forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 19:10

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rola uwolnienia bocznego w patologii stawu rzepkowo-udowego, przecięcie troczków bocznych.
PostNapisane: 21 sie 2009, o 14:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
Ciekawy artykuł umieszczony na stronie:
Uwolnienie boczne

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rola uwolnienia bocznego w patologii stawu rzepkowo-udowego, przecięcie troczków bocznych.
PostNapisane: 21 sie 2009, o 22:00 
Offline

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 16:32
Posty: 50
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondromalacja 2/3 stopnia boczne przyparcie rzepki.kolano skoczka.
Mam pytanie niedługo mam mieć operacje a dokładnie przecięcie troczków.Na forumowisku o chondromalacji spotkałam się z wieloma negatywnymi wypowiedziami dotyczącymi tego zabiegu.Termin operacji zblża się coraz bardziej denerwuje się w jakim stanie będzie moje kolano po zabiegu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rola uwolnienia bocznego w patologii stawu rzepkowo-udowego, przecięcie troczków bocznych.
PostNapisane: 21 sie 2009, o 22:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
ronaldo napisał(a):
Mam pytanie niedługo mam mieć operacje a dokładnie przecięcie troczków.Na forumowisku o chondromalacji spotkałam się z wieloma negatywnymi wypowiedziami dotyczącymi tego zabiegu.Termin operacji zblża się coraz bardziej denerwuje się w jakim stanie będzie moje kolano po zabiegu.


Nie denerwuj się. Przecięcie troczków bocznych nie należy do skomplikowanych zabiegów. Dzisiaj wycina się je artroskopowo. Stan Twojego kolana po zabiegu nie będzie najgorszy - pozostaną tylko 2 (ewentualnie 3) niewielkie nacięcia, które po całkowitym wygojeniu będą ledwo widoczne. Czasami, ale nie w każdym przypadku, może pojawić się niestabilność rzepki, lecz jeśli odpowiednio wcześniej zadbasz o mięsień czworogłowy i go wzmocnisz, to nie powinno być żadnych dolegliwości i ta niestabilność szybko minie ...ale jak napisałam: NIE każdemu to się przytrafia!. Ja miałam rok temu przecinane troczki boczne i podobno zostały przecięte profesjonalnie (przynajmniej obraz USG na to wskazywał), a mój lekarz prowadzący wcale do profesjonalistów nie należy. Pisałaś, że jesteś pod opieką najlepszego lekarza w tym rejonie, więc nie masz się o co martwić. Na szczęście nie jest to b. poważny zabieg ; )

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rola uwolnienia bocznego w patologii stawu rzepkowo-udowego, przecięcie troczków bocznych.
PostNapisane: 22 sie 2009, o 16:28 
Offline

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 16:32
Posty: 50
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondromalacja 2/3 stopnia boczne przyparcie rzepki.kolano skoczka.
Dzięki za odpowiedz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rola uwolnienia bocznego w patologii stawu rzepkowo-udowego, przecięcie troczków bocznych.
PostNapisane: 22 sie 2009, o 19:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Ja też miam propozycje przecięcia troczków i zapewnienie od lekarza, że to jest prosty i bezpieczny zabieg, który nie może się nie udać. Zadałam mu takie samo pytanie, jak Ty, Ronaldo, tzn. że w wielu przypadkach zabieg nie przynosi efektów, a często nawet pogarsza sytuację. Lekarz odpowiedział, że przynosi, jeśli ma się dobre wskazania (i że ja mam dobre).
Inny który nieco póżniej oglądał moje kolana i miał rezonans (pierwszy nie miał), stwierdził, że na rezonansie nie widać, aby były wskazania do przecięcia troczków. Że można to rozważyć w trakcie atroskopii po o ocenieniu stanu przedziału przyśrodkowego kolana. Uwalniając troczki boczne, automatycznie obciążany jest przedział przyśrodkowy - dlatego musi on być w dobrym stanie, aby nie narobić sobie innych problemów.
Kolejny spec powiedział, to co co jest napisane w artykule Pauliny. Przede wszystkim REHABILITACJA. Nie pomaga tylko 10% pacjentów, ale nawet jeśli by nie pomogła nie palił się do operacji tylko zalecał Synvisc. A więc znowu co lekarz to opinia :-). Ja na razie się nie zdecydowałam.

Nie jestem fachowcem, nie wiem, co się dzieje w Twoim kolanie, jak wyraźne jest Twoje boczne przyparcie rzepki, czy masz dysplazję stawu w wyniku nadmiernego przyparcia rzepki (strona 4 artykułu Pauliny), co na pewno zwiększa wskazania do zabiegu. Ja wiem od niedawna, że nie mam. Krótko mówiąc, być może Twoje wskazania do zabiegu są mocniejsze niż moje, ale na pewno zaczęłabym od porządnej odbudowy głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego (przede wszystkim), rozluźnienia bocznej strony uda i poprawienia stanu innych grup mięśniowych (wymieniam je w poście "Na czym polega rehabilitacja). Chyba tylko spełniwszy te warunki można rozważać zabieg operacyjny. To jest też warunkiem jego powodzenia. Przynajmniej tak mówiła mi większość fachowców. Co najmniej zapytaj dlaczego chce robić zabieg nie osiągnąwszy tych celów. Być może będzie miał przekonujący argument - Twój przypadek na pewno jest niestandardowy i lekarz może mieć swoje przyczyny. W każdym razie ja bym się tym mocno zainteresowała. I skonsultowała też kimś innym.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rola uwolnienia bocznego w patologii stawu rzepkowo-udowego, przecięcie troczków bocznych.
PostNapisane: 22 sie 2009, o 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Parę cytatów z artykułu Pauliny. Myślę, że on jest mądry. Warto go uważnie przeczytać.

str. 1.

Ten mało skomplikowany zabieg przynosi dobry wynik kliniczny
tylko przy prawidłowej i odpowiedniej kwalifi kacji pacjentów.
Ważne jest uświadomienie sobie, że wśród 100%
pacjentów z bólem przedniego przedziału stawu kolanowego,
tylko 10% nie reaguje na leczenie zachowawcze i wymaga
interwencji chirurgicznej, a wśród tych 10% występują
zróżnicowane patologie stawu rzepkowo-udowego, których
leczenie operacyjne nie polega na zastosowaniu wyłącznie
jednego typu operacji. Wybór metody leczenia operacyjnego
uzależniony jest od ustalonej na podstawie badania klinicznego
i badań dodatkowych przyczyny powstania patologii
tego stawu.


str. 7

Istnieje duża trudność w ustaleniu jednoznacznych wskazań
do wykonania zabiegu uwolnienia bocznego. Wiąże się to
z wieloprzyczynowością schorzeń stawu rzepkowo-udowego,
jak również z brakiem jednolitego nazewnictwa jednostek
chorobowych wchodzących w skład ogólnej nazwy „anterior
knee pain”.


("Anterior knee pain" to inna nazwa na patello femoral pain syndrom, czyli zespół bólowy przedniego przedziału kolana. Te bardziej ogólne nazwy są częściej używane na Zachodzie, niż boczne przyparcie rzepki popularne u nas).

str. 8

Podstawową zasadą, po rozpoznaniu patologii stawu rzepkowo-
udowego, jest zastanowienie się nad główną przyczyną jej
wystąpienia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego.
Jak wcześniej wspomniano 90% pacjentów z bólem
przedniego przedziału stawu kolanowego dobrze reaguje na
leczenie zachowawcze, takie jak zastosowanie leków z grupy
NLPZ, ćwiczenia wzmacniające mięsień VMO – główny antagonista
dla sił lateralizujących rzepkę, stosowanie ortez zapewniających
boczne podparcie dla rzepki oraz taping.
Jeżeli brak jest poprawy po 6-miesięcznym leczeniu zachowawczym
(10% pacjentów), to wówczas istnieje wskazanie
do leczenia operacyjnego. Wybór metody leczenia operacyjnego
jest ściśle uzależniony od głównej przyczyny wystąpienia
schorzenia oraz od patologii już istniejącej.


Dodać tu należy, że chodzi o 6 miesięcy DOBREJ rehabilitacji....

Chyba nie ułatwiłam Ci za bardzo sprawy, ale taka jest moja opinia.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rola uwolnienia bocznego w patologii stawu rzepkowo-udowego, przecięcie troczków bocznych.
PostNapisane: 22 sie 2009, o 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
Najwyraźniej lekarz uznał, że pacjentka kwalifikuje się do w/w zabiegu ...i z takiej perspektywy udzieliłam swojej odpowiedzi.

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rola uwolnienia bocznego w patologii stawu rzepkowo-udowego, przecięcie troczków bocznych.
PostNapisane: 22 sie 2009, o 20:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Jasne, Paulino. A ja byłabym najszczęśliwsza mogąc Cię w pełni poprzeć...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rola uwolnienia bocznego w patologii stawu rzepkowo-udowego, przecięcie troczków bocznych.
PostNapisane: 22 sie 2009, o 20:40 
Offline

Dołączył(a): 21 sie 2009, o 12:17
Posty: 63
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Boczne uwolnienie rzepki stało się ostanio zabiegiem wręcz rutynowo stosowanym przez lekarzy i niestety mało kto wysyła pacjenta na ukierunkowaną rehabilitację przed podjęciem decyzji o zabiegu. Ja wychodzę z założenia, że w razie niepowodzenia rehabilitacji zawsze jest możliwość ewentualnego zabiegu operacyjnego. Przeszłam taką 6 miesięczną profesjonalną rehabilitację bez jakichś rewelacyjnych efektów, tzn. rzepka ma nadal cechy niestabilności i ortopeda pozostawił mi wybór: operacja z bocznym uwolnieniem rzepki i przeszyciem troczków przyśrodkowych albo musze funkcjonować tak jak jest w chwili obecnej. Nie namawiał mnie, twierdząc, że nie może mi powiedzieć jak to kolano będzie funkcjonować po zabiegu, może być wszystko ok, a może być gorzej niż teraz. Na razie podziękowałam ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rola uwolnienia bocznego w patologii stawu rzepkowo-udowego, przecięcie troczków bocznych.
PostNapisane: 22 sie 2009, o 20:50 
Offline

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 16:32
Posty: 50
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondromalacja 2/3 stopnia boczne przyparcie rzepki.kolano skoczka.
Umnie przyparcie rzepki w obydwu kolanach to sytuacja przewlekła.Zabieg jest końieczny konsultowałam to już z paroma ortopedami.Rechabilitacja któro miałam na boczne przyparcie nic niedała.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL