forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 17:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 13 sie 2009, o 20:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Lekkoatletyczko

ja dodam od siebie tylko to, że ten zakaz rowerowania mi pasuje, bo czytałam sporo, że problemy z napięciem bocznej części uda są bardzo częste wśród rowerzystów. A zanim przeczytałam, to sama zaczęłam coś takiego czuć na rowerze. No, ale przecież nie jest to zakaz dożywotni :-). Trzymam kciuki, abyś szybko się wyleczyła i mogła śmigać na rowerze, bo wygląda, że Tygrysek zna się na rzeczy... Jak Ci idą ćwiczenia Kledzika, trzaskasz :-)?

Troszkę tu ucichło ostatnio, ale to dlatego, że Arthas dopiął swego i będzie fuzja z jego forum (trochę się trzeba przygotować).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 14 sie 2009, o 07:15 
Offline

Dołączył(a): 2 sie 2009, o 20:52
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dobry;)
A więc "trzeskam" kledzika po każdym biegu, jednakże niepokoi mnie dziwny dzwięk jaki wydają moje kolana podczas wykonywania zgięc, przypominjący trzask. Mam nadzieje, ze to normalne.. Co wiecej zaczełam próbowac z basenem co doradziła mi moja dobra znajoma biegaczka... chyba bedzie dobrze;)
Jescze raz dziękuję za rady;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 15 sie 2009, o 18:23 
Offline

Dołączył(a): 21 cze 2009, o 18:07
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Trzaskanie, skrzypienie i inne takie nie znacza nic zlego dopoki nie sa zwiazane z bolem.
Na basenie unikaj plywania zabka! Kraul i grzbiet bardzo wskazane ale zabka dla wszystkich majacych problemy z kolanami jest ZAKAZANA!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 16 sie 2009, o 19:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Ja pozwoliłam sobie spytać się Michelle o to trzaskanie (nie "Kledzików" tylko kolan :-)). Potwierdza, że nie ma wielkiego powodu do zmartwienia (dopóki nie towarzyszy temu ból), ale jednak jeśli sytuacja się będzie powtarzać może wywołać podrażnienie i ból. Zaproponowała, abyś przerwała na razie przysiady na jednej nodze i postarała się dokładniej opisać, np. kiedy i gdzie występuje to trzaskanie (tzn. np. czy z boku, czy od przyśrodka kolana), to może uda jej się powiedzieć coś więcej. Ona jest jednak niezwykle uprzejma.
Moja osobista sugestia byłaby taka, abyś spróbowała czy spłycenie przysiadu nie wyeliminuje tego trzaskania.
Rzeczywiście też czytałam, że samym trzaskaniem nie należy się przejmować - wynika ono często ze słabości więzadeł i mięśni, ale z drugiej strony nie jest to nic przyjemnego i zawsze budzi wątpliwości. Poczekajmy na radę eksperta :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 16 sie 2009, o 19:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Dodam jeszcze, że zanim moje kolana na dobre się rozłożyły, zaczęły produkować różne efekty dźwiękowe. Pamiętam, jak śmiałam się idąc po śniegu z koleżanką, która stwierdziła, że śnieg strasznie skrzypi. A to nie był śnieg tylko moje kolana i sumie nie było się z czego śmiać tylko trzeba było od razu brać się za rehabilitację (gdyby w tych antycznych czasach były takie możliwości). Tak więc myślę, że pewna ostrożność nie zaszkodzi...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 18 sie 2009, o 19:58 
Offline

Dołączył(a): 2 sie 2009, o 20:52
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Bardzo dziękuję za taka troske i zapytanie samej Michelle, nadsłuchując moich kolan doszłam do wniosku, ze dobiega ono stanowczo z czesci przysrodkowej... probowałam spłycac przysiady, faktycznie trzaskanie ustało, jednakze nie jestem pewna czy tak wykonywane cwiczenia beda dawać dobre efekty... Narazie bólu nie ma, jednakze odczuwam pewien dyskomfort w okolicy kolan nastepnego dnia po biegu bedac np. w pracy
Chciałam zapytać jescze o operacje w tym wypadku, poniewaz lekarz na pierwszej wizycie oznajmił, ze moze być potrzebna. Mówił takze ze w tym przypadku nie ma az takich wielkich popraw po zabiegu, ale jezeli bol kolan bedzuie sie utrzymywał to bedzie trzeba sie zastanowić. Może wiecie coś więcej na ten temat?
Z góry dziekuje:):)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 19 sie 2009, o 13:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
przekażę te informacje naszemu miłemu ekspertowi. Na mój gust na początek spokojnie możesz robić płytsze przysiady lub wykonywać je na obu nogach (takie też są bardzo skuteczne, są w zestawie od Michelle). We wszystkich przysiadach w ćwiczeniach Michelle pisze, aby robić je do poziomu, w którym czujesz się komfortowo... Myślę, że w wraz z postępami możesz próbować, pogłębiać przysiady na 1 nodze, ale poczekajmy na opinię Michelle.

Jeśli chodzi o operację to z całym przeświadczeniem namawiam, abyś na razie w ogóle o tym nie myślała. Daj sobie nawet rok, nawet 2 na rehabilitację... Naprawdę warto. Jeśli będziesz czuła się komfortowo z naszymi poradami i ćwiczeniami Kledzika, to rób je konsekwentnie przez jakiś czas i jest naprawdę duża szansa, że pomogą. Pamiętaj o wkładkach zalecanych przez Tygryska.
Jeśli stwierdzisz, że to nie wystarcza udaj się do dobrego specjalisty. Czasem trzeba trochę cierpliwości, nauczenia się własnego organizmu i odnalezienia własnej drogi. Ale operacja to naprawdę już rozwiązanie ostateczne i nie jest to cudowny środek, który pomoże Ci jak połknięcie tabletki... Nie śpiesz się...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 21 sie 2009, o 19:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Michelle nie podjęła się jednak bardziej szczegółowego diagnozowania na odległość, ale doradziła to co i mnie wydaje się sensowne, tzn. spłycenie przysiadów. Nie powinnaś się bać, że będzie to mniej efektywne.

Naprawdę myślę też, że możesz robić mini-przysiady obunóż, wg. przepisu z ćwiczeń Michelle. Wiem, że są one polecane w dobrych w ośrodkach rehabilitacji sportowej. Obciążenie jest wtedy jednak mniejsze i znacznie łatwiej jest kontrolować trzymanie kolana w osi nogi (czyli nie skręcanie do środka). Niech Ci się nie wydaje, że to jest lekkie ćwiczenie :-).

Jest jeszcze jedna możliwość, aby uniknąć "piłowania" rzepek, możesz oprzeć się pośladkami o jakąś podporę np. niski stół, tak aby mieć lekko ugięte kolana, odpychasz się lekko nie prostując kolan. W ten sposób przechodzisz do przysiadu bez zginania kolan pod obciążeniem. Wtedy warto wytrwać w takim przysiadzie parę sekund (do 10) i powrócić do podpartej pozycji. Tak powiedzmy 20-30 razy. No, ale to jest już raczej przeznaczone dla tych osób, które mają większe kłopoty...

Tygrysku, mam nadzieję, że nie gniewasz się, że mam nieco inne zdanie na temat takiego trzaskania w kolanach :) ? Też wielokrotnie słyszałam, że można je śmiało ignorować, jednak jako weteran mam wątpliwości (poparte co by nie mówić autorytetem fizjoterapeuty z tytułami). Tak naprawdę, lekkoatletyczko, możesz zapewne spróbować i tygryskowego podejścia - tzn. nie przejmować się trzaskaniem, o ile nie pojawi się ból, lub wyraźnie nie poczujesz, że to Ci nie służy...

To jest troszkę tak, że trzeba własną droge odnaleźć i słuchać swojego organizmu....

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 21 sie 2009, o 20:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
Hm. Przeczytałam cały temat i troszkę się zmieszałam ... Przy bocznym przyparciu rzepki zakaz jazdy na rowerze ?! Dziwne ...bo mi lekarz wręcz NAKAZAŁ jak najwięcej jeździć na rowerze i pływać ... :o + rowerek stacjonarny.

A odnośnie kwestii dt. stabilizatora ...to najlepiej skonsultować z lekarzem ortopedą, a nie na siłę kombinować, bo można sobie zaszkodzić ... Większość stabilizatorów wpływa niekorzystnie na mięsień czworogłowy, gdyż uciska.

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: boczne przyparcie rzepki
PostNapisane: 22 sie 2009, o 16:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Ha, no taki nasz los, że rady fachowców nie zawsze są spójne. I to my sami, czyli osoby najmniej znające się na rzeczy koniec końców decydujemy o leczeniu. Taki sobie paradoks ;) .
Mnie z kolei, jeden z lekarzy, który proponował przecięcie troczków bocznych mówił, że potem najlepszą rehabilitacją jest rower. Nie przekonał mnie (bo wiedziałam już co nieco o rehabilitacji przy bocznym przyparciu rzepek), a rehabilitant do którego mam zaufanie potwierdził, że to dziwny pomysł (coś takiego czytałam też na forum rehabilitacja.pl).

Mogę tylko powtórzyć, że w wielu źródłach czytałam, że rower nasila tego typu problemy. No i z mojego doświadczenia z rowerem to jest tak, że jest tradycyjnie uznawany za świetny na kolana (podobnie jak basen na kręgosłup), ale tak naprawdę trzeba być bardzo ostrożnym. Czasem jest rzeczywiście świetny a czasem wręcz przeciwnie. Ja zdecydowanie wiem, że mi szkodzi, chociaż niektórzy fachowcy szeroko otwierają oczy, gdy im o tym mówię. Mam tez koleżankę, której lekarz poważnie zaszkodził zalecając rower (do spółki z rehabilitantem, który kazał jej jeździć mimo bólu).
Tak więc Paulino, wszystko zależy od Ciebie, jest też prawdą, że każdy przypadek jest nieco inny, ale na Twoim miejscu byłabym ostrożna z rowerem... Myślę, że po prostu sama poczujesz, czy jest dla Ciebie dobry.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL