forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 11:51

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: rzepka z cechami lateralizacji
PostNapisane: 16 sty 2012, o 19:10 
Offline

Dołączył(a): 15 sty 2012, o 18:31
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
witam wszystkich forumowiczów :lol: Mam nadzieje że trafiłam do dobrego działu forum :lol: Ostatnio bolą mnie kolana. Po odwiedzeniu 2 ortopedów_ każdy miał inna diagnozę_ zrobiłam usg które wykazało rzepkę z cechami spoczynkowej lateralizacji 6mm a nasilającej sie przy napięciu do 15mm. Rzepka podatna na próbę melioryzacji-co to takiego? Górna i spłycona część przedniej powierzchni stawu _predyspozycje do niestabilności rzepki. Poza tym zmian innych nie ma. niestety lekarz wykonujący usg nie był zbyt rozmowny i nie wiem za bardzo o co chodzi tylko kazał zgłosić sie do ortopedy .Mam pytanie czy jest bardzo źle czy w miarę ok , jakie są szanse na wyleczenie i jak sie leczy . Wizytę u ortopedy mam wyznaczoną dopiero za miesiąc i do tego czasu będę się bardzo denerwować:(


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: rzepka z cechami lateralizacji
PostNapisane: 16 sty 2012, o 21:05 
Offline

Dołączył(a): 15 sty 2012, o 18:31
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Zapomniałam dopisać że w jednym kolanie jak opisał lekarz przeskakuje mi fałd maziowy/maziowo tłuszczowy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: rzepka z cechami lateralizacji
PostNapisane: 17 sty 2012, o 20:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Czy ta "melioryzacja", to przypadkiem nie medializacja, czyli przesuwanie rzepki w stronę przyśrodkową kolana :-). Lekarz napisał, że Twoją rzepkę można przesunąć i to, o ile się orientuję, dobrze :-). Lateralizacja - to zbytnie przesunięcie do boku, niestabilność to kiedy rzepka ma skłonność do zwichnięcia/podwichnięcia czyli całkowitego lub częściowego wyskoczenia ze stawu. Spłaszczenie powierzchni stawu pewno się do tego przyczynia -tego się chyba nie da zmienić.
Leczenie polega najpierw na próbie rehabilitacji, potem ewentualnie na zabiegu operacyjnym, ale to zależy od konkretnego przypadku. Trafiłaś dobrze. Zajrzyj jeszcze do działu "Boczna niestabilność rzepki, zwichnięcia, podwichnięcia". Lekarz zdiagnozował tylko "predyspozycje" do niestabilności, więc w sumie jest szansa, że porządna rehabilitacja poprawi sytuację i, choć problem trudno zlikwidować całkowicie, będziesz mogła spokojnie funkcjonować. Na pewno nie ma powodu do zamartwiania się, ale leczyć się trzeba. Polecam lekturę forum.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: rzepka z cechami lateralizacji
PostNapisane: 17 sty 2012, o 21:38 
Offline

Dołączył(a): 17 sty 2012, o 21:18
Posty: 45
Typ użytkownika: Profesjonalista
Inne informacje: e-mail: lukgr@esculap.pl
W tej sytuacji nie ma się czym przejmować. Dobra rehabilitacja i będzie dobrze. Głowa do góry.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: rzepka z cechami lateralizacji
PostNapisane: 18 sty 2012, o 20:24 
Offline

Dołączył(a): 15 sty 2012, o 18:31
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Rzeczywiście ta moja "melioryzacja" to medializacja :lol: . Dzięki za wszelkie wyjaśnienia, pomoc i pociechę! Zabieram sie do czytania na ten temat. Planowałam w tym roku wejść na rysy ale puki co okazuje sie że muszę wszystko poprzekładać uf... Pozdrawiam :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL