forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 18:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dieta i medycyna alternatywna?
PostNapisane: 5 sty 2015, o 23:26 
Offline

Dołączył(a): 23 kwi 2013, o 21:07
Posty: 54
Lokalizacja: Kraków
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Kolano lewe: Nawracające bóle i podrażnianie ciała Hoffa w stawie rzepkowo-udowym, o nieznanej bliżej przyczynie, chondromalacja I-II, zanik VMO i trudności z odbudową. Kolano prawe: pobolewa, ale według badań całkiem zdrowe, ostatnio zniknęła nawet chondromalacja...
Próba zdiagnozowania i leczenia utknęła w martwym punkcie. Walka nadal trwa...
Zakładam wątek z ciekawości, by zapytać o wasze doświadczenia, ale i opowiedzieć o własnych. Próbowaliście jakichś szerzej zakrojonych metod alternatywnej medycyny? Ja podchodziłam do tego bardzo sceptycznie, ale analizując historię moich zmagań z kolanami wychodzi na to, że najbardziej pomogła mi właśnie dieta... Mój problem trwa od kwietnia 2013 i pokrótce opisany jest tutaj: viewtopic.php?f=47&t=1012 W skrócie: sprawa tajemnicza, główny problem w tkankach miękkich (ciało Hoffa), przyczyny bliżej nieznane. Przez prawie półtora roku nie pomagało NIC. Ani rehabilitacja (bo ból nie pozwalał ćwiczyć), żadne też masaże, zabiegi osteopatyczne, zabiegi fizyko, leki, suplementy, ćmoje-boje. Wszyscy specjaliści, do których się udawałam, byli bezradni. A dolegliwości coraz bardziej wyłączały mnie z normalnego życia. Bo to nie to, że nie mogłam biegać czy uprawiać sportów. Nie byłam w stanie stać dłużej niż 5 minut i chodzić dłużej, niż na krótkie dystanse. Koszmarem były dłuższe zakupy. Poznałam smak niepełnosprawności. W wakacje wdrożyłam dietę warzywno - owocową dr Dąbrowskiej (to rodzaj pół-głodówki oczyszczającej i leczniczej). Przymierzałam się do niej już wcześniej, ale nie starczyło wytrwałości. Uznałam, że jest to coś, co przynajmniej nie zaszkodzi. W tracie diety nie było zmian (dlatego zakończyłam ją po 3 tygodniach, a nie, jak planowałam, po sześciu), ale tydzień po jej zakończeniu nastąpiła istotna zmiana jakościowa... No i cóż, od września bywa różnie, ale codzienność stała się znośna. Rehabilitacja idzie lepiej. Ostatnio udało mi się przejść kilka kilometrów po górach - do niedawna nie do pomyślenia. Po powrocie bolało, ale bez tragedii. Odwołam na razie zaplanowaną już artroskopię. Planuję powtórzyć dietę, pociągnąć ją tym razem dłużej. Dodam, że na co dzień także bardzo uważam na to, co jem.
Nie wiem, może zadziałało coś innego, ale nie wydaje mi się. Fakt, przy okazji schudłam parę kilo co odciążyło stawy, ale i wcześniej nie byłam otyła.
Wydaje mi się jednak (a i lekarz w rozmowie ze mną przyznał, że to "ciekawy kierunek"), że w przypadku, gdy problemy ze stawami są takie właśnie dziwne, tajemnicze, dotyczące tkanek miękkich, struktur maziowych itp., gdy nie ma ewidentnie "mechanicznej" przyczyny dolegliwości, wówczas warto rozważyć taką opcję zadziałania na organizm "od wewnątrz". Ryzyka w tym raczej nie ma, a jest faktem, że np. dieta potrafi bardzo pomóc w problemach np. reumatycznych. Ja reumatyzmu nie mam (w każdym razie trzech lekarzy wykluczyło a i wszystkie badania ujemne), ale nietypowe zachowanie się tkanek miękkich u mnie było podobnie niewyjaśnione.
Nie jestem jeszcze wyleczona, ale mam nadzieję, że znajduję się już na drodze do wyleczenia.
Na koniec przydługiego postu zaś chciałąm jeszcze dodać, że - paradoksalnie i mimo bólu - moja choroba była, jest, na swój sposób ważnym (może nawet cennym?) doświadczeniem. Nikt nie umiał mi pomóc, musiałam więc sama stać się ekspertem od swojego ciała. W jakiś sposób poznać je na nowo. Ta podróż nadal trwa.
Pozdrawiam noworocznie wszystkich kolanowców, życząc wielu sukcesów w leczeniu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dieta i medycyna alternatywna?
PostNapisane: 11 lut 2015, o 13:40 
Offline

Dołączył(a): 20 lis 2014, o 10:55
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Były kolarz (mam nadzieje że tymczasowo), po wypadku, problem z lewym kolanem.
Ależ dieta jest bardzo ważna w odbudowie chrząstek i właściwym działaniu stawów. Także nie w każdym przypadku pomoże, ale czasem może pomóc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dieta i medycyna alternatywna?
PostNapisane: 17 lis 2016, o 20:16 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2016, o 20:15
Posty: 5
Typ użytkownika: Sympatyk
lesław napisał(a):
Ależ dieta jest bardzo ważna w odbudowie chrząstek i właściwym działaniu stawów.

masz rację :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL