forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 00:03

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rehabilitacja po rekonstrukcji WKP (ACL)
PostNapisane: 1 mar 2012, o 10:42 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Literatura:
(znalezione w ogólnodostępnej sieci, nie są wykorzystywane w celach zarobkowych, mam nadzieje, że nie naruszają czyjś praw autorskich, jeżeli autor nie wyraża zgody na udostępnianie proszę o informacje)
1. Acta Clinica (http://zatoka.icm.edu.pl/acclin ): Artur Pasierbinski, Aneta Jarzabek „Rehabilitacja po rekonstrukcji WKP”
2. Physiotherapy & Medicine (http://www.pandm.org ): „Fizjoterapia po uszkodzeniu WKP” (http://www.fizjoterapeutom.pl/file.php?id=151 )
3. Forum rehabilitacja.pl : NimfaBlotna&so-cool „Rehabilitacja po ACL”
4. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL 1-3.pdf (źródło nieznane)
5. Rehabilitacja po rekonstrukcji WKP - Emilia Kurowska


www.ortopedia.fizjopedia.pl - WIĘZADŁO KRZYŻOWE PRZEDNIE (ACL) - REHABILITACJA
Ważne:
Żaden poradnik, ani sprzęt do ćwiczeń, nie zastąpi współpracy z drugim człowiekiem, mam tu na myśli oczywiście dobrego fizjoterapeutę.

Wstęp:
Chciałbym podzielić się informacjami zdobytymi w szeroko pojętej sieci, od ortopedów i fizjoterapeutów, z własnych doświadczeń i przemyśleń. Nie wszystko musi być poprawne. Jeżeli ktoś zauważy jakieś błędy lub braki proszę o informacje, a postaram się zaktualizować. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, co dla jednego jest dobre, nie musi być dobre dla kogoś innego. Stopień kontuzji, ogólna budowa ciała, przygotowanie mentalne, systematyczność, dieta, alkohol, papierosy, mocna kawa - wszystko może mieć wpływ na naszą rehabilitacje.

Zapobieganie:
Wiadomo, że Polak mądry po szkodzie, ale może się komuś przydać, choćby uniknąć kolejnej rekonstrukcji. Parę znanych i nieprzestrzeganych mądrości życiowych:
A. Życie codzienne, dbanie o zdrowie (do 108 strony):
1. Systematyczny ruch: basen, jazda na rowerze, chodzenie. Podobno nawet 30 min ćwiczenia dziennie umożliwia utrzymanie prawidłowej budowy ciała, oczywiście ćwiczenia ogólno rozwojowe, a nie rozwijające jedną partie mięśni., np. ćwiczenia z piłką http://www.youtube.com/user/ridgelinefitness/videos
Podobno 10000 kroków dziennie może zmienić nasze życie.
http://homedicspolska.blogspot.com/2011 ... inach.html
http://jak-biegac.pl/10-000-krokow-dziennie
http://ec.europa.eu/sport/documents/pa_ ... aft_pl.pdf
2. Ćwiczenie czucia głębokiego, propriocepcji, ćwiczenia sensomotoryczne: ćwiczenia na miękkim podłożu, z zamkniętymi oczami, ze zmianą środka ciężkości, itd.
3. Utrzymanie poprawnej wagi (najlepiej 25 BMI).
4. Dbamy o prawidłową postawę ciała(wikipedia.org/wiki/Prawidłowa_postawa_ciała) i ergonomię pracy.
5. Poprawne odżywianie – nie chodzi o diety cud. Ogranicz ilość na rzecz jakości. Porzucić fastfoody, cole, energizery i inne chemie, na rzecz warzyw i owoców.
6. Palenie i nadmierny alkohol – szczególnie źle wpływają na rehabilitacje: zmniejszenie stanu zapalnego, regeneracje i odbudowe.
7. Sen 6-8h – wpływa pozytywnie na regeneracje organizmu, obniża ciśnienie, zmniejsza wpływ na stres.
8. „Olać” stres.
9. Dbanie o zdrowie tzn. nie lekceważenie głupich przeziębień, stanów zapalnych, dentysty, badań okresowych, ciśnienia, cholesterolu itd.

B. Intensywna aktywność fizyczna wymaga:
1. Regularnego treningu zgodnego ze specyfiką naszej aktywności, np. piłka nożna: ćwiczenia wpływające na balans mięśniowy nóg, brzucha i pleców, ćwiczenia propriocepcji.
http://www.youtube.com/user/djairgarcia/videos
np. siatkówka: Strategia zapobiegania urazom w siatkówce – Ryszard Biernat
2. Ćwiczenia pylometryczne
3. Rozgrzewka przed każdym wysiłkiem fizycznym, około 30 min (minimum 15-20 min.)
4. Rozciąganie po rozgrzewce (nie rozciągamy się przed ćwiczeniami siłowymi, tylko po).
5. Rozciąganie i „schładzanie” po wysiłku.
Jak się rozciągać?

Kontuzja: (uszkodzenie lub skręcenia stawu)
1. W początkowej fazie należy zastosować tzw. „PRICE” (Protection Rest Ice Compression Elevation)
2. Odzyskanie prawidłowego pracy stawu, chodu (z ang. motion – ruch).
3. Następnie wzmocnienie mięśni okólnych stawu po kontuzji w celu uniknięcia ponownej kontuzji lub przed operacją, ćwiczenia propriocepcji.

Rehabilitacja przedoperacyjna przy rekonstrukcji ACL:
Nie wykonujemy ćwiczeń, które wywołują ból lub obrzęk. Pilnujemy poprawnej pracy stawu: zachowana linia biodro-kolano-palce. Nie koślawimy. Kolano nie może wychodzić poza palce np. przy przysiadach. Unikamy przeciążania kolana – ciężar 50-60%.
1. Basen (żabka odpada).
2. Rower (małe obciążenia a dłużej lub interwałowo).
3. Ćwiczenia propriocepcji.
4. Ćwiczenia izometryczne z kokontrakcją np. leżąc na plecach napinamy mięsień czworogłowy i dociskamy wyprostowaną nogę do podłoża napinając tym samym miesień dwugłowy
5. Ćwiczenia siłowe (obciążenie 50-60%):
- ćwiczenia z taśmami: (odwodzenia, przywodzenie, przód, tył) noga wyprostowana, palce na siebie
- „Ćwiczenia Kledzikowe” autor Lech Kledzik
- wspinanie na palcach

Przygotowanie do operacji:
1. Powolna i systematyczna redukcja masy ciała, żeby nie wywołać osłabienia organizmu, można pokusić się o kontakt z dietetykiem.
2. Likwidacja źródeł mogących wywołać stan zapalny lub wpłynąć na osłabienie organizmu: doleczenie przeziębień, wizyta u dentysty, laryngologa, rzucenie palenia, nadmiernego picia, i imprezowania do rana.
3. Szczepimy się na WZW.
4. Szukamy dobrego fizjoterapeuty (zakładając, że ortopeda już jest).
5. Kupujemy kule do chodzenia (2 szt.) dostosowane do wagi i wzrostu.
6. Kupujemy opatrunki, polecam Cosmopor E (różne wymiary w zależności od rodzaju przeszczepu) i płyn do odkażania ran np. Octenisept.
7. W dniu operacji golimy nogę, lepiej samemu w domu niż w szpitalu po kimś tą samą maszynka.
8. W dniu zabiegu jesteśmy na czczo ze względu na znieczulenie.
9. Dowiedzieć się, co jest potrzebne do szpitala, bo tutaj może się okazać, że np. nie mamy czym jeść lub pić.
10. Ubezpieczenie, badania (MRI, morfologia, czas krzepnięcia), skierowanie od lekarza rodzinnego.
11. Tankujemy samochód :)

Po operacji – uwagi ogólne:
- duży ból powinien ustąpić po 2-4 dniach,
- obrzęk może się utrzymywać dość długo, punkcja nie jest wskazana, jeżeli nie jest konieczna
- należy zwrócić uwagę czy nie utrzymuje się gorączka (>38 stopni) może ona świadczyć o wdaniu się zakażenia np. bakteriami gronkowca.

Sprzęt przydatny do rehabilitacji:
- dysk korekcyjny (poduszka sensomotoryczną, beret) – 2 szt. – około 40-50 zł/szt.
- piłka rehabilitacyjna – mniejsza – 55 – 65 cm - 1 szt. – 50 – 60 zł
- piłka rehabilitacyjna – większa - 75 – 85 cm - 1 szt. - 70 – 90 zł
- taśmy około 2,5 - 3 m - około – 40 – 60 zł - w zależności od siły mięśniowej mocna (czarna) lub średnia (zielona)
- inne: pół jeże (3- 5 szt.), deskorolka, rower stacjonarny, materac/karimata, wałek, żele do zimnych okładów (cold-pack), bosu – trener równowagi, batuta - trampolina

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL:
- nie będę wszystkiego rozpisywał, bo w podanej literaturze jest dużo informacji. Uważam, że najfajniej rozpisany jest program rehabilitacji w poz. 1. Acta clinica: „Rehabilitacja po rekonstrukcji WKP” Artur Pasierbinski, Aneta Jarzabek.
Chce tylko zwrócić na niektóre rzeczy uwagę, opisać bardziej szczegółowo niektóre ćwiczenia.
Między każdym ćwiczeniem robimy przerwę w początkowej fazie dłuższą np. trwającą tyle, co samo ćwiczenie, czyli. 10 sek. napięcia i 10 sek. odpoczynku, stopniowo można zwiększać czas ćwiczenia i zmniejszyć czas odpoczynku (np. 15/5, lub 20/10), między seriami dłuższy odpoczynek 30-60 sek. Robimy zwyczajowo 3 serie, na początku po 10 powtórzeń, później np. po 15 w zależności od ćwiczenia i odczucia, tzn. nie do granic możliwości.
Nie wykonujemy ćwiczeń, które powodują ból podczas ich wykonywania! Znaczy, że albo za wcześnie na dane ćwiczenie albo wykonujemy je niepoprawnie.

1 dzień – należy zwrócić uwagę żeby chłodzić kolano od razu po operacji, ćwiczymy jak tylko odzyskamy czucie w nogach, pamiętajmy, że będziemy na środkach przeciwbólowych, więc nie można przesadzać.
- pompowanie stopą, czyli wyprost stopy - palce na siebie – spokojnie i płynnymi ruchami, wpływa pozytywnie na zmniejszenie obrzęku, powoduje, iż więcej krwi, limfy wydostaje się do drenu.
- napinanie izometryczne mięśni czworogłowego z kokontrakcja mięśnia dwugłowego oraz napinanie pośladków, łydki, - przytrzymujemy 5 – 10 sek w 3 seriach x10 – stopa prostopadle do łóżka, żeby nie skręcać nogi. Noga po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (WKP) ma tendencje do koślawienia, nadmiernej rotacji wewnętrznej uda i zewnętrznej podudzia.
- wkładamy coś miękkiego (np. złożony koc w kostkę) między stopę a szczyt ramy łóżka i delikatnie wciskamy prostując nogę, przytrzymać parę sekund 5-10 – 3x10 – zachować liniowość biodro-kolano-stopa, żeby siła była rozłożona równomiernie na cała płaszczyznę kolana.
- wyprostowana noga, stopa na siebie (palce do siebie), próba podniesienia nogi do góry, nie podnosimy, przytrzymujemy z napiętymi mięśniami 5-10 sek., tak jak byśmy chcieli podnieść nogę, trzymając w jak największym wyproście – 3x10
- odpoczynek po całym cyklu ćwiczeń około 30-60 min. w tym czasie chłodzimy kolano i robimy elewacje nogi (noga w lekkim zgięciu, stopa wyżej niż kolano, kolano wyżej niż biodro);

2 dzień
- Ćwiczenia jak dzień 1. Dodatkowo dojdzie wstawanie z łóżka. Należy pamiętać żeby przy zdejmowaniu nogi z łóżka asekurować ją zdrową nogą tzn. podłożyć zdrową nogę pod łydkę chorej i unosić obie nogi razem. Dochodzimy do siadu, w którym odpoczywamy. Jeżeli kręci się w głowie na wstawanie jest za wcześnie.
- Chodzenie o kulach (zawsze o 2 kulach) – w niewielkich ilościach, z długimi przerwami, pamiętamy żeby stawiać nogę na ziemi delikatnie obciążając. Krew spływa do stopy, więc ważny jest odpoczynek i elewacja nogi. Jeżeli zbyt dużo chodzimy krew spływa do stopy powodując, że krwiak rozlewa się na podudzie, od kolana aż na stopie. Często powodując obrzęk i ból wokół kostki. Lepiej jak krwiak rozlewa się na tylną stronę uda i pośladki. Można wykonywać delikatny masaż limfatyczny w celu pobudzenia ruchu limfy.

3, 4 dzień – prawdopodobnie wypis do domu (jeżeli nie ma komplikacji). Wiadomo, że w szpitalu leżymy i śpimy na wznak. Ważne, żeby w domu też spać na wznak z wyprostowaną nogą. Jest to o tyle korzystne, że oprócz zmniejszenia ryzyka skręcania nogi podczas snu mamy jeszcze działanie na przeprost, który często jest jednym z większych problemów, jeżeli jest przeoczony w początkowej fazie rehabilitacji. Jeżeli w drodze do domu lub w domu mamy schody to musimy wcześniej nauczyć się chodzenia po schodach.
- Jak najszybciej należy zacząć fizykoterapie zmniejszającą obrzęk i stan zapalny oraz prądy na pobudzenie mięśnia czworogłowego. Stosujemy zastrzyki przeciwzakrzepowe (przepisane przy wypisie ze szpitala).
Zakładam występowanie jeszcze bólu, więc ćwiczenia mogą pozostać takie same. Ważne żeby jak najszybciej pozbyć się bólu i obrzęku. Nie zapominamy o chłodzeniu i elewacji.

4-14 dzień
– chłodzenie, fizykoterapia, praca nad wyprostem, delikatna mobilizacja rzepki, żeby nie tworzyły się zrosty, szczególnie, jeżeli przeszczep był z więzadła rzepki, ćwiczenia izometryczne (6 ćwiczeń: 2 z wałkiem i 4 z piłką „szwedzką” około 55 cm lub 65 cm) – ćwiczenia te robimy za każdym razem rozpoczynając rehabilitacje
1. leżenie na wznak, wałek pod nogą, powyżej kolana (nie pod kolanem!), palce na siebie, stopa prostopadle do podłoża, prostujemy nogę (jeżeli na początku nie mamy siły wyprostować nogi lub powoduje to ból, pozostawiamy nogę w zgięciu), noga w jednej linii biodro-kolano-palce – wciskamy wałek w podłoże, nie z całej siły, ważne żeby pobudzić mięśnie do pracy – 10-15 min, 10 sek nacisk, 10 sek odpoczynek, dalej można zwiększać proporcje nacisku do odpoczynku 15/10 lub 20/10
2. leżenie na wznak, wałek między nogami powyżej kolan, nogi wyprostowane, palce na siebie, i ściskamy wałek. Można to ćwiczenie wykonywać leżąc na zdrowym boku. Czas: 10-15 min. 10/10->15/10->20/10.
3. leżenie na wznak, piłka 55cm opieramy o ścianę, kładziemy całą stopę na środku piłki, noga w lekkim zgięciu około 30 stopni, delikatnie wciskamy stopę w piłkę, druga noga w lekkim zgięciu, kolana na podobnej wysokości żeby nie skręcać biodra. Pamiętamy o linii biodro-kolano-stopa. Czas: 10 min, 10/10, później 15/10.
4. leżenie na wznak, piłka 55cm opieramy o ścianę, noga wyprostowana na ziemi, pięta na ziemi wsunięta delikatnie pod piłkę, palce oparte o piłkę, lekko wciskamy palce w piłkę, pamiętając o tym żeby noga była w możliwie największym wyproście i pięta nie podnosiła się do góry. Czas: 10 min, 10/10, później 15/10.
5. Ćwiczenie jak 3 ale opieramy samą piętę na środku piłki, palce na siebie i wciskamy samą piętę. Uważamy żeby nie prostować nogi i żeby piłka nie uciekała.
6. leżenie na wznak, kładziemy nogi na piłce w zgięciu około 45 stopni, piłka trochę poniżej łydek, rozstaw nóg na szerokość bioder, stopy równolegle do siebie (prostopadle do podłoża), wciskamy lekko podudzia w piłkę równolegle do podłoża, nie przyciągamy do siebie, siła ma być skierowana w dół prostopadle do podłoża. Czas: 10 min, 10/10, później 15/10.

14 dzień – kluczowy, bo powinny zostać zdjęte szwy np. przez pielęgniarkę środowiskową w naszej przychodni. Do tego czasu + jeszcze jakieś 2-3 dni chodzimy o kulach żeby uniknąć ryzyka otwarcia ran. Nie chodzimy o jednej kuli, gdyż powoduje to zły nawyk w pracy stawu biodrowego i niepoprawnego chodu. Oczywiście możemy chodzić o kulach dłużej, jeżeli nie jesteśmy gotowi do ich odrzucenia. Albo, jeżeli warunki na to nie pozwalają np. dużo śniegu i ryzyko skręcenia nogi.

2 – 6 tyg. – od momentu, kiedy możemy spokojnie stanąć na chorej nodze, rany są wygojone można zacząć wprowadzać ćwiczenia na stojąco – na początku ćwiczymy stojąc przy ścianie lub drabinkach żeby w razie utraty równowagi przytrzymać się. Pilnujemy żeby zachować prawidłową postawę: wyprostowaną, napięte mięsnie brzuch, dłonie można oprzeć na biodrach żeby nimi nie wymachiwać.
7. ćwiczenie z dyskiem korekcyjny, stajemy obiema nogami, kolana w lekkim zgięciu, przenosimy obciążenie z jedne nogi na drugą nie odrywając stóp od dysku, płynne, spokojne ruchy. Czas: 2x5min.
8. ćwiczenie z dyskiem korekcyjny, stajemy obiema nogami, kolana w lekkim zgięciu, przenosimy obciążenie z pięt na palce, Czas: 2x5min.
9. stajemy przodem przy drabinkach, przytrzymujemy rękami na wysokości bioder, podnosimy pięty, nie przenosimy zbytnio ciężaru na same palce, ćwiczymy łydki, 2x5min, 10 /5.
10. ćwiczenie z taśmą: przywodzenie, odwodzenie, przód, tył (każde 3x15, zmniejszamy/zwiększamy naciąg taśmy w zależności od naszych możliwości), ćwiczenia wykonujemy płynnie i bardzo powoli. W pozycji siedzącej oparci za plecami na łokciach lub dłoniach, montujemy taśmę do czegoś jakieś 10-20 cm nad ziemią i drugi koniec nad kolanem. Siadamy tak żeby taśma naciągnięta tworzyła z nogą kąt prosty, noga zawsze wyprostowana i palce na siebie, noga nieskręcona. Przywodzenie tzn. chora noga od strony mocowania taśmy, druga noga w lekkim zgięciu oparta stopa na podłodze, odchylamy nogę na zewnątrz (jakieś 30 stopni) i przyciągamy do środka do centralnej linii ciała, taśma powinna być w ciągłym napięciu, noga pracuje równolegle do podłoża, stopa prostopadle. Odwodzenie, podobnie tylko siadamy zdrowym bokiem do mocowania taśmy, druga noga zgięta, taśma przechodzi pod jej udem, odwodzenie od linii centralnej do zewnątrz około 30 stopni. W przód, kładziemy się na zdrowym boku, tyłem do mocowania taśmy, podpieramy się na łokciu, odchylamy nogę przód/tył o jakieś +/- 20 stopi, noga i stopa równolegle do podłoża. W tył, analogicznie, tylko leżymy przodem do mocowania taśmy. Warto pamiętać o wciągniętym brzuchu i napiętych mięśniach, utrzymaniu pozycji żeby nie pracować całym ciałem tylko samą nogą.

Ważne żeby w tym etapie doprowadzić do przeprostu takiego jak nogi zdrowej, żeby nie zrobił się tzw. przykurcz. Zgięcie naturalnie powinno nam dojść do około 90 stopni, może więcej. Jeżeli jest problem ze zgięciem 90 stopni to dodatkowo je ćwiczymy np. ślizgając stopą po podłożu i delikatnie przyciągając nogę do pośladków, z przytrzymaniem pozycji na granicy bólu. Większe zgięcie na tym etapie nie jest wymagane wiec na siłę go nie ćwiczymy.


6-12 tyg. – powiększamy zgięcie, dołączamy rower na wysokim siodełku i ćwiczenia w basenie(nie pływanie).
Inne ćwiczenia: dołączamy w zależności od gotowości naszej nogi.
11. Siadamy na piłce (większej, około 85 cm), żeby kąt zgięcia nogi był jakieś 80 stopni, i nie na środku, lekko do przodu, żeby uda nie leżały na piłce, siedzimy samymi pośladkami, stopy na szerokość bioder, równolegle do siebie, napinamy mięśnie wokół stawu biodrowego (brzucha, pośladków, pleców) i unosimy jedną stopę delikatnie do góry jakiś 1 cm nad ziemie i trzymamy 8-10 sek. Ćwiczenie trudne technicznie, do ćwiczenia czucia głębokiego, należy zwrócić uwagę na to żeby się nie przechylać na boki, nie ściągać kolan do środka, zachować linie biodro-kolano-stopa. Jeżeli to opanujemy można prostować nogę w kolanie, można podłożyć dyski korekcyjne pod stopy. Czas:2x5 min, po 8-10 sek na każdą nogę.
12. Stawanie na dysku korekcyjnym jedną nogą z lekko ugiętym kolanem, druga noga podniesiona przed siebie w lekkim zgięciu. Utrzymywanie równowagi, wyprostowanego napiętego ciała szczególnie mięsni brzucha. Czas: 2x5min. W późniejszym etapie można wziąć piłkę i przenosić góra-dół, na boki, w celu utrudnienia poprzez zmianę środka ciężkości.
13. Wstawanie z siadu na piłce 85 cm (kąt powinien być koło 80 stopni) na tyle tylko żeby piłka cały czas była lekko przytrzymana (czyli ruch powinien się odbywać od około 80 do około 60 stopni), przytrzymujemy około 10 sek., pamiętamy o nie wysuwaniu kolan poza palce i o trzymaniu kolan w linii biodro-stopa. 2x5min, 10/5.
14. Opieramy się o piłkę (mniejszą) przy ścianie plecami nad pośladkami, z niepełnego wyprostu (tzn. kolana zawsze lekko zgięte), mini przysiady do około 45 stopni z przytrzymaniem w tej pozycji około 10 sek, pamiętamy o nie wysuwaniu kolan poza palce i o trzymaniu kolan w linii biodro-stopa, podudzie powinno być w miarę równolegle do ściany (prostopadle do podłoża). Czas: 2x5min, 10/5.
15. Chodzenie, a później bieganie po miękkim podłożu z taśmą gumową na wysokości klatki piersiowej przyczepionej do czegoś za nami. Postawa wyprostowana lekko pochylona do przodu. 2x5 min. Bieg przeplatamy marszem np. 3 min/2min/3min/2min.
16. Wchodzenie na stopień, step (15-20 cm), powoli z kontrolą prawidłowego ułożenia kolana (zachowana linia biordo-kolano –stopa oraz nie wysuwanie kolana poza zarys palców). Na początku wchodzimy chorą nogą, dostawiamy zdrową nogę i na zdrowej schodzimy. Później zamiennie tzn. lewa na stopień, prawa dostawiamy, lewa schodzimy, prawa na stopień, lewa dostawiamy, prawa schodzimy. 10 min. W późniejszym etapie można wchodzić na coś niestabilnego np. na bosu, na beret położony na podwyższeniu.

12-14 tyg. – w tym okresie można rozpocząć siłownie w zależności od naszego odczucia czy jesteśmy już na to gotowi lub wskazówek rehabilitanta. Po paru treningach na siłowni można rozpocząć pływanie kraulem i truchtanie w małych ilościach interwałowo na przemian z marszem.

14+ tyg – po jakimś czasie od rozpoczęcia ćwiczeń na siłowni można dokładać bardziej wymagające ćwiczenia typu wypady z przyklękiem. Bieganie ze zmianą kierunku. Trening plyometryczny. Przeskoki z nogi na nogę, niskie podskoki obunóż i dalej na jednej nodze w lekkim zgięciu na miękkim podłożu. Jazda na rowerze z normalnie ustawionym siodełkiem. Wszystko to zależy bardzo od indywidualnych postępów odbudowy mięśniowej i pracy stawu rzepkowo-udowego, czy dane ćwiczenie możemy wprowadzić już w 15 tyg. a może dopiero w 20 tyg. Słuchamy swojego ciała: ból i obrzęk nie jest naszym wrogiem jest naszym doradcą.

Około 6 miesiąca, po odbudowie masy mięśniowej (około 85% zdrowej nogi), uzyskaniu pewności siebie, poprawnej pracy SRU, braku bolesności, braku obrzęku itd. rozpoczynamy trening dostosowany do naszych potrzeb, dyscypliny sportowej, jazda na rowerze w terenie.
Należy pamiętać, że przebudowa/odbudowa w pełni funkcjonalnego więzadła może trwać nawet 2-3 lata. Stąd zbyt szybki powrót do pełnej aktywności sportowej nie jest wskazany, mimo iż może wydawać się, że jesteśmy na to gotowi.

Troszkę się rozpisałem, mam nadzieje, że komuś się przyda. Jeżeli będzie pozytywny odzew to możliwe, iż postaram się z czasem dorzucić jakieś rysunki i stworzyć z tego pdfa.

Powodzenie dla wszystkich i wytrwałości w rehabilitacji!

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja po rekonstrukcji WKP (ACL)
PostNapisane: 12 lut 2013, o 13:58 
Offline

Dołączył(a): 12 lut 2013, o 13:46
Posty: 2
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: kolano
WITAM SERDECZNIE . JESTEM REHABILITANTEM I PISZE PRACE NA TEMAT"REKONSTRUKCJI ACL". MAM PROBLEM ZE ZNALEZIENIEM PACJENTOW DO PREPROWADZENIA ANKIETY.ZNALAZLEM TO FORUM PRZYPADKOWO..MAM PROSBE DO WSZYSKICH , KTORZY CHCIELIBY MI POMOC.PODAJE LINKA DO ANKIETY. . ANKIET SA ANONIMOWE, Z GORY DZIEKUJE SŁUŻĘ POMOCĄ I POZDRAWIAM
LINK TO: http://www.ankietka.pl/ankieta/106480/r ... a-acl.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja po rekonstrukcji WKP (ACL)
PostNapisane: 12 lut 2013, o 14:32 
Offline

Dołączył(a): 15 paź 2012, o 17:21
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: ACL kolano prawe.
Rekonstrukcja ACL i usunięcie rogu tylnego ML.
Bardzo chętnie wypełnię ankietę. Rekonstrukcję miałem 5 października 2012.
Jedno ale..Proszę o poprawę ankiety, bo jako przyszłemu magistrowi, nie wypada już w pierwszym pytaniu mieć "takie byki" !
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja po rekonstrukcji WKP (ACL)
PostNapisane: 17 mar 2013, o 18:04 
Offline

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 19:01
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Bouli, dzięki wielkie za zebranie tych informacji.
Zaciekawił mnie też ten pdf "dbanie o zdrowie" (program optymalnego zdrowia), ale strona, na której był zamieszczony nie jest już dostępna. Masz możliwość zamieszczenia go tutaj ponownie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL