rozstrzygającej odpowiedzi na Twoje pytanie. Ale na pewno zanik czworogłowego może być przyczyną nieprawidłowego toru rzepki i różnego rodzaju strzelań i przeskakiwań. Również takie objawy są typowe po różnego rodzaju zabiegach zanim kolano dojdzie do siebie. Odpowiedź mogłaby być więc bardzo uspokajająca. Jednak skoro lekarz powiedział, że masz zniszczone kolano, to chyba wiedział co mówi.

Na pewno przede wszystkim teraz musisz się skupić na prawidłowej rehabilitacji i odbudowie czworogłowego. To jest warunek konieczny bez, którego najzdrowsza chrząstka i najlepiej ustawiona rzepka nie pomogą. Dobrze byłoby abyś miał stały kilkutygodniowy kontakt z doświadczonym rehabilitantem sportowym, który Cię poprowadzi. Takie dwutygodniowe "turnusy" (NFZ?) raczej tego nie zapewniają.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięta i podwichnięta rzepka.
PostNapisane: 10 kwi 2012, o 17:09 
Offline

Dołączył(a): 4 kwi 2011, o 14:06
Posty: 165
Lokalizacja: woj.Ślaskie
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: boczne przyparcie-wyleczone
zwichniecia rzepe-wyleczone
chondromolacja
Zgadzam się z Ewą,tak czy inaczej musisz odbudować czworogłowy.Sam mialem podobny problem i wiem że bez silnego czworogłowego rzepka chodzi jak chce.Musisz udać się do dobrego fizjoterapeuty,on dobierze ci odpowiedni zestaw ćwiczeń który bedziesz musiał wykonywać codziennie.

pozdrawiam

_________________
Na zachodzie ludzie napoczątku chodzą do fizjoterapeutów i dopiero gdy fizjoterapeuta rozłoży recę wybierają sie do ortopedów. Lekarze kilka lat uczą się jak operować , a fizjoterapeuci jak usprawniać po operacjach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięta i podwichnięta rzepka.
PostNapisane: 22 kwi 2012, o 15:47 
Offline

Dołączył(a): 9 kwi 2012, o 17:58
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: MCL po szyciu, problemy z rzepką, duży zanik czworogłowego, głębokie złamania chrząstki stawowej.
Dzięki wszystkim za pomocne wskazówki. Dodam jeszcze że tydzień temu coś tak jakby mi przeskoczyło w kolanie i rzepka potem mi już chodziła o wiele lepiej tzn. bez tego tarcia, strzykania i przeskakiwania. Ostatnio zacząłem jednak biegać i znowu zaczyna mi przeskakiwać. Jak myślicie czy jest jeszcze za wcześnie na bieganie ?(operacja połowie stycznia.) Prosiłbym też o jakieś porady jak odbudować ten czworogłowy, a w szczególności głowę przyśrodkową (VMO). Albo chociaż jakiegoś dobrego fizjoterapeutę z okolic świętokrzyskiego jakby ktoś mógł polecić byłbym bardzo wdzięczny :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięta i podwichnięta rzepka.
PostNapisane: 18 maja 2012, o 15:14 
Offline

Dołączył(a): 9 kwi 2012, o 17:58
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: MCL po szyciu, problemy z rzepką, duży zanik czworogłowego, głębokie złamania chrząstki stawowej.
Hmm cisza z waszej strony , ale pozwolę sobie zapytać o jeszcze jedno. Mianowicie miał ktoś robiony przeszczep chrząstki stawowej w Carolina Medical Center ? Ile mniej więcej to kosztuje? Nie chce już rokować że mi to potrzebne będzie w przyszłości, ale tak na wszelki wypadek warto wiedzieć. I jak mniej więcej taki zabieg wygląda. Z góry dziękuję za wszystkie informacje :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięta i podwichnięta rzepka.
PostNapisane: 18 maja 2012, o 15:56 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Chyba niewiele osób miało tutaj uszkodzone MCL wiec ciężko coś doradzić. Nie wiem na co zwracać uwagę.
Na pewno zanik mięśni nie tylko dotyczy VMO. Ogólnie trzeba ćwiczyć czworogłowy, łydkę, podudzie, mięśnie pośladkowe, przywodziciele, odwodziciele itd.
Dla samego VMO jest dużo ćwiczeń ogólnie w necie i tutaj na forum, no ale przy każdym urazie trzeba wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę, czego nie można robić. Wiec chyba pozostaje poszukać dobrego fizjoterapeuty albo trenera funkcjonalnego, który się zna na urazach kolan, bo tacy też istnieją i potrafią doradzić (ale oczywiście takie informacje też trzeba filtrować).
Chyba najbezpieczniejsze (jak przy ACL) to połprzysiady i suwnica w małych kątach zgięcia ale to tylko moje przypuszczenia.
No i chyba przy bocznym dużo ważniejsze jest utrzymywanie linii stopa-kolano-biodro ze względu na większą boczną niestabilność.

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięta i podwichnięta rzepka.
PostNapisane: 18 maja 2012, o 18:52 
Offline

Dołączył(a): 9 kwi 2012, o 17:58
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: MCL po szyciu, problemy z rzepką, duży zanik czworogłowego, głębokie złamania chrząstki stawowej.
Dzięki za informacje :) Ale tak jak mówię MCL jest chyba zrobiony poprawnie bo kolano nie ucieka mi do boku ani nic. A co do ćwiczeń kolana to mam z tym problem. Rzepka nie przesuwa się po chrząstce tak płynnie tylko trze i uniemożliwia mi to ćwiczenia na większą skalę.Kolano się blokuje nawet przy pół przysiadach i odczuwam ból ze względu na duży nacisk. Dlatego zastanawiam się ile zabliźnia się chrząstka, bo jeśli już się bardziej nie "zregeneruje" to zostanie mi tylko przeszczep.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięta i podwichnięta rzepka.
PostNapisane: 21 maja 2012, o 12:59 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Z blokowaniem rzepki miałem/mam to samo. A główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak dobrze uformowanej "czwórki". Także mimo problemów trzeba ćwiczyć jeżeli nie w pełnym zakresie to w małych przedziałach zgięcia kolana np. 10-30 stopni. Później (po jakimś miesiącu - dwóch) powinno być lepiej zakres można stopniowo zwiększać. Nawet powinno się zwiększać żeby mięsień pracował w pełnym zakresie. VMO podobno najlepiej się rozwija przy pełnym zgięciu ale z kolei jest to najbardziej niekorzystne dla kolana i właśnie rzepki, obciążające więzadło rzepki.
Dlatego ćwiczenia trzeba dostosowywać do swoich potrzeb ale nie zapominać o tym że ogólny bilans mięśniowy jest priorytetem.

BTW:
Fajna stronka tyle, że po ang.
http://www.mayoclinic.com/health/weight ... ng/AN01023
zestaw ćwiczeń
http://www.mayoclinic.com/health/streng ... ng/MY00033

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL