forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 11:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 19 maja 2012, o 13:02 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2012, o 16:04
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: otwarte złamanie rzepki..operacja
Witam wszystkich na forum :lol:
Otóż dopiero trafiłam na tą stronę, pomimo szukania informacji w necie,także cieszę się że, dotarłam i że jest takie miejsce.Dzięki,że jesteście i piszecie :lol:
Otóż szukam, może za mało informacji na temat podobny do mojego i jakoś nie mogę znaleźć..
Opiszę w skrócie mój problem, jestem po wypadku i 19.03.2012. miałam operację diagnoza otwarte złamanie rzepki prawe kolanko.Gips i potem stabilizator przez 6 tygodni,nie wiedziałam żeby ćwiczyć mięsień czworogłowy..Od trzech tygodni stabilizator ustawiony na zginanie nogi.Mam kolanko opuchnięte i bolące szczególnie ostatnio, być może za dużo chciałam naraz osiągnąć zginania, w tej chwili mam jakieś 30-40 stopni, trudno powiedzieć..Lekarz ortopeda w poradni przyszpitalnej na Lindleya polecił zginanie kolana samodzielne i ćwiczenie wyprostu kolana oraz ćwiczenia mięśnia 4 głowego.Mieszkam na 3 piętrze bez windy i nie mogę pójść na rehabilitację, także poprosiłam rehabilitanta z mojej przychodni i pokazał mi ćwiczenia z piłką i taśmą które sama wykonuję.
Mam wątpliwości co do tych ćwiczeń i do mojego postępu oraz czy mogę już powoli stawać na chorą nogę - bardzo się boję.Chodzę o kulach i odciążam chorą nogę.Czy można sprawdzić i jak czy powstały zrosty w kolanie, lekarz powiedział,że zawsze powstają i w 12 tygodniu można je sprawdzić..
Bardzo byłabym wdzięczna jeśli ktoś miał lub ma podobny problem to proszę o kontakt :lol:
ewa


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 21 maja 2012, o 13:11 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Dobrze byłoby gdybyś napisała jakie ćwiczenia wtedy coś można będzie doradzić.
Nieobciążanie nogi jest raczej niekorzystne dla stawu kolanowego również zdrowej nogi bo ją przeciążasz, ale może przy tego typu operacji jest niezbędne. Nie spotkałem nikogo kto miał złamanie rzepki, więc ciężko coś doradzić, szczególnie że ćwiczenia wzmacniające "czwórkę" powodują obciążenie rzepki, więc chyba do puki ta nie jest do końca wyleczona to trzeba z tym uważać.

Wyprost jest priorytetem, bo jeżeli zrobi się przykurcz to będzie droga przez mękę, żeby to wyprowadzić (jeżeli w ogóle się da).
Zgięcie powinno postępować wraz ze wzmocnieniem "dwójki". Oczywiście trzeba powiększać zgięcie ale nie na siłe. Dopiero jeżeli nie będzie widoczny postęp w uzyskaniu zgięcia trzeba będzie pójść do fizjoterapeuty żeby on zwiększał zgięcie "na siłę" przy leżeniu na brzuchu lub innymi ćwiczeniami pod jego nadzorem, żeby samemu sobie nie zrobić krzywdy.
Jeżeli są zrosty to raczej one będą powodowały brak możliwości zgięcia nogi. Dlatego trzeba zawsze zacząć ćwiczyć jak najszybciej żeby do nich nie dopuścić albo je "zrywać". Często kończy się niestety kolejnym zabiegiem operacyjnym w celu usunięcia zrostów.

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 22 maja 2012, o 10:15 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2012, o 16:04
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: otwarte złamanie rzepki..operacja
Dzięki za odzew i informacje :lol:
Otóż wczoraj byłam na kontroli w poradni przyszpitalnej w W-wa ul. Lindleya i ma rozkaz chodzenia na chorej nodze, lekarz kazał mi chodzić po schodach bez ortezy :shock: a ja jestem w szoku, nie wiem jak to zrobić..na tą chwilę jest to dla mnie nie do wykonania. :( Próbuję powolutku stawać na tą nogę z kulami oczywiście ale to trudne..
Na kolejną kontrolę za 3 tyg. mam mieć 50 stopni zgięcia, co do "wzmocnieniem "dwójki" to nie mam pojęcia co to za ćwiczenia :oops: ćwiczenia jakie wykonuję to wyprost nogi leżącej i napinanie mięśnia, ćwiczenie stopy z taśmą i piłką, uciskanie piłki pod kolanem oraz ćwiczenie z taśmą polegające na rozciąganiu i napinaniu mięśni.
Chętnie skorzystam z Waszych porad:))
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 22 maja 2012, o 11:14 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Z tymi schodami to bym nie przesadzał. Musisz właśnie czuć, że mięśnie są na tyle silne żeby pewnie stawiać nogę. Nie koślawić, co jest częstym problemem. Zachowanie poprawnej kinematyki ruchu. W innym przypadku wyrobisz sobie złe nawyki.
Naucz się pierw chodzić o dwóch kulach po płaskim obciążając chorą nogę. Dużo tutaj tkwi w barierze psychicznej. Jeżeli nic nie będzie boleć to się szybko przełamiesz i nie bój się obciążać nogi. Później o 2 kulach po schodach. Zmęczenie powinno być wyznacznikiem tego na ile sobie możesz pozwoli. Ważne, żeby taki ruch był systematyczny tzn częsty ale nie męczący. Główne zadanie to pobudzanie mięśni do pracy i odżywianie chrząstki stawowej, które następuje podczas ruchu stawu.
Ważne, żeby nie chodzić o 1 kuli. Chłodzić kolano po wysiłku. Odpoczywać z elewacją nogi jeżeli pojawia się wysięk.
50 st zgięcia nie powinno być problemem. Bardzo dobre ćwiczenie to delikatne przyciąganie stopy do siebie w pozycji siedzącej lub leżącej (można np użyć do tego deskorolki żeby łatwiej było prowadzić nogę po podłożu albo po śliskiej podłodze w skarpetce). Lub kładąc sie pod ścianą, oprzeć nogi o ścianę i ześlizgiwać w dół pozwalając żeby noga opadała pod własnym ciężarem. Asekurując chorą nogę zdrową.

Wzmocnienie "dwójki" czyli M. DWUGŁOWY UDA http://www.kulturystyka.pl/atlas/nogi.asp, to właśnie napinanie mięśni nóg w wyproście czyli tzw ćwiczenia izometryczne napinanie "czwórki" wraz z "dwójką" i mięśniami pośladków czyli z tzw kokontrakcją, zapobiega to działaniu sił ścinających na staw kolanowy. Dodatkowo podkładamy wałek pod udo i wciskamy wyprostowaną nogę (palce stopy na siebie) w podłoże. Nie trzymamy wałka pod kolanem tylko nad! Wałek również można włożyć między nogi (nad kolanami) i ściskamy, pobudzenie przywodzicieli.
Dodatkowo jeżeli masz piłkę rehabilitacyjną to leżąc kładziesz obie nogi na piłkę, kąt zgięcia na tyle ile Tobie pozwala noga lub około 45 stopni. Podudzie równolegle do podłoża i wciskamy delikatnie nogi w piłkę (około 30% siły max) siła działa prostopadle do podłoża.
Na czwórkę, a także przystosowanie nogi do obciążenia - leżąc na plecach, kładziemy stopę na środku piłki i wciskamy, kąt zgięcia około 30 st (później zwiększamy wtedy lepiej pracuje czwórka), przy wciskaniu noga nie może się do końca prostować. Można wciskać całą stopą i osobne ćwiczenie wciskamy piętą. W pierwszym przypadku pracuje przód nogi w drugim bardziej tył. W każdym ćwiczeniu palce stopy muszą być skierowane "na siebie".

Co to znaczy " ćwiczenie stopy z taśmą i piłką" i "ćwiczenie z taśmą polegające na rozciąganiu i napinaniu mięśni"?

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 30 maja 2012, o 13:17 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2012, o 16:04
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: otwarte złamanie rzepki..operacja
Witam ponownie:)
Od tygodnia chodzę powolutku po schodach :)) i od dwóch dni na rehabilitację w swoim bloku.Trudno nazwać to spotkanie rehabilitacją, miałam większe oczekiwania :o Mam krioterapię na obydwa kolana, bo tzw. zdrowe też mi niestety szwankuje od dawna oraz ćwiczenia z piłką i zginanie nogi tej chorej oraz chcą mi przesuwać, mobilizować rzepkę a ja im mówię,że lekarz nie pozwolił przynajmniej na razie jej przesuwać..i tu powstaje dylemat: lekarz ortopeda nie pozwolił a lekarz rehabilitacji mówi,że trzeba, bo inaczej nie będzie większego zgięcia w kolanie..Nie wiem co o tym myśleć..Już myślałam i nawet umówiłam się na wizytę prywatną do ortopedy ale dopiero pod koniec maja.Niepokoi mnie stan mojej nóżki.. jest ciągle opuchnięta no i mało się zgina.Ćwiczę zgięcie kolana w domu i też mam mieszane uczucia co do bólu przy zginaniu kolana czy zginać do pojawienia się pierwszego bólu czy też do bólu, który daje się wytrzymać..
Bardzo proszę o informacje doświadczonych w rehabilitacji.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 5 cze 2012, o 09:23 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Moim zdaniem (oczywiście bierz poprawkę, że mam tylko trochę doświadczenia i nic poza tym), jeżeli rzepka "pozwala" się dotknąć to delikatne ruchy/mobizlizacja powinny być wskazane, bo inaczej porobią się zrosty, a dodatkowo ruch sam w sobie pomaga w rozprowadzeniu obrzęku.
Niestety często lekarze nie znają najnowszych trendów jeżeli chodzi o rehabilitacje.

"... umówiłam się na wizytę prywatną do ortopedy ale dopiero pod koniec maja"
czyli za rok? :)

Co do bólu (z doświadczenia), można sobie ustawić skale np od 1-10, gdzie 10 to jest ból maksymalny. W początkowej fazie rehabilitacji ból nie powinien przekraczać 3 (czyli delikatne uczucie naciągania, bólu, itd). Ogólnie powinno się unikać ćwiczeń wywołujących jakie kłucie, ból nie wywołany bólem mięśni tylko w stawie, bo to znaczy że organizm daje nam sygnały że nie jesteśmy jeszcze na to ćwiczenie gotowi lub wykonujemy je niepoprawnie.

Jeżeli postępy osiągania zgięcia lub przeprostu są niesatysfakcjonujące trzeba w ostateczności użyć siły (oczywiście pod nadzorem fizjoterapeuty).

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 8 cze 2012, o 10:24 
Offline

Dołączył(a): 8 cze 2012, o 09:19
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: 25 luty 2012 - wieloodłamowe złamanie rzepki, założony popręg Webera
Witam,
25.02.2012 będąc na lodowisku złamałam rzepkę na wiele kawałków. Poza tym złamałam rękę w łokciu (głowę kości promieniowej bez przemieszczenia). Jeszcze tego samego dnia zostałam zoperowana w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Maz.- rzepka została zespolona za pomocą tzw. popręgu Webera. Lekarz operujący pozwolił mi opierać się na tej nodze prawie od początku, więc kilka razy dziennie pozwałam sobie stanąć na obydwu nogach i nawet (delikatnie!) uginać kolano na tyle ile pozwalał luz w gipsie. Niestety chodzić wtedy nie mogłam, gdyż miałam zakaz chodzenia o kulach (obciążałabym wtedy rękę). Byłam umówiona na zdjęcie gipsu po 3 i pół tygodnia i założenie ortezy. Niefortunnie w tym terminie mój lekarz wziął urlop i inny lekarz ortopeda po zdjęciu gipsu nie przejął się zbytnio sztywnością kolana: ortezę ustawił w zakresie 15-30 stopni. Po dwóch tygodniach gdy zobaczył mnie lekarz który mnie operował, prawie załamał ręce (miałam zgięcie 30 stopni). Sugerował że będzie być może konieczny dodatkowy zabieg (artroskopia) celem usunięcia powstałych w stawie patologicznych zrostów. Nakazał szybkie wdrożenie rehabilitacji - ćwiczeń i żebym przyszła za tydzień ze zgięciem 50. Od następnego dnia zaczęłam rehabilitację w moim szpitalu. Postęp po tygodniu był, ale nie taki jak oczekiwał lekarz. W następnym tygodniu zaczęłam dodatkowo jeździć do prywatnego ośrodka rehabilitacji, gdzie zajęli się mną bardziej profesjonalnie, indywidualna praca z rehabilitantem (masaż całościowy kolana, mobilizacja rzepki, czyli ruszanie nią na boki i góra -dół, zginanie kolana na siłę, z moim silnym bólem, tyle ile mogłam wytrzymać, silny, bolesny masaż miejsc w których były zrosty), poza tym magnetronik i elektrostymulacja czworogłowego. W związku z intensywnymi ćwiczeniami (zarówno w szpitalu jak i prywatnie) często chłodziłam kolano żelowym okładem (co parę godzin przez 5-7 minut). Teraz robię to raz na kilka dni. Ale jestem już w zupełnie innym miejscu. Moje zgięcie zwiększało się po 10 stopni na tydzień , więc lekarz w końcu odstąpił od pomysłu zabiegu usuwania zrostów. W tej chwili moje zgięcie bierne - przy siłowym dociskaniu przekracza 120 stopni. Zgięcie czynne ok. 110. Mobilizacja rzepki jest bardzo ważna - miałam zalecone żebym sama ją sobie robiła kilka razy dziennie - co też robię do dzisiaj. W sumie od 2 miesięcy ćwiczę codziennie w szpitalu, ćwicząc w granicach bólu jaki mogę wytrzymać, a 3 razy w tygodniu dodatkowo prywatnie, biorąc uprzednio środki przeciw bólowe bo to co robi z moją noga prywatny rehabilitant NAPRAWDĘ boli. Ale niestety jak się nie zaciśnie zębów nie będzie efektów. Chcę mieć w tej nodze zgięcie porównywalne do zdrowej nogi. Wiem że czeka mnie jeszcze zabieg usuwania popręgu, z artoroskopowym czyszczeniem stawu ze zrostów. Będzie się to oczywiście znowu wiązało z intensywną rehabilitacją że by znowu nie doszło do zesztywnienia stawu. Niektórzy mają zostawiany w kolanie popręg, ale najczęściej jest usuwany (ja mam uczulenie na nikiel i chrom które są składnikami tego zespolenia, więc nie może on pozostać w kolanie).
Tak więc nie bój się mobilizacji rzepki i ćwicz jak najczęściej, i dawkuj sobie ból jaki możesz znieść. I bardzo ważne: Dobry doświadczony rehabilitant/tka to podstawa. Zyczę ci postępów w zgięciu - walcz nie poddawaj się, sama miałam nie raz momenty kiedy miałam dość bólu, zmęczenia, ale zawsze podnosiłam się i ze wzmożoną energią przystępowałam do walki.
Tak więc TRZYMAJ SIĘ i daj znać co u ciebie słychać.

Pozdrawiam
Małgosia Z.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 12 cze 2012, o 09:17 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2012, o 16:04
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: otwarte złamanie rzepki..operacja
Dziękuję Małgosiu za Twoje doświadczenie:)
Dzisiaj jadę do lekarza z forum prywatnie i mam nadzieję,że dostanę właściwe wskazówki co do mojego leczenia.
Odezwę się niebawem:)
Wczoraj byłam u lekarza na kontroli w przychodni przyszpitalnej i dr.skierował mnie na usg kolana ponieważ kolano mam trochę uciekające do środka.Niestety usg w przychodni przyszpitalnej na koniec 10.2012.(dziwne,że lekarz o tym nie wiedział) :?: :shock:
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 13 cze 2012, o 18:49 
Offline

Dołączył(a): 8 cze 2012, o 09:19
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: 25 luty 2012 - wieloodłamowe złamanie rzepki, założony popręg Webera
Cieszę się, że jestem pomocna. :D
A co do usg kolana to wiele zależy od lekarza je wykonującego.
Przed operacją wyjęcia popręgu też będę chciała zrobić to badanie.
Jeśli okaże się że w stawie mam jeszcze jakieś dodatkowe uszkodzenie
- to chciałabym żeby zajęli się nim, przy wyjmowaniu popręgu.
Zamierzam umówić się na USG do dr. Małgorzaty Serafin-Król,
która ma opinie najlepszej w W-wie specjalistki w wykonywaniu USG stawów
(podobno prowadzi szkolenia dla lekarzy obsługujących USG)
Dobrą opinią cieszą się też badania USG na Skrze.
Koszt badania to ok 200 zł.

Pozdrawiam
Małgosia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: otwarte złamanie rzepki..
PostNapisane: 15 cze 2012, o 13:59 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2012, o 16:04
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: otwarte złamanie rzepki..operacja
Witam
Otóż dowiedziałam się od lekarza,że mam ubytek w kości - rzepce oraz,że złamanie było wielo odłamaniowe i że czeka mnie ciężka praca z rehabilitantem,niestety bolesna.Byłam wczoraj na prywatnej rehabilitacji słono zapłaciłam za ból..ale trudno.. mam nadzieję,że to mi pomoże.Pan polecił mi chodzenie o jednej kuli tak aby bardziej obciążać chorą nogę..mam tutaj mieszane uczucia.. bo wszyscy mówią aby chodzić o dwóch..Mam pytanie o ćwiczenia na wzmocnienie -odbudowanie mięśnia czworogłowego uda.Lekarz powiedział,że mam zgięcie około 80 stopni.Moim problemem jest jeszcze schodzenie o kulach ze schodów..mam jakiś lęk i do zejścia potrzebuję poręczy.No to tyle n arazie u mnie.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 43 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL