forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 17:29

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rzepka typu 2 wg Wiberga
PostNapisane: 20 maja 2015, o 15:33 
Offline

Dołączył(a): 20 maja 2015, o 15:24
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Problemy z rzepką, boczne zwichniecie, chondromolacja 2 stopnia, rzepka typu 2 wg Wiberga
Witam.
Ostatnio uleglem 3. raz w przeciagu ostatnich 10 lat zwichnieciu rzepki. Po rezonansie wyszla u mnie RZEPKA TYPU 2. WG WIBERGA. http://www.fizjoinformator.pl/rzepka/

Czy jest to to samo co boczne przyparcie rzepki? Lekarz proponuje operacje i ustabilizowanie rzepki operacyjnie, ja zastanawiam sie nad fizjoterapia, czy to bedzie skuteczne? Co polecacie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rzepka typu 2 wg Wiberga
PostNapisane: 28 paź 2015, o 22:14 
Offline

Dołączył(a): 3 lip 2014, o 20:38
Posty: 27
Typ użytkownika: Profesjonalista
Jeżeli post jest jeszcze w ogóle aktualny to odpowiadam :-)

W takim przypadku efekt zadowalający daje tylko operacja ...

Rehabilitacja jest nieskuteczna ponieważ wymaga odbudowania VMO, a on podczas zwichnięć często się odrywa, odbudowa jest trudna i daje mizerne efekty (za to po operacji jak najbardziej wskazana rehabilitacja).

Operację wykonuje się zależnie od ustawienia rzepki - najczęściej stosowana jest rekonstrukcja MPFL, ale trzeba uważać bo często tylko ta wykonana procedura nie da dobrego efektu. Dodatkowo ocenia się uszkodzenia chrzęstne po zwichnięciach - MR i decyduje czy robić rekonstrukcje chrzęstne, ocenia się wysokość ustawienia rzepki w badaniu rtg; kąt albo indeks TTTG i parę innych. Na tej podstawie podejmuje się decyzję o wykonaniu operacji ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rzepka typu 2 wg Wiberga
PostNapisane: 25 sie 2016, o 13:59 
Offline

Dołączył(a): 25 sie 2016, o 13:25
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam. jestem nowy na forum. Nie chciałem zakładać kolejnego wątku więc przyłączam się do tego, m.in. dlatego, że w moim rezonansie też wyszła rzepka typu 2.
Jestem po rekonstrukcji ACL. Od czasu operacji czuję ból z przodu kolana. Lekarz na początku stwiedził boczne przyparcie rzepki a po zrobieniu rezonansu wyszło jeszcze fałd błony maziowej no i wiele innych zwyrodnień. No i nie wiadomo do końca co jest przyczyną bólu.
Wydaje mi się bardzo ciekawą rzeczą to, że gdy założe stabilizator, który używałem po operacji to ból ustępuje i czuje niewiarygodną ulgę.
W związku z powyższym mam pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów jak i do specjalistów udzielających się na forum:
-czy możliwe jest że przyczyną bólu jest któryś z powyższych? (przecież po założeniu stabilizatora fałd nie znika, a i rzepka pozostaje na swoim miejscu).
Mam jeszcze pytanie do "biksiarz" - znasz placówki gdzie robią dobrze badania funkcjonalne oraz te nierówności i odchylenia od normy?
biksiarz napisał(a):
Diagnostyka powinna wyglądać tak:
- dokładny wywiad
- rtg (dobrze wykonane) z oceną rzepki
- dokładne badanie kolana
- dokładne badanie od kręgosłupa po stopy (długości, nierówności, odchylenia od normy)
- USG kolana celem oceny patologii okołorzepkowych - samego stawu rzepkowo-udowego nie widać
- MR kolana, ale 3,0T (skany PDW) - tylko ono pokazuje wszystkie niuanse uszkodzeń chrząstki
- badanie funkcjonalne przez fizjoterapeutę - praca mięśni, napięcie, przykurcze, chód itd


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL