forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 22:28

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Osteotomię guzowatości kości piszczelowej wg. Fulkersona
PostNapisane: 18 lut 2013, o 16:14 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2012, o 21:18
Posty: 45
Typ użytkownika: Profesjonalista
Inne informacje: e-mail: lukgr@esculap.pl
Witam wszystkich kolanowców. W ostatnim czasie coraz bardziej popularny jest zabieg wg Fulkersona. Chciałem trochę wyjaśnić i uprzedzić że po tym zabiegu będzie potrzebna korekcja w drugą stronę. Osteotomia z definicji to działanie polegające na przecięciu kości. Może ono mieć na celu poprawę kształtu kości, jej skrócenie lub wydłużenie poprawę mechaniki znajdującego się w pobliżu stawu lub korekcję osi kończyny. Należy jednak pamiętać że staw tak funkcjonuje jak sąsiednie stawy. Jeśli zmienimy oś w stawie kolanowym sławny kąt Q musielibyśmy skorygować biodro oraz stopę. Tak się jednak nie dzieje. Rehabilitacja jest długa i po około 4-5 lat problemy nawracają. Czy warto? Jeśli chodzi o wskazania to chondromalacja III lub IV stopień to nie wskazanie. Chrząstka niszczy się ponieważ mechanika ciała wywołuje takie przeciążenia że się niszczy. Jeśli ciało nie zmieni swojego ustawienia w przestrzeni ani funkcjonowania nie pozbędziemy się problemu. Tak samo dzieje się z zwichnięciem rzepki. Chciałbym uczulić że wasze stawy są dostosowane do dużego wysiłku natomiast pewne asymetrie w obciążaniu powodują że się niszczą. Pamiętajcie leczcie się zachowawczo a zoperować zawsze zdążycie. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Osteotomię guzowatości kości piszczelowej wg. Fulkersona
PostNapisane: 19 lut 2013, o 12:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
To jest ciekawe zagadnienie. Ja sama miałam proponowaną osteotomię przez kilku lekarzy, podczas gdy inni bardzo stanowczo twierdzili, że się do niej nie kwalifikuję (chondromalacja, boczne przyparcie rzepki, rzepka b. stabilna).

Dobre zidentyfikowanie wskazań jest tutaj na pewno kluczem, a takie jak moje na pewno nie są uważane za standardowe i oczywiste.

Jeden z lekarzy zwrócił też uwagę, że zabieg osteotomii utrudnia potem wszczepienie endoprotezy, z czym ja bardzo poważnie muszę się liczyć. O tym nikt, z tych co zabieg proponowali nie wspomniał...

Również masz rację, że istotne są rezultaty po wielu latach, a o tych my pacjenci niewiele wiemy. Lekarze również niestety nie śledzą losów swoich pacjentów (jak zresztą mieliby to robić?). Prawda jest taka, że decydując się na zabieg mimo najlepszych starań często nie jesteśmy w stanie wziąć pod uwagę wszystkich możliwych czynników, ani przewidzieć konsekwencji. W przypadku leczenia problemów wrzucanych do worka zwanego chondromalacją szczególnie, bo nie ma na nią prostego lekarstwa.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Osteotomię guzowatości kości piszczelowej wg. Fulkersona
PostNapisane: 19 lut 2013, o 22:38 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2012, o 21:18
Posty: 45
Typ użytkownika: Profesjonalista
Inne informacje: e-mail: lukgr@esculap.pl
Chondromalacja, czyli niszczenie chrząstki będzie wśród populacji bo tak funkcjonujemy. Dlatego trzeba poprowadzić tak terapię i ćwiczenia żeby kolano doprowadzić do jak najlepszej kondycji. A to niestety nie jest łatwe a część specjalistów traktuje pacjentów schematycznie i dlatego ląduje potem na stole operacyjnym. Chondromalacje da się wyprowadzić tylko potrzebni są do tego terapeuci szaleńczy oraz nowocześni.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL