forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 16:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bol kolan
PostNapisane: 16 lip 2009, o 23:09 
Offline

Dołączył(a): 16 lip 2009, o 23:00
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Kolana bola mnie od 4 dni<podejrzewam ze to od biegania ostatnie dwa tygodnie sie troche pokatowalem :P >,bol jest wyczuwalny w przedniej czesci kolana podczas chodzenia,biegania.Gdy skacze ,robie przysiady nie odczuwam zadnego bolu.Takze gdy siedze kolana nie daja o sobie znac.Bol najbardziej jest odczuwalny rano i w prawym kolanie.Mysle ze poczekam jeszcze kilka dni zanim wybiore sie do "jakiegos" lekarza.Mam nadzieje ze to moze jakies zwykle nadwyrezenie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bol kolan
PostNapisane: 17 lip 2009, o 08:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Hej Kolo,

no rzeczywiście można mieć nadzieję, że Ci samo przejdzie :-). Ale że Twoje zajęcia są dość obciążające dla kolan, a jednocześnie to dopiero pierwsze problemy, myślę, że na szybko mogę Ci zaproponować tzw. ćwiczenia Kledzika. Są one bardzo popularne wśród biegaczy właśnie i dla biegaczy przeznaczone, którzy je sobie bardzo chwalą. Spróbuj, zastosować je jako profilaktykę, nawet jeśli ten obecny ból wkrótce przejdzie. Wzmacniają miesień czworogłowy uda i mięśnie pośladkowe, które są bardzo ważne przy tego typu aktywnościach oraz zawierają elementy rozciągania. Wkrótce napiszemy o nich więcej i w innym miejscu, jednak tak na szybko zajrzyj sobie tutaj: http://biegajznami.pl/pokaz.php?id=170. Na forum znajdziesz informację, że wielu ludziom pomogły.
Dodatkowa uwaga ode mnie: gdy robisz przysiady na 1 nodze zwracaj uwagę, aby nie skręcać kolana do środka.

Odezwij się za parę dni, jak tam kolana i jak sobie poradziłeś....

Trzymam kciuki :-)

Ewa

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bol kolan
PostNapisane: 19 lip 2009, o 14:39 
Offline

Dołączył(a): 16 lip 2009, o 23:00
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dzieki za cwiczenia,zaczalem je robic w piatek,odzczuwam poprawe ,tylko nie wiem czy to dzieki cwiczeniom czy poprawilo sie bo mialo sie poprawic 8-) . Tak czy owak mam zamiar je juz robic codziennie. A jezeli chodzi o moje kolana to bol przy chodzeniu "znikl" w lewym kolanie a w prawym cos tam jeszcze czuje ale tylko delikatnie,juz jest bez porowniania z tym co bylo na poczatku tygodnia <mam nadzieje ze nie poczuje tego samego bolu w kolanach w poniedzialek bo bym sie..wkurzyl ;) >.Wczoraj gralem okolo 3 godzin w siatkowke i wszystko wydaje sie byc ok.Jedyna co mnie ze tak powiem ciekawi to taki jakby bol reumatyczny,nie wiem czy to kolano czy poprostu miesien nad nim,<nie wiem jak on sie nazywa> czuje takie jakby..napiecie :P. Ale po cwiczeniach ktore mi Podalas bol staje sie mniejszy,mam nadzieje ze to minie albo poprstu jest to tylko zmeczony "miesien".Dzieki.

Robie okladam sobie tez kolana lodem po grze w siatkowke i czasem w ciagu dnia.Czy to mi nie zaszkodzi ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bol kolan
PostNapisane: 19 lip 2009, o 15:54 
Offline

Dołączył(a): 21 cze 2009, o 18:07
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Kolo, najczestsza przyczyna bolow kolan u biegaczy jest nieodpowiednie obuwie. Przy bieganiu stawiamy stope na rozne sposoby, jedni wykrecaja ja do wewnatrz, inni na zewnatrz, jescze inni biegaja "neutralnie". W zaleznosci od tego jak zachowje sie Twoja stopa musisz sprawic sobie odpowiednie obuwie, np. typu motion control jezeli masz nadpronacje, czyli stopa wykrzywia sie do wewnatrz - buty takie maja specjalna pogrubiona podeszwe od wewnetrznej czesci stopy co zapewnia jej stabilizacje podczas biegu. Odpowiednie wkladki ortopedyczne tez sa dobrym rozwiazaniem.
Gimnastyka kledzika jest jak najbardziej godna polecenia - wielu ludziom juz pomogla od samego kledzika poczynajac.
Przy bieganiu uwazaj na nawierzchnie. Wystrzegaj sie jak ognia bruku, plytek chodnikowych, betonu, itp. Asfalt ujdzie, sciezki lesne sa najlepsze.
Pewnym rozwiazaniem jest bieganie a palcach. To trudny sposob obciazajacy mocno Achillesa i lydki (acz zawodowcy potrafia w ten sposob maraton przebiec) powoduje jednak, ze zwiekszasz amortyzacje i kolana bez porownania mniej "dostaja w kosc"
No i nie zapominaj o rozciaganiu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bol kolan
PostNapisane: 19 lip 2009, o 19:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Super, że tak szybko dochodzisz do siebie! Często tak jest, że do końca nie wiemy, co pomogło, ale najważniejsze, że jest efekt. A jeśli chcesz biegać, to radziłabym jednak ćwiczenia Kledzika trzaskać regularnie :-). Zawsze możesz też poczekać na ponowne kłopoty z kolanami - to bardzo wzmacnia motywację do ćwiczeń :lol: .

Jeśli chodzi o zimne okłady, to w świetle dzisiejszej wiedzy nie zaszkodzą, a wręcz przeciwnie (choć moja mama ciągle ma wątpliwości, gdy okładam sobie kolana lodem :-)). Ważne tylko, żeby nie przesadzić - jeśli robisz bezpośrednio masaż lodem, nie powinien on trwać więcej niż 3-4 min, a jeśli robisz okłady, to zawsze przez jakąś dodatkową izolację i nie więcej niż 15 minut. Między zabiegami powinna być przerwa co najmniej 2 godziny. Acha, choć u nas nie zawsze się tego przestrzega, pamiętam porady biegaczy, że takie okłady należy robić tylko na rozgrzane stawy, czyli po wysiłku (lub gdy jest stan zapalny).

Który mięsień jest "napięty", ten z przodu uda? To mięsień czworogłowy. Może warto dać mu trochę odpocząć, jeśli czujesz, że jest zmęczony. No i tak jak pisał Tygrysek, warto się porozciągać. Jeśli chodzi o czworogłowy, to chyba nie musisz się pieścić z kolankiem tak bardzo jak weterani i możesz zastosować metodę p. Marszałka, czyli przyciąganie pięty do pośladka, a raczej do... szpary pośladkowej :oops: , czyli przyciągasz piętę przeciwną ręką. Jest to opisane w wątku "Jak się rozciągać".

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bol kolan
PostNapisane: 19 lip 2009, o 23:38 
Offline

Dołączył(a): 16 lip 2009, o 23:00
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dzieki za odpowiec na temat lodu ;]
Jezeli chodzi o rozciaganie to zawsze sie rozciagam orzed i po.Co moe zdzialac rozciaganie dowiedzialem sie kiedy mialem problemy z dolna czescia kregoslupa,ale to nie na temat :P,a bieganie w moim przypadku to tak okazyjnie poprostu miewam "napady" i biegam przez miesiac lub dwa az mi sie znudzi.To co katuje moje kolana to siatkowka 4 razy w tygodniu po minimum 2 godz.
Wlasnie zauwazylem ze jak chodze to jest wszystko ok,ale gdy ide i zmieniam kierunek np chce "odbic" w lewo to czuje ze cos jest jeszcze nie tak<delikatny bol w prawym kolanie>,nie czulem tego wsczesniej albo poprostu przez ostatni tydzien chodzilem tak ostroznie ze poprostu nie "wykrecalem" kolan...kurcze pewnie marudze jak stara baba ;]. No i jeszcze mam pytanie jaka jest najlepsza pozycja dla kolan do odpoczynku o ile jest cos takiego tzn czy moze jak nogi sa wyprostowane czy zgiete tak jak np podczas siedzenia na krzesle ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bol kolan
PostNapisane: 20 lip 2009, o 09:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Dolna część kręgosłupa to tylko pozornie nie ten temat, bo jest ona bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania kolan. Wielu speców przy bólu kolan zaleca ćwiczenia stabilizacyjne kręgosłupa, a inni z kolei potrafia wyleczyć kolana przez manipulacje w kręgosłupie (oczywiście nie wszystkie rzeczy). Kiedyś ten temat poruszymy, ale nie wszystko na raz ;)

Tak, to prawda siatkówka jest zabójcza dla kolan - poczułam to na własnej skórze - mój ostatni mecz wiele lat temu skończył się ostrymi bólami przez ponad tydzień :-). Myśle, też że przeciążenia kolan przy siatkówce mają nieco inny charakter niż te, o których tu mówimy (dochodzą gwałtowne zmiany kierunku, skoki, pady). Być może wymagają dołączenia nieco bardziej specjalistycznych ćwiczeń. Zapewne są jacyś fachowcy od tego... Jeśli wygrzebiesz coś na ten temat, może podzielisz się z nami tą wiedzą. Innym siatkarzom, będzie wtedy już łatwiej :-).

Jeśli chodzi o pozycję odpoczynkową kolan to jestem świeżo obryta :-) - wiadomości z pierwszej ręki od dobrej pani rehabilitantki z Legnicy. A więc nie tak jak na krześle i nie w pełnym wyproście. Kolana najlepiej odpoczywają gdy są lekko ugięte, tak jak gdy siedzisz z wyciągniętymi nogami, ale z jakimś wałkiem pod kolanami. Pozycja "krzesłowa" nie jest wcale tez taka zła, zwłaszcza jeśli możesz odrobinę nogi wyciągnąć. Ważne, żeby ich nie podkurczać pod siebie. Trochę o tym pisałam w zasadach BHP

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bol kolan
PostNapisane: 24 lip 2009, o 11:44 
Offline

Dołączył(a): 21 cze 2009, o 18:07
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Kolo napisał(a):
Dzieki za odpowiec na temat lodu ;]
Jezeli chodzi o rozciaganie to zawsze sie rozciagam przed i po

NIGDY nie rozciagaj sie przed treningiem! Nasze miesnie sa jak ser: jezeli wyciagniesz go z lodowki i sprobujesz rozciagnac rozerwie sie na dwa kawalki, rozgrzany zas bedzie rozciagal sie przepieknie. Rozciaganie bez porzadnej rozgrzewki to murowana kontuzja predzej czy pozniej


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bol kolan
PostNapisane: 29 lip 2009, o 23:23 
Offline

Dołączył(a): 16 lip 2009, o 23:00
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Nie no oczywiscie ze nie ma rozciagania bez rozgrzewki ,spokojnie :P.
Jezeli chodzi o moje kolana to te bole o ktorych pisalem zniknely calkowicie,ale mam jeszcze takie wrazenie jakbym cos czul podczas wchodzenia po schodach ,z tym wchodzniem po schodach to jest tak ze jak wchdze normalnie stopien po stopniu to jest dobrze ale cos wyczuwam jak zaczynam wbiegac stawiajac dwa razy wieksze kroki... jakby co drugi stopien :P mam nadzieje ze to jakos sensownie wytlumaczylem :mrgreen: ,a tak ze skakaniem chodzeniem nie mam juz problemow.No i oczywiscie cwiczenia Kledzika sa robione ;]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL