forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 20:05

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nowa metoda? (taping nieelastyczny)
PostNapisane: 2 wrz 2010, o 23:17 
Offline

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 22:50
Posty: 91
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Witam Was po dlugiej przerwie!

Jako, ze ostatnio dalam swojemu kolanu do wiwatu (praca za barem do przyjaznych kolanom nie nalezy) udalam sie do zaprzyjaznionego ortopedy. Ku mojemu zaskoczeniu oznajmil mi, ze poznal nowa metode walki z chondromalacja i sam byl zdziwiony skutecznoscia (a probowal rowniez na sobie). Jest to taping tasma nieelastyczna, zarowno w jego jak i w moim przypadku chodzilo o chondro rzepki bo na tym polegal kurs na ktory doktor sie wybral. Owa tasma ma na celu ustawienie rzepki we wlasciwy sposb, w zaleznosci od tego czy jest ona tylko przesunieta czy przechylona w ktoras ze stron. Po zalozeniu ma sie wrazenie jakby kolano bylo w ortezie, w sensie jest ono zaskakujaco 'pewne' i co ciekawe nie boli np przy chodzeniu po schodach, ktore zawsze sprawialo wieksze lub mniejsze problemy. Nie jestem w stanie Wam powiedziec jak kleic kolano, ale wiem, ze tasme mozna kupic na stronie:
http://www.fizjokursysklep.pl/
Jak powiedzial ow doktor przez pierwsze 2 tygodnie powinno sie tapy nosic praktycznie bez przerwy, wykonujac przy tym zalecone cwiczenia, tyle razy dziennie ile sie da rade (mowil, ze najlepiej co 1-2 godz), mi pokazal 3 cwiczenia, po 20 powtorzen za kazdym razem. Pozniej ma sie zaklejac kolano, robic pare dni przerwy i znowu zaklejac, cwiczac przy tym juz nieco rzadziej lecz nadal systematycznie. W nastepnym etapie kolano zakleja sie tylko kiedy planujemy jakis wiekszy wysilek, cwiczenie oczywiscie nadal wskazane.
Zamierzam sprobowac, w koncu dlaczego by nie?

Pozdrawiam kolanowiczow ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa metoda?
PostNapisane: 6 wrz 2010, o 10:42 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Myślę, że podobny efekt przynosi tapowanie miękkimi taśmami ;) One podobnie ustawiają rzepkę we właściwym torze ruchu. O 'twardych" tapach słyszałam tyle, że czasem u niektórych powoduje niedokrwienie... No, ale spróbować można.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa metoda?
PostNapisane: 11 wrz 2010, o 17:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Hej aneeke

Daj znać, jak zadziałało :-). Powodzenia! Miękkie tejpy chyba nie do końca a w każdym razie nie zawsze zmieniają położenie samej rzepki tylko tkanek miękkich (skóra, powięź itp.) - przeprowadzano takie pomiary. W związku z tym zasada ich działania jest nie do końca jasna. W każdym razie tyle czytałam - nie żebym czuła się autorytetem.

O tych twardych słyszę pierwszy raz. Na pewno skuteczność całej metody opiera się na prawidłowej ocenie ustawienia rzepki - u mnie, jak widzę, nastręcza to duuuużo trudności. Może dlatego dotychczasowe próby tejpingu były nieskuteczne.

Pozdrówka,

Ewa

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa metoda? (taping nieelastyczny)
PostNapisane: 11 wrz 2010, o 19:04 
Offline

Dołączył(a): 21 sie 2009, o 12:17
Posty: 63
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Miałam tapowane kolana zarówno tapami miękkimi jak i sztywnymi i szczerze powiedziawszy nie widziałam różnicy, rzepka podwichała się tak samo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa metoda? (taping nieelastyczny)
PostNapisane: 13 paź 2010, o 16:22 
Offline

Dołączył(a): 17 gru 2009, o 13:27
Posty: 23
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
No i jak Aneeke, stosujesz ten taping?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL