forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 18:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Urzekła mnie moja historia
PostNapisane: 21 lis 2009, o 13:11 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2009, o 12:26
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam,
natrafilem na to zacne forum. Podziele sie moja historia.

Dotychczas, czyli przez lata, po dluzszym trzymaniu nogi w zgietej
pozycji zaczynalem czuc silny bol, taki ktory kazal mi natychmiast te
noge prostowac. podczas prostowania bol byl jeszcze silniejszy. a po
wyprostowaniu momentalnie przechodzil. dodatkowo kolano co jakis czas
strzelalo.

poniewaz nie przeszkadzalo mi to w zyciu, okresowo jakby przechodzilo,
do tego pierwsze podejscie do lekarza okazalo sie nieudane, nie
zajmowalem sie tym tematem.

Ostatnio nastapilo pogorszenie. Zaczalem niemal kuleć, nawet lekkie
zgiecie powodowalo nieznosny bol. zglosilem sie do lekarza. polecanego przez kolege ortopede w luxmed w warszawie. lekarz po wysluchaniu tego co tutaj napisalem orzekl, ze to chrzastka. Dal glukozamine. i tyle. po 8 tygodniach mialo byc dobrze. bylem naprawde szczesliwy :)

8 tygodni co prawda nie minelo ale ja natrafilem na opowiesci, ze to nie ma tak latwo, ze trzeba cwiczyc, ze kolano kinomana itd. Udalem sie wiec do osrodka Carolina do mlodego lekarza bez znanego jeszcze nazwiska ale tylko do niego moglem sie dostac prawie od razu. I tu mile zaskoczenie, moje kolano zostalo gruntownie ponaciskane z kazdej strony a nastepnie na modelu jak z lekcji biologii przedstawil mi co u mnie sie dzieje. A wiec wstepnie bez rezonansu przyczyny uslyszalem dwie:

a) jakis tam fałd został przygnieciony, ewentualne leczenie to artroskopia
b) za slaby miesien dwuglowy

Pan doktor zalecil rezonans dwoch kolan oraz taki sam rentgen. Rezonans zalecil zrobic w Carolina poniewaz gdzies tam indziej zrobia zle.

Recepta na Movalis.

Udalem sie do rejestracji a tu zonk. Za rezonans 850 pln. Za rentgen 230 pln.

No i tu mam pytanie. Czy ten rezonans faktycznie wszedzie robia zle? Czy moze jakas przewage technologiczna maja w Carolina? 1100 PLN to dla mnie za duzo, ale jesli to jedyna droga to oczywiscie zacisne zeby. Zdrowie najwazniejsze. Tym bardziej ze pewnie wszedzie iles tam za to zaplace. W luxmed mam pakiet pracowniczy, moze wrocic do ortopedy i poprosic o ten rezonans?

Na czym polega artroskopia? Domyslam sie ze pewnie kosztuje 8000 :)
No i rehabilitacja. Chcialbym jka najszybciej cwiczyc w domu, ciekawe ile razy minimum trezeba do nich isc.

Przeczytalem jakie cwiczenia polecacie na forum, ale nie bardzo z opisu wyobrazam sobie ich prawidlowe wykonywanie. Ten miesien dwuglowy to mam rozciagac czy cwiczyc go jakos tam go napinac i rozluzniac 1000 razy dziennie?


Dzieki za jakiekolwiek odpowiedzi
Wojtek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Urzekła mnie moja historia
PostNapisane: 21 lis 2009, o 19:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Wiesz, Wojtku, tutaj decyzja należy chyba do Ciebie. Jak powiedział mi jeden lekarz, rezonans w Carolinie to jest Rolls-Royce, ale są też inne dobre samochody i wcale nie trzeba płacić za Rollsa. Wysłał mnie do AVI - sam rezonans jest chyba rzeczywiście niezły, ale opisu czepiają się niemal wszyscy lekarze (to znaczy zauważają więcej niż na opisie). Cena o ile pamiętam - 650 złotych (a więc nie dużo mniej niż w Carolinie), choć jeśli możesz poczekać ok. 3 miesięcy można zrobić też na NFZ. I to jest coś!

Teraz tłumaczenie dr Adamczyka z Caroliny, który zachęcał mnie do zrobienia rezonansu (mimo że miałam ten pierwszy!) właśnie u nich. Brzmiało to mniej więcej tak: "W innych ośrodkach badanie trwa 30 minut, u nas godzinę. I cały czas siedzi przy nim lekarz (a nie tylko technik), który na bieżąco może wpłynąć na procedurę badania". Poza tym w moim rezonansie brakowało projekcji, szczególnie przydatnych do oceny stanu chrząstki, czyli (mogę przekręcić nazwę) chyba STIR. Nie zdecydowałam się jednak na wydawanie pieniędzy na 2 rezonanse :P .
Acha, no i muszę dodać, że robiłam wcześniej USG w Carolinie i zdjęcia kilka lat temu - różnica między tymi badaniami, które przywiozłam z Wrocławia była kosmiczna.

Wielu lekarzy, których odwiedziłam jest bardzo ciętych na Carolinę za wyciąganie pieniędzy, zaś Carolina mówi "jesteśmy najlepsi w Polsce".

Zaś madn3ss1916 zrobiła sobie ostatnio rezonans w Radiologice poleconej przez świetnego fachowca za jedyne 400zł!!! (no, ale możliwe, że wybór rezonansu jest trochę uzależniony od rodzaju problemu)

Znanym fachowcem od rezonansu jest też dr Zbigniew Czyrny - ale przypuszczam, że poziom cen raczej Caroliński.

To chyba tyle moich doświadczeń...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Urzekła mnie moja historia
PostNapisane: 21 lis 2009, o 20:34 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2009, o 19:21
Posty: 48
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nadmierna lateralizacja oraz obustronne boczne przyparcie rzepek.
Czyrny teraz za USG bierze 220 PLN, za rezonans 700. Oczywiście liczone od jednej okolicy. (http://www.czyrny.pl/index.html). Musiałoby być ze mną naprawdę fatalnie, żebym zdecydowała się na taki wydatek. Albo wszyscy inny by zawiedli. Chociaż jest też szkoła, wg której warto od razu iść do najlepszego, bo to pozwala uniknąć ewentualnych rozczarowań, czyli na dłuższą metę również oszczędzić.
Jedyne czego naprawdę nie warto, to zwlekać.

A ten Luxmed... musiałbyś sprawdzić, czy RMI jest w koszyku świadczeń w ramach abonamentu. To nie jest oczywiste (z reguły abonamenty nie uwzględniają nawet łatania dziur w zębach)
Trzymam kciuki za szybką i celną diagnozę oraz oczywiście za wyzdrowienie!
agnieszka


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Urzekła mnie moja historia
PostNapisane: 22 lis 2009, o 14:04 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2009, o 12:26
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Ewa Max-Kolanko napisał(a):
Teraz tłumaczenie dr Adamczyka z Caroliny, który zachęcał mnie do zrobienia rezonansu (mimo że miałam ten pierwszy!) właśnie u nich. Brzmiało to mniej więcej tak: "W innych ośrodkach badanie trwa 30 minut, u nas godzinę. I cały czas siedzi przy nim lekarz (a nie tylko technik), który na bieżąco może wpłynąć na procedurę badania". Poza tym w moim rezonansie brakowało projekcji, szczególnie przydatnych do oceny stanu chrząstki, czyli (mogę przekręcić nazwę) chyba STIR. Nie zdecydowałam się jednak na wydawanie pieniędzy na 2 rezonanse :P .
Acha, no i muszę dodać, że robiłam wcześniej USG w Carolinie i zdjęcia kilka lat temu - różnica między tymi badaniami, które przywiozłam z Wrocławia była kosmiczna.



w takim razie być moze rezonans w Carolina wart jest swojej ceny. A co mozecie powiedziec o rentgenie?

Do tego rehabilitacja. Jaki jest obyczaj, tzn. tak to jest ulozone zebhy chodzic do nich kilkanascie razy? Czy bardziej polega to na nauczeniu mnie prawidlowych cwiczen? Kazde spotkanie to pewnie kolejne 200 pln, no bo "jestesmy najlepsi w Polsce".

Wojtek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Urzekła mnie moja historia
PostNapisane: 22 lis 2009, o 17:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Rehabilitacja w Carolinie 4 lata temu kosztowała 80 zł - pewno zdrożała, ale miejmy nadzieję, że nie aż tak :-). Pierwsze spotkanie było indywidualne, a na następnych zwykle rehabilitant ma pod opieką dwóch pacjentów.
Ja byłam tam raz i poprosiłam o instrukcje do samodzielnego wykonywania ćwiczeń. Nie byli specjalnie zachwyceni, ale mi dali - nawet ze zdjęciami. Chociaż były to ćwiczenia właśnie z wykorzystaniem przyrządów tam obecnych i na użytek domowy wymagały pewnej adaptacji. No nie byłam jakoś super-zachwycona tymi jednymi zajęciami (pan mi ciągle gdzieś uciekał, gadał z innymi itp. - mimo że wiedział, że będę tylko 1 raz). Nie było źle, ale w takim ośrodku człowiek nastawia się na obsługę bez zarzutu. Teraz jednak gdy patrzę na historię mojego leczenia, myślę, że gdybym mieszkała w Warszawie albo zdecydowała się przyjechać na rehabilitację właśnie tam (mimo kosztów i denerwującego poczucia, ze się człowiek "snobuje"), to moje kolana byłyby teraz w znacznie lepszym stanie (wróciłam do Wrocławia ze wskazówkami z Caroliny i tam mi rehabilitację sknocono). Dla portfela też byłoby to koniec końców bardziej korzystne niż szlajanie się potem po innych ośrodkach.

Nie wiem, jaką częstotliwość zajęć będą Ci zalecać - myślę, że jest możliwość dogadania się. Ale warto jednak spotykać się regularnie z rehabilitantem (co najmniej raz na 1, 2 tygodnie). Po pierwsze to bardzo mobilizuje, po drugie umożliwia wsparcie przy pomocy zabiegów manualnych, po trzecie gdy pojawiają się problemy zawsze można je wyjaśnić i skorygować program ćwiczeń.

No, a jeśli bardzo nie chcesz w Carolinie to są w Warszawie ośrodki, które oferują rehabilitację na podobnym albo wręcz takim samym poziomie (piszemy o nich). Nie wiem tylko, czy dużo oszczędzisz...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Urzekła mnie moja historia
PostNapisane: 18 mar 2010, o 15:31 
Offline

Dołączył(a): 26 lut 2010, o 12:23
Posty: 16
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nie wiadomo co :(
nie polecam tanich rezonansów. W październiku szukając jak najtaniej żeby byla jak najszybciej trafiłam do Suchej Beskidzkiej. Nie wykazał nic(bo może wtedy/i oby teraz nic tam nie miałam(oprócz ew. łąkotki bocznej)). Po przyniesieniu wyniku, lekarz zatwierdził. Jak zaczęłyu się problemy z drugim kolanem, to powiedział, ze w suchej maja gorszy sprzę i powinnam zrobić gdzieś w katowicach. Czylil reasumując jestem 350zł w plecy ;/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL