forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:15

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy jestem dobrze rozciągnięty?
PostNapisane: 6 lip 2009, o 11:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Rozciąganie jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji (oczywiście pod warunkiem, że nie mamy problemów z nadruchomością stawów i nadmiernym rozciągnięciem). Przykurczone mięśnie upośledzają prawidłową pracę stawu, wprowadzając niepotrzebne obciążenia.
Nie wiem, jak Wy, ale ja długo nie mogłam się do niego przekonać. Teoria, teorią, a regularnie wykonywanie tych nudnych, statycznych ćwiczeń przez długi czas przerastało moje możliwości :-). Dopiero teraz, gdy moja noga wreszcie zaczęła się swobodnie zginać i prostować, widzę jaki to był błąd.

Terapeuci coś tam nam sprawdzają i nie zawsze tłumaczą, co. Tymczasem wiedza, jak daleko jesteśmy od normy rozciągnięcia danego mięśnia i do czego dążymy, bardzo poprawia motywację do ćwiczeń :-). Podaję więc normy rozciągnięcia dla poszczególnych mięśni:
  • mięsień czworogłowy: stań jak na zdjęciu, zwróć uwagę, że zgięta noga jest wyprostowana w biodrze (udo równolegle do uda nogi stojącej). Powinieneś bez większego oporu (nie na siłę) dotknąć piętą pośladka. Podobny test możesz zrobić też leżąc na brzuchu, druga osoba może pomóc w zginaniu nogi.
  • tylna strona uda (mięsień dwugłowy, półbłoniasty, półścięgnisty): połóż się na plecach, nogi proste; unieś jedną nogę (cały czas wyprostowaną w stawie kolanowym), jak możesz najwyżej. Norma to kąt 90 stopni między uniesioną nogą a podłożem. Dobrze jest skorzystać z pomocy drugiej osoby, która będzie delikatnie podnosić Twoją swobodnie puszczoną nogę.
  • przywodziciele uda: połóż się na plecach lub usiądź, nogi proste. Rozsuń nogi jak najdalej możesz (delikatnie i bez bólu), kąt pomiędzy każdą z nóg i osią ciała powinien wynosić co najmniej 45 stopni.
  • mięśnie łydki (brzuchaty i płaszczkowaty), w artykule Techniki rozciągania praktyka, możemy przeczytać:
    "Normą elastyczności tych mięśni jest możliwość uzyskania kąta 45 stopni bez uczucia rozciągania pomiędzy płaszczyzną podłoża a osią podudzia. Przy rozciąganiu m. płaszczkowatego norma to także uczucie blokowania „kostnego” na górnej (grzbietowej) części stawu skokowego. Świadczy to nachodzeniu na siebie szyjki k. skokowej i krawędzi przedniej powierzchni stawowej kości piszczelowej."
    Chodzi przy tym o klasyczną pozycję do rozciągania łydki, opisaną również w tym artykule.
    • Innym sposobem na ocenę rozciągnięcia łydki jest "test kucania" (dla tych co mogą jeszcze kucnąć, oczywiście ;-)). Należy spróbować dokonać pełnego przysiadu bez odrywania pięt od podłoża. Jeśli utrzymujemy bez trudu tę pozycję, jest OK. Jeśli tracimy równowagę, przewracamy się do przodu, trzeba porozciągać łydkę.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL