forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 14:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Chondromalacja, boczne przyparcie i problemy z ich leczeniem
PostNapisane: 2 sie 2012, o 21:48 
Offline

Dołączył(a): 31 lip 2012, o 11:03
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dziękuję bardzo za odpowiedź i opinię. Operacji na razie jednak nie będzie - moje wahania zbiegły się z problem wykonania jej na NFZ... Wracamy na razie do rehabilitacji, a na październik udało mi się zapisać syna na konsultacje do Caroliny. Jeśli diagnoza się potwierdzi, pewnie zdecydujemy się na zabieg. Dam znać, jak rozwinęła się sytuacja, może komuś przedadzą się te doświadczenia. A co do sportu i zdrowia, cóż też mam mieszane odczucia, ale jak to wytłumaczyć nastolatkowi, który wierzy, że będzie drugim Messim? :) Pozdrawiam serdecznie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja, boczne przyparcie i problemy z ich leczeniem
PostNapisane: 7 sie 2012, o 23:14 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2012, o 22:27
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam,
mam podobny problem więc opiszę go tutaj. Mam 23 lata i uprawiałem sport regularnie do czasów liceum (piłka nożna, karate, kolarstwo). Na studiach już różnie z tym bywało (lecz starałem się dalej jeździć na rowerze i biegać).
Na początku lutego tego roku (2012) byłem na biegówkach (po ok.miesięcznym zupełnym braku uprawianiu sportu - natłok różnych obowiązków itp.). Kilka dni później coś jakby mi strzeliło w kolanie prawym i bolało mnie po stronie lewej (pod mięśniem czworogłowym). Bóle odczuwalne były podczas jakichkolwiek przeciążeń kolana typu wchodzenie po schodach. Czasami także przy długotrwałym zgięciu nogi.

Byłem u różnych ortopedów (żadnej diagnozy), stosowałem maści m.in.: Fastum i DIP RILIF. W końcu po 4 miesiącach poszedłem na rezonans magnetyczny i wykryto: 'okrągłą strukturę o sygnale płynowym wielkości 1cm przylegającą do rogu przedniego łąkotki bocznej mogącą odpowiadać torbieli łąkotki lub ganglionowi'. Ortopeda stwierdził, że to raczej nie powoduje bólu, który odczuwam i dał skierowanie na artroskopie.

Artroskopię miałem 30.07.2012 i diagnoza jest następująca: 'Chondropatia kłykcia bocznego kości piszczelowej prawej I z licznymi pęknięciami II. Powierzchowne naddarcia chrząstki kłykci bocznego uda. Chonromalacja rzepki I. Przerost błony maziowej przedziału przednio-bocznego z jej wpuklaniem się do szpary stawowej.'.
Podczas zabiegu wykonano 'shaving błony maziowej i LFC'. Miałem przez tydzień chodzić o kulach (można powiedzieć, że w sumie spędziłem go w łóżku), robić zimne okłady z lodu 3x dziennie i brać Xefo Rapid 2x dziennie po 1 tabletce.

Ostatnio znalazłem w internecie informację, że podobny uraz (z błoną maziową) miała Justyna Kowalczyk (mi się stało to po wypadzie na biegówki!). Na stronie kliniki w której była operowana znalazłem też opis fałdu błony maziowej, w którym podane objawy ('Długotrwałe zgięcie kolan w pozycji siedzącej, chodzenie po schodach, długie spacery, biegi bądź jazda na rowerze') prawie idealnie zgadzają się z moimi.

Byłem dzisiaj na kontroli i lekarz powiedział, że przerost błony maziowej, który miałem był po prawej stronie kolana (ból był po lewej), lecz być może promieniował on w jakiś sposób. Nie zalecił żadnych zabiegów rehabilitacyjnych tylko przepisał Collaflex i powiedział, że za ok. miesiąc będę miał 3 zastrzyki na odbudowę chrząstki (wiskosuplementacja). Przez 2 tygodnie mam chodzić bez kul, lecz starać się nie przeciążać kolana.

Obawiam się brakiem jakichkolwiek zabiegów rehabilitacyjnych, bo z tego co znalazłem w Internecie jest to podstawa przy tym urazie (z opisu na stronie Carolina Medica Center wynika, że można to nawet wyleczyć rehabilitacją). Czytałem też, że Justyna Kowalczyk miała rehabilitacje od razu po artroskopii. Czy rehabilitacja nic nie da albo zaszkodzi, czy może spróbować jonoforezy, fonoforezy, krioterapii lub jeszcze innych zabiegów?
Z tego co czytałem to głównym powodem tego obrzęku (przerost błony maziowej i chondromalacja) jest przeciążenie stawów spowodowane zanikiem mięśni, a 2 tygodniowe nic nie robienie na pewno w jakimś stopniu spowoduje lekki zanik mięśni.

Cierpliwie czekać i nawet po tych dwóch tygodniach nie chodzić na żadną rehabilitację, czy może iść do rehabilitanta i spróbować na własną rękę? Jakie zabiegi byłyby wskazane dla mnie.

Z góry dzięki za porady. Powrót do sportu jest dla mnie teraz najważniejszą rzeczą w życiu!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja, boczne przyparcie i problemy z ich leczeniem
PostNapisane: 8 sie 2012, o 19:43 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2012, o 21:18
Posty: 45
Typ użytkownika: Profesjonalista
Inne informacje: e-mail: lukgr@esculap.pl
Niech Pan rusza jak najszybciej na rehabilitację ( jonoforeza itp. nie pomogą). Będzie Pan miał indywidualną terapię z fizjoterapeutą. Przestrzegam przed dużymi centrami rehabilitacyjnymi ( wysoka cena a słaba jakość). Zostanie Pan potraktowany taśmowo. W razie pytań proszę pytać, udzielę wszelkich informacji.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja, boczne przyparcie i problemy z ich leczeniem
PostNapisane: 8 sie 2012, o 20:09 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2012, o 22:27
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
To co w takim razie pomoże? Jaki typ rehabilitacji?
Mój znajomy ma chondromalacje II i jonoforeza, laser, ultradźwięki itp. mu ponoć pomagają (bez zabiegu)!
Jestem z Wrocławia/Jeleniej Góry i z tego co wiem to dobrym rehabilitentem jest Piotr Bursiewicz (fajnie jak ktoś mógłby potwierdzić lub polecić kogoś innego).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja, boczne przyparcie i problemy z ich leczeniem
PostNapisane: 8 sie 2012, o 23:18 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2012, o 21:18
Posty: 45
Typ użytkownika: Profesjonalista
Inne informacje: e-mail: lukgr@esculap.pl
Typ rehabilitacji to praca indywidualna z fizjoterapeutą, gdzie po wnikliwym badaniu ocenia ruch, postawę itp. Potem wykonuje zabiegi manualne w obrębie stawów. Można także udać się do osteopaty. Chondromalacja to skutek a nie przyczyna problemu z kolanami. więc zabiegi pomogą na chwilę. mogę polecić http://www.osteopatica.pl/ Bartosz Sikorski.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja, boczne przyparcie i problemy z ich leczeniem
PostNapisane: 9 sie 2012, o 21:17 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2012, o 22:27
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dzięki za info, umówiłem się na wizytę do rehabilitanta na za 2 tygodnie (po kontroli u ortopedy, którą mam 2 dni wcześniej).
Na razie będę chodził codziennie na krótki spacery do sklepu i starał się nie przeciążać nogi.
Jak na razie obawy budzić może zanik mięśni uda, ale mam nadzieję, że nie będzie problemu z jego odbudową.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja, boczne przyparcie i problemy z ich leczeniem
PostNapisane: 10 sie 2012, o 20:48 
Offline

Dołączył(a): 31 lip 2012, o 11:03
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Lukson dziękujemy za poświęcony czas. Dzięki Tobie jesteśmy pełni nadziei, że wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja, boczne przyparcie i problemy z ich leczeniem
PostNapisane: 10 wrz 2012, o 13:17 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2012, o 22:27
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Chciałem jeszcze raz podziękować luksonowi!
Rehabilitant zalecił mi chodzenie na basen (najlepiej codziennie) i ćwiczenia w wodzie (nie pływanie). Po dwóch tygodniach ćwiczeń (co 2 dni) mam pełną ruchomość i obrzęk prawie całkowicie zniknął. Teraz zaczynam jazdę na rowerze i pływanie, aby wzmocnić mięśnie.

Mam tylko wątpliwości co do zastrzyków (3x250zł), ale chyba wezmę je dla czystego sumienia, chociaż rehabilitant powiedział, że są zbędne skoro 'ćwiczenia ruchowe dają dobre rezultaty'.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja, boczne przyparcie i problemy z ich leczeniem
PostNapisane: 10 wrz 2012, o 20:01 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2012, o 21:18
Posty: 45
Typ użytkownika: Profesjonalista
Inne informacje: e-mail: lukgr@esculap.pl
Zastrzyki ja Wam dam. Ćwiczenia dla wszystkich :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja, boczne przyparcie i problemy z ich leczeniem
PostNapisane: 21 maja 2013, o 12:13 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 03:19
Posty: 43
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano lewe - bóle, stany zapalne zachyłka nadrzepkowego - w trakcie rehabilitacji;
zmniejszony kąt nachylenia kości krzyżowej
Inne informacje: Poznań
Witaj Lukson.
Moje problemy z lewym kolanem zaczęły się kiedy złamałam prawą nogę. Ból lokalizuje się nad rzepką. Doznaję uczucia przypierania rzepki do stawu. Sprawdzam co jakiś czas ruchomość rzepki w luźnym staniu. Wtedy kiedy boli rzepka jest mniej ruchoma. Pomaga mi rozciąganie, ale tylko do czasu. Jestem po rocznej rehabilitacji kolana, która polegała na ćwiczeniach na głowę przyśrodkową mięśnia 4głowowego. Po roku musze powiedziec że tą głowę mam dosyć sporą. Pomaga mi w tym elektrostymulacja. Cwiczę aktualnie średnio po 1,5 godziny dziennie.
Jednak bóle są dalej obecne, zwłaszcza podczas siedzenia. Mam problem żeby nawet 2 godziny z przerwami usiedzieć.
Jestem młodą osobą, 27 lat, jeszcze sporo (mam nadzieję;) latek przede mną, a bez siedzenia ciężko...
Miałam robiony rezonans ledźwiowego kręgosłupa, ponieważ tuż przed bólem kolana pojawil się brak czucia skórnego uda.
Rezonans nie wykazał ucisku na nerw, ale wczesne zwyrodnienia w kręgosłupie i hiperlordozę. Gdzieś czytałam ze hiperlordoza może mieć znaczenie, jeśli chodzi o bol kolan. To prawda? Mój fizjoterapeuta rozkłada ręce, nie wie już co robic dalej. Ja czuję że dolegliwości bólowe zaczynają się tak jakby od pachwiny, od okolic kolca biodrowego, kiedy naciskam to mnie tam boli. Dopiero później pojawia się ból nad rzepką, piekący ból. Od jakiegoś czasu przeskakuje mi również w biodrze.
Co byś mi zasugerował? Fizjoterapeuta się troszkę zajmował kręgosłupem, ale mam wrazenie ze to za mało.
Mozesz polecić kogoś w Poznaniu? Kogoś kto by mnie spojrzał na mój przypadek bardziej holistycznie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL